Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Επιστροφή στις νίκες για τον Λεύκιππο – Επικράτησε της Σταυρούπολης με 83-77

Επιστροφή στις νίκες για τον Λεύκιππο – Επικράτησε της Σταυρούπολης με 83-77

0

Βρίσκεται στην 6η θέση με 25 βαθμούς

Ο Λεύκιππος επέστρεψε στις νίκες νικώντας στην παράταση την Σταυρούπολη με 83-77 και βάζοντας έτσι τέλος στο σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων. Μια επιτυχία που αποτελεί ψυχολογική ανάσα για τους παίχτες του Δημήτρη Παπαδόπουλου που κατέθεσαν όλες τις δυνάμεις τους μέσα στο παρκέ και παρά τις δυσκολίες που υπήρχαν όλη την εβδομάδα με ιώσεις (Καντά και Χρήστου).

Ο Λεύκιππος μπορεί να ξεκίνησε το παιχνίδι με 11-4 υπέρ του αλλά οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-18 κατάφεραν να προηγηθούν με 11-22, αποδεικνύοντας έτσι την καλή αγωνιστική τους εικόνα.

Με καλή άμυνα και τους Κατσαμούρη – Μακαρατζή να είναι πρωταγωνιστές στην επίθεση οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να μειώσουν στο σκορ αλλά ποτέ δεν πήραν το προβάδισμα, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο.

Η πιεστική άμυνα σε συνδυασμό με τα 3 εύστοχα τρίποντα στο 3ο δεκάλεπτο έδωσε τη δυνατότητα στους Ξανθιώτες να προηγηθούν με 55-52 με τρίποντο του Μακαρατζή.

Το παιχνίδι που είχε χαρακτήρα ντέρμπι δεν απογοήτευσε τους φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ. Με τον ΛΕΥΚΙΠΠΟ να προηγείται με 73-71 ο Τζοβάρας ισοφάρισε με εύστοχη προσπάθεια 2 πόντων ενώ ο Κακαρούδης 6’’ πριν τη λήξη έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα αστοχώντας σε δίποντο.

Στην παράταση ένα μεγάλο τρίποντο του Χρήστου έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (80-75) το οποίο ήταν αρκετό για να δώσει το ροζ φύλλο αγώνα στον ΛΕΥΚΙΠΠΟ.

Διαιτητές: Ξενικάκης – Νέδογλου – Καντζουρίδης

Δεκάλεπτα: 17-24, 36-41, 55-52,73-73, 83-77 (παράταση)

Λεύκιππος (Παπαδόπουλος): Καντά 11, Παπαδόπουλος, Παλλάκης 12, Μακαρατζής 15(1), Δεληγιάννης, Τσαλαπάτας, Τσίλογλου, Κατσαμούρης 22(1), Μπουτσακτσή 15, Μαλανδρής 4 (1), Χρήστου 4(1), Κάλτσος

Σταυρούπολης (Νίκου): Τζοβάρας 10, Μητρόπουλος 14(1), Βουρτζούμης, Φωτιάδης, Κουτουραντζόγλου, Λεπτοκαρίδης 2, Κυλαντωνίδης, Χολέβας 12, Δασκαλόπουλος 8, Παπαπασχάλης 12(1), Γκαβέζος, Κακαρούδης 19(1)