Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Νικήτρια η Ασπίδα επί του Λεύκιππου στο τοπικό ντέρμπυ του Παιδικού

ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Νικήτρια η Ασπίδα επί του Λεύκιππου στο τοπικό ντέρμπυ του Παιδικού

0

Ξαναπαίζουν την Κυριακή οι δύο ομάδες για την Γ΄ Φάση του πρωταθλήματος

Για τη Β’ φάση του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ η Ασπίδα επικράτησε του Λέυκιππου με σκορ 76-55 και βρίσκεται πίσω στη σειρά με σκορ 2-1 στη μάχη για την πρόκριση στη Γ΄Φάση.

Οι δύο αντίπαλοι μέχρι το 13ο λεπτό συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να βρίσκουν επιθετικές λύσεις και να εκμεταλλεύονται τα λάθη των αντιπάλων τους ανεβάζοντας τη διαφορά στους 18 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου.

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο η διαφορά κυμάνθηκε στα επίπεδα των 15-20 πόντων.

Διαιτητές: Παρασίδης – Παπαθεολόγου

Δεκάλεπτα: 20-11, 41-23, 57-38, 76-55.

ΑΣΠΙΔΑ: Βαλσαμίδης, Βασιλειάδης, Γεωργαντάς, Ιορδανίδης, Κακαβικάκης, Κατσαούνης, Κιοσσές, Κωστούδης, Τροχούτσος, Τσολέλης, Φιλιππίδης, Χαραλαμπίδης 7.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ: Γουδέλης, Μερμικλής, Πολυχρόνης, Παπαδόπουλος, Ζαβούρας, Τσικρίκης, Βουλκίδης, Μελίδης, Πουργιάζης, Μάστος, Παναγιωτίδης, Μπατζάκ.

Την Κυριακή στις 14.00 θα διασταυρωθούν και πάλι, στο Φίλιππος Αμοιρίδης, και με νίκη της Ασπίδας παίρνει αυτή την πρόκριση, ενώ αν ισοφαρίσει τις νίκες ο Λεύκιππος θα έχουμε 5ο στη σειρά παιχνίδι.

Από τις υπόλοιπες ομάδες ο ΓΑΣ Κομοτηνής πήρε την πρόκριση με 3-0 από τον Αίαντα Κομοτηνής, ενώ στη μάχη της Αλεξανδρούπολης προηγείται η Ολυμπιάδα του Εθνικού με 2-1 νίκες

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Β΄Φάσης και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής

ΓΑΣ Κομοτηνή – Αίας Κομοτηνής  (3-0)   87-41

Ασπίδα Ξάνθης – Λεύκιππος Ξάνθης  (2-1)    76 – 55

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης – Εθνικός Αλεξανδρούπολη (2-1)    44-71

Κυριακή 12/2

Αγία Βαρβάρα – ΕΚ Καβάλας    (2-0)

Λεύκιππος Ξάνθης – Ασπίδα Ξάνθης   (1-2)

Σάββατο 18/2

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης  (1-2)

Πρωτιές σε βόλεϊ και μπάσκετ για τα κορίτσια του 2ου Γυμνασίου

Την πρώτη θέση τους σχολικούς αγώνες βόλεϊ κατέκτησε η ομάδα των  κοριτσιών του 2ου Γυμνασ…