Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Νίκησαν οι έφηβοι του ΓΑΣ ΑΡΙΩΝ την Ασπίδα (66-59) στο τοπικό ντέρμπυ

ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Νίκησαν οι έφηβοι του ΓΑΣ ΑΡΙΩΝ την Ασπίδα (66-59) στο τοπικό ντέρμπυ

0

Στο 2ο αγώνα της Β΄ Φάσης – Γράφει η Νατάσα Μακρή

«Ένα τοπικό ντέρμπι διεξήχθη στο κατάμεστο ΔΑΚ, τη Δευτέρα, 23/1/2023, μεταξύ της Εφηβικής ομάδας μας, η οποία είχε τερματίσει 1η στον όμιλο και της συμπολίτισσας Ασπίδας, που βγήκε 4η.

Ο αγώνας άρχισε και η χαλαρότητα των δικών μας παικτών σε αντίθεση με το πάθος των αντιπάλων, έγινε αιτία να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 6-15.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι παίχτες μας να βγουν από τον λήθαργο και να παίξουν όπως ως τώρα μας είχαν συνηθίσει.

Έτσι ως το τέλος του ημιχρόνου, η μάχη δινόταν σώμα με σώμα για την απόκτηση του ροζ φύλλου.

Στο Γ’ δεκάλεπτο όμως, η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει και να ξεχωρίζει ποιος θα ήταν ο νικητής, χωρίς φυσικά το φίλαθλο κοινό του Αρίωνα να ηρεμήσει ώσπου να ακούσει το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και να δει στον πίνακα το τελικό,  66-59.

Ευχαριστούμε τον Πρόεδρο της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, κ. Παναγιώτη Σταυρακάρα, που μας τίμησε με την παρουσία του!

Ευχαριστούμε τους φιλάθλους που είτε ανήκαν σε μας είτε στην Ασπίδα, έδειξαν το μεγαλείο τους, κάτι που χαρακτηρίζει όλους τους Ξανθιώτες!

Μεγάλο ρόλο έπαιξε σε τούτο,  η πολύ καλή σχέση μεταξύ των προπονητών των δύο ομάδων αλλά και των αθλητών.

Συγχαρητήρια, στην Προπονητική μας ομάδα και στους παίχτες μας για την τεράστια χαρά που μας πρόσφεραν, δίνοντάς μας αυτή τη μεγάλη νίκη!

Συγχαρητήρια αξίζουν επίσης, τόσο στην Προπονητική ομάδα της Ασπίδας, κ.Κοτάκη, κ. Καζαρτζίδη και κ. Σουλιώτη όσο και  στους παίχτες της, που με τόσο πάθος πάλεψαν ως το τελευταίο λεπτό του αγώνα!

Τέλος, θερμά συγχαρητήρια, στους δύο εξαιρετικούς διαιτητές για την άψογη διαιτησία!

Το στενάχωρο γεγονός του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του πολύ καλού παίχτη της Ασπίδας, Λυμπεράκη Μάνθου, που του ευχόμαστε ολόψυχα γρήγορη ανάρρωση!

Προπονητική ομάδα οι κ.κ. Σιδηρόπουλος Μιχάλης και Παπαδόπουλος Χρήστος.

Διαιτητές οι κ.κ. Ρούκας και Παρασίδης.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ 6-15

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ 32-29

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ 53-43

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ 66-59

Περισσότερα άρθρα από ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Με 6 μετάλλια επέστρεψε η «Ανατολική Δύναμη» από το Κύπελλο ΤΑΕΚΒΟ ΝΤΟ Αν.Μακεδονίας και Θράκης

Διοργανώθηκε το Σαββατοκύριακο στην Αλεξανδρούπολη Με 9 αθλητές και αθλήτριες συνοδεία του…