Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Η Νίκη επιβλήθηκε με 2-0 του Άρη Πετεινού στο γήπεδο Ευκαρπίας

Η Νίκη επιβλήθηκε με 2-0 του Άρη Πετεινού στο γήπεδο Ευκαρπίας

0

Ο πρώην παίχτης του ΑΟΞ, Κωνσταντίνος Κώστας σκόρερ και των δύο τερμάτων

Την ήττα γνώρισε την Τετάρτη στο γήπεδο Ευκαρπίας ο Άρης Πετεινού από τη Νίκη στο πλαίσιο των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού η Νίκη πήρε τα ηνία δείχνοντας ότι θέλει τη νίκη. Με εντυπωσιακή ενέργεια του Κωνσταντίνου Κώστα, πρώην παίχτη του ΑΟΞ, η Νίκη πήρε το προβάδισμα αφού ο Κώστας πήρε την μπάλα από το κέντρο και με ένα ευθύβολο σουτ άφησε τον τερματοφύλακα του Άρη, Αθανασίου, άγαλμα.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ύστερα από τραγικό λάθος στην άμυνα του Άρη Πετεινού, ο Κώστας βρέθηκε πάλι σε σημείο βολής ευστοχώντας και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Σε άλλα παιχνίδια των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική, το Σιδηροχώρι στην Αμμουδιά βρέθηκε πίσω στο σκορ από ένα αμφισβητούμενο πέναλτι ενώ στην επανάληψη και ενώ πίεζε δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Στην Ελευθερούπολη ένα γκολ ήταν αρκετά για τον Ορφέα κόντρα στην μαχητική ομάδα του Βώλακα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής και πως διαμορφώνεται η βαθμολογία:

Νίκη Ευκαρπίας – Άρης Πετεινού  2-0 (1′, 46′ Κώστα)

Ηρακλής Αμμουδιάς – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου  2-0 35′(π) Φιλιππίδης, 72′ Γκάλιος Ν.)

Ορφέας Ελευθερούπολης – Δόξα Βώλακα  1-0 (23′ Βακιρτζής)

Ήττες για τις δύο ομάδες της Ξάνθης στη Γ’ Εθνική

Συντριβή γνώρισε ο Άρης Πετεινού στην Κομοτηνή με 6-0 – Εξασφάλισε την παραμονή ο Ορέστης …