Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Γ΄ Εθνική Μπάσκετ: Ήττες για τις ξανθιώτικες ομάδες στην 6η αγωνιστική

Γ΄ Εθνική Μπάσκετ: Ήττες για τις ξανθιώτικες ομάδες στην 6η αγωνιστική

0

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Την ήττα γνώρισαν οι δύο ξανθιώτικες ομάδες ΓΑΣ Αρίων και Ασπίδα στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 6ου Ομίλου της Γ΄Εθνικής. Η Ασπίδα Ξάνθης ηττήθηκε με Αμπελόκηπους με 78-72 και ο ΑΡΙΩΝ στην έδρα του από τα Βασιλικά με 69-80.

Για το παιχνίδι του ΓΑΣ ΑΡΙΩΝ γράφει η πρόεδρος του συλλόγου:

«Στο πρώτο ημίχρονο η απειρία των νεαρών αθλητών μας και η διαφορά στην δύναμη και στα κορμιά των δυο ομάδων, μάς άφησε πίσω στο σκορ 30-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο με πιεστική άμυνα και με αυταπάρνηση των αθλητών μας η διαφορά μειώθηκε 2 φορές στους 6 πόντους.

Η διαιτησία ήταν κακή και για τις δυο ομάδες αλλά κυρίως για την δίκη μας, ενδεικτικό οι βολές που σούταραν οι αντίπαλοι 21 έναντι 8 της δίκης μας.

Είμαστε μια ομάδα με μικρούς ηλικιακά αθλητές που το μπάσκετ είναι αυτό που αγαπάνε και τους γεμίζει. Το βλέπουν σαν χόμπι, κυρίως, πάρα σαν επαγγελματική αποκατάσταση.

Το ίδιο νομίζω ισχύει και σε άλλες ομάδες της Γ’ Εθνικής.

Οπότε καλό θα ήταν οι διαιτητές να είναι όσο δυνατόν πιο αντικειμενικοί για να διατηρήσουμε αυτό το πάθος των αθλητών άσβεστο.

Εσκεμμένα δεν έγραψα τα ονόματα των διαιτητών γιατί δεν θέλω να τους εκθέσω. Η αναφορά στο άρθρο γίνεται μόνο και μόνο για σκέψεις και συμπεράσματα!

Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την προσπάθεια των αθλητών μας, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο όπου το επιμέρους σκορ ήταν υπέρ μας 37-35.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ 16-26, Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ 29-45, Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ 51-62, Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ 69-80

Προπονητική ομάδα οι κ.κ. Παπαδόπουλος Χρήστος και Σιδηρόπουλος Μιχάλης»