Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Γ΄Εθνική: Μεγάλη νίκη του Άρη Αβάτου στη Δράμα– Ισοπαλία για τον Ορφέα

Γ΄Εθνική: Μεγάλη νίκη του Άρη Αβάτου στη Δράμα– Ισοπαλία για τον Ορφέα

0

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 18ης αγωνιστικής

Σπουδαία νίκη πήρε ο Άρης Αβάτου μέσα στη Δράμα από τη Δόξα, ενώ ισοπαλία παραχώρησε στον Πανθρακικό ο Ορφέας μέσα στην Ξάνθη το Σάββατο  στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.

Ο Άρης έκανε ένα φοβερό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο στη Δράμα, κι ενώ το πρώτο τελείωσε χωρίς πολλές φάσεις 0-0. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μία πολύ διαφορετική ομάδα με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν πέντε γκολ σε λίγα λεπτά. Η Δόξα έφτασε στο γκολ στο 53΄, ενώ ο Άρης ισοφάρισε στο 61΄με τον Μουξιό αλλά δεν σταμάτησε εκεί. Εκμεταλλεύτηκε την παγωμάρα των γηπεδούχων και διπλασίασε τα τέρματά του στο 62΄ κάνοντας το 1-2.

Ωστόσο η Δόξα ισοφάρισε και πάλι στο 64΄ και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, αλλά για μόλις τέσσερα λεπτά, καθώς στο 68΄ο Άρης ξανασκόραρε με τον Τενεκέ που έκανε με κεφαλιά το 2-3, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Ορφέας με την ισοπαλία που παραχώρησε στο γήπεδό του στον Πανθρακικό βρέθηκε πίσω από τον Νέστο Χρυσούπολης στη ζώνη του υποβιβασμού και μπαίνει πλέον σε περιπέτειες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

-Ορφέας Ξάνθης – Πανθρακικός   2-2 (31(π) Τορομανίδης, 37′ Πασχαλάκης – 45′ Φουρλατάρας, 80′ Χιντζίδης)

-Απόλλων Παραλιμνίου – Αγροτικός Αστέρας  1-0 (5′ Τζαμπέγια Φ. )

-Δόξα Δράμας – Άρης Αβάτου  2-3 (53′, 64′ Σαμπανίδης – 60′ Μουξιός, 61′ Τσάπαρης, 68′ Τενεκές)

-Αλεξανδρούπολη – Καμπανιακός  1-1 (20′ Παπάζογλου – 63′ Μαγκούτης)

-Βύρων Καβάλας – Θερμαϊκός Θέρμης   1-0 (45′ Σιδηρόπουλος Θ.)

-Νέστος Χρυσούπολης – Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας    1-0 (26′ Ράνος)

-Μ.Α. Ορφανίου – Πανδραμαϊκός    0-2 (10′ Παυλίδης, 54′ Γιαννόπουλος)

Ρεπό: ΑΟ Καβάλα