Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Λεύκιππος: Νικηφόρο και το τελευταίο εντός έδρας ματς με τον Λαγκαδά (78-63)

Λεύκιππος: Νικηφόρο και το τελευταίο εντός έδρας ματς με τον Λαγκαδά (78-63)

0

9η κατά σειρά νίκη της Ξανθιώτικης ομάδας

Μπορεί να δυσκολεύτηκε έως και τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου αλλά στο τέλος ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ πέτυχε τον στόχο του, πήρε την 9η συνεχόμενη νίκη και πλέον χρειάζεται μια ακόμη επιτυχία για να καταλάβει την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να παίρνουν το προβάδισμα με διαφορά 12 πόντων (6-18) λίγο πριν την λήξη του 1ου δεκαλέπτου.

Ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ συνέχισε να έχει προβλήματα στην άμυνα και αυτό δεν του έδινε ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει 33-41. Δυο τρίποντα από Μητρόπουλο και Πλιούκα με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ανέβασαν και άλλο την διαφορά (33-47) αλλά από εκείνο το σημείο το συγκρότημα του Νίκου Δώδου βλέποντας ότι κινδυνεύει να χάσει την αναμέτρηση άλλαξε αγωνιστική εικόνα.

Με ένα επί μέρους σερί 25-4 κατάφερε να τελειώσει ιδανικά το 3ο δεκάλεπτο και κατάφερε το -14 να το μετατρέψει σε +7.

Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό και την ανωτερότητα τους εκτόξευσαν την διαφορά στους 20 πόντους (78-58) και ολοκλήρωσαν την αποστολή τους σημειώνοντας την 9η συνεχόμενη νίκη και συνολικά την 17η.

Διαιτητές: Nτούρας, Ζαχαριάδης, Νέδογλου

Δεκάλεπτα: 11-18, 33-41 , 58-51, 78-63

Λεύκιππος (Δώδος): Μαραβέγιας 8(2), Kατσαμούρης, Παλλάκης 5(1), Mακαρατζής, Τσιλόγλου 2, Μαυρογιάννης 14(1), Δεληγιάννης 2, Μηντζαρίδης 4, Μανάκας 22(1), Παπαδήμας, Bοιβατόπουλος 3, Χρήστου 18(3)

Eρμής Λαγκαδά (Kυρούδης): Μήνου 7(1), Μητρόπουλος 5(1), Πλιούκας 15(2), Φυλάκης, Kωνσταντινίδης, Γκέλιος 12(1), Καμαριώτης 11(2), Λογοθέτης 12, Μπακάλης 1

Διακρίσεις για ΑΠΟΦΚΑ και Διομήδη στο Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων

Που έγινε στις Σέρρες την προηγούμενη εβδομάδα Στο κύπελλο χειμερινών ρίψεων αναπτυξιακών …