Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Λεύκιππος: Κράτησε το αήττητο στην έδρα του και με τη Γέφυρα (66-61)

Λεύκιππος: Κράτησε το αήττητο στην έδρα του και με τη Γέφυρα (66-61)

0

Παρέμεινε στην 5η θέση της Β΄Εθνικής

Με εξαιρετική άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ επικράτησε με 66-61 της Γέφυρας για την 10η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Ανδρών συνεχίζοντας να βρίσκεται στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Ο Λεύκιππος πέτυχε το 5/5 στην έδρα του, αλλά ο συνδυασμός των αποτελεσμάτων των κράτησε στην 5η θέση.

Η αναμέτρηση σε όλη τη διάρκεια της είχε αμφίρροπο χαρακτήρα με τις άμυνες να έχουν τον κύριο λόγο με επακόλουθο το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα.

Η άμυνα ήταν αυτή που έφερε και το ροζ φύλλο αγώνα για το συγκρότημα του Δημήτρη Παπαδόπουλου καθώς στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δέχτηκαν καλάθι για το 52-56 (8:15 πριν τη λήξη) και το επόμενο καλάθι ήρθε 7 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα (62-59).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-34,50-53,66-61

Διαιτητές: Ξενικάκης, Παπαγεωργίου, Θεοδωρίδης

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Παπαδόπουλος): Μακαρατζής 6(1), Δεληγιάννης, Τσαλαπάτας, Τσίλογλου, Κατσαμούρης 6, Τζίμης 2, Ευσταθιάδης, Μπουτσακτσή 4,  Μαλανδρής 10(2), Χρήστου 24(2), Κάλτσος, Παλλάκης 14.

ΓΕΦΥΡΑ (Τζιβάνης): Κελεσίδης 8(1), Πολυμένης 2, Μπάρμπας, Σαμαράς, Φόρογλου 5, Χρυσόπουλος 7, Σιώπης 16(3), Κουτουκτσίδης 14(1), Αλευρίδης 1, Καλαιτζίδης 6(2), Λαζάρου 2, Στράτος

Ρεπό: Μαχητές Πειραματικό Πεύκων

ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ασημένιες οι Κορασίδες της Ασπίδας Ξάνθης!

Πήρε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Καβάλας Ο Αστέρας Καβάλας είναι ο πρωταθλητής στην κατηγορία …