Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Λεύκιππος: Φινάλε με εκτός έδρας νίκη και 3η θέση στη βαθμολογία

Λεύκιππος: Φινάλε με εκτός έδρας νίκη και 3η θέση στη βαθμολογία

0

Πέρασε νικηφόρα και από την Κομοτηνή

Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Μπάσκετ την Κυριακή, με τον Λεύκιππο να κάνει άλλη μία καλή σεζόν τερματίζοντας 3ος στη βαθμολογία. Η ξανθιώτικη ομάδα πέτυχε εντυπωσιακό σερί 10 νικών στο τελευταίο παιχνίδι στην Κομοτηνή επί του ΓΑΣ με 65-72.

Με προπονητή τον Νίκο Δώδο οι «κόκκινοι» της Ξάνθης κατάφεραν να αναδείξουν το πλούσιο ταλέντο τους και να επικρατήσουν των αντιπάλων τους και να κλείσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μια χρονιά που είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα και σίγουρα θα μπορούσε να είχε καλύτερη κατάληξη.

Στο παιχνίδι της Κομοτηνής οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από την αρχή να επιβάλλουν την ανωτερότητα τους και προηγήθηκαν με 9-23 με το κλείσιμο του πρώτου 10λεπτου.

Η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο ΓΑΣ στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε κάποια αποτελέσματα υπέρ των γηπεδούχων που…ροκάνισαν την διαφορά και κατάφεραν να την ρίξουν σε μονοψήφιο αριθμό.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μείωσαν 36-42 αλλά ένα σερί 0-15 από τους παίχτες του Νίκου Δώδου ήταν αρκετό να κρίνει τον νικητή της συνάντησης.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ντούρας-Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 9-23, 32-41, 43-63, 65-72

Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Ζεκεριέ 18(4), Γκιουζελίδης 4, Περρής 7(1), Κουτσοβασίλης 13(2), Πεταλωτής 3, Κάλτσος 1, Μαλανδρής 16(2), Χαλίλ 3, Παπανδρεόπουλος, Μπορμπίδης.

Λεύκιππος (Δώδος): Μακαρατζής 9(1), Κατσαμούρης 7(1), Παλλάκης 8, Τσίλογλου 2, Μαυρογιάννης 12, Μαραβέγιας 8(2), Μηντζαρίδης 2, Χρήστου 9(1), Μανάκας 13(3), Βοιβατόπουλος 2, Δεληγιάννης, Παπαδήμας.

Περισσότερα άρθρα από ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της σημερινής εμβόλιμης 33ης αγωνιστικής

Με την πρωταθλήτρια ΑΟ Καβάλας παίζει το Άβατο – Με Πανθρακικό εκτός ο Πετεινός Με τις ανα…