Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Δύο πρωτιές κατέκτησαν οι ποδηλάτες του ΠΗΓΑΣΟΥ στην ανάβαση του Χορτιάτη

Δύο πρωτιές κατέκτησαν οι ποδηλάτες του ΠΗΓΑΣΟΥ στην ανάβαση του Χορτιάτη

0

Την Κυριακή 23 Οκτωβρίου

Δύο πρώτες θέσεις κατέλαβαν οι ποδηλάτες του ξανθιώτικου ποδηλατικού Συλλόγου «Ο ΠΗΓΑΣΟΣ» σε αγώνες δρόμου την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη. Πρόκειται για τους Κωνσταντίνο Νταλάρα και Ιωάννη Τσακμάκη που τερμάτισαν πρώτοι στην κατηγορία ΜΑΣΤΕΡΣ Α και Β αντίστοιχα.

Αναφέρει συγκεκριμένα η ανακοίνωση του Συλλόγου:

Το πρωινό της Κυριακής 23 Οκτωβρίου 2022 ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΞΑΝΘΗΣ στηρίζοντας τα επίσημα αγωνιστικά ποδηλατικά δρώμενα της Ένωσης Ποδηλατικών Σωματείων Μακεδονίας και Θράκης, μετείχε με τους αθλητές ποδηλάτες του σε έναν ιδιαίτερα απαιτητικό αγώνα στην μνήμη του βετεράνου  αθλητή  και Προπονητή  ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗ.

Ο αγώνας διεξήχθη στην κλασική διαδρομή της παραλίμνιας εθνικής οδού Θεσσαλονίκης-Αγίου Βασιλείου, έχοντας το δύσκολο ανηφορικό κομμάτι από Άγιο Βασίλειο μέχρι τις Κεραίες Χορτιάτη. Στον αγώνα συμμετείχαν αθλητές οι οποίοι ανήκουν σε ομάδες της δυνάμεως της Ένωσης Ποδηλατικών Σωματείων Μακεδονίας και Θράκης και οι οποίες ομάδες είναι εγγεγραμμένες στο Μητρώο της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού.

Αποτελέσματα:

Κατηγορία ΜΑΣΤΕΡΣ Α

1η Θέση και Χρυσό Μετάλλιο ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

Κατηγορία ΜΑΣΤΕΡ Β

1η Θέση και Χρυσό  Μετάλλιο ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ

Πρωτιές σε βόλεϊ και μπάσκετ για τα κορίτσια του 2ου Γυμνασίου

Την πρώτη θέση τους σχολικούς αγώνες βόλεϊ κατέκτησε η ομάδα των  κοριτσιών του 2ου Γυμνασ…