Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Λεύκιππος: Πάει για την 7η συνεχόμενη νίκη σήμερα με ΜΕΝΤ

Λεύκιππος: Πάει για την 7η συνεχόμενη νίκη σήμερα με ΜΕΝΤ

0

Ξέφρενη πορεία και 4η θέση για την ομάδα της Ξάνθης

Ακόμη μια νίκη σημείωσε ο Λεύκιππος που στο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής νίκησε τους Μαχητές Πειραματικό με 80-73 σημειώνοντας έτσι την 6η συνεχόμενη νίκη σκαρφαλώνοντας έτσι στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας που είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ και τους δυο μονομάχους να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων αλλά και όσων το παρακολούθησαν ζωντανά μέσω του επίσημου καναλιού του ΛΕΥΚΙΠΠΟΥ στο youtube.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στο 5ο λεπτό με σκορ 4-19. Παρά την εις βάρος διαφορά των 15 πόντων οι παίχτες του Νίκου Δώδου βρήκαν τις επιθετικές λύσεις και παίζοντας καλή άμυνα κατάφεραν να ισοφαρίσουν 22-22 με την λήξη του 1ου δεκαλέπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Μαυρογιάννη να αναλαμβάνει δράση και τον Πετράκη των Μαχητών να απαντάει έχοντας 3 τρίποντα σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Μετά το ημίχρονο ο Λεύκιππος παίζοντας καλή άμυνα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και μάλιστα με διψήφιες διαφορές με το 10λεπτο να ολοκληρώνεται με 63-51 μετά από 3ποντο του Μαραβέγια.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν την τελική τους προσπάθεια καταφέρνοντας να μειώσουν σε 72-70 με καλάθια του Νώτη. Σε εκείνο το χρονικό σημείο μίλησε ο νεαρός Μακαρατζής που 2 τρίποντα από τις γωνίες διαμόρφωσε το 72-70 σε 78-70 και ουσιαστικά έδωσε τέλος στις πιθανότητες διεκδίκησης του ροζ φύλλου αγώνα από πλευράς Μαχητών.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ντούρας-Χατζηκώστας

Δεκάλεπτα: 22-22, 41-39, 63-51, 80-73

Λεύκιππος Ξάνθης (Δώδος): Μαραβέγιας 3(1), Κατσαμούρης, Παλλάκης 9(1), Μακαρατζής 10(2), Τσιλόγλου, Μαυρογιάννης 20(4), , Δεληγιάννης, Μιντζαρίδης, Μανάκας 19(2), Παπαδήμας, Βοϊβατόπουλος 3(1), Χρήστου 16(1)

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Γεωργίου 6(1), Ματενίδης 2, Παπασάββογλου 3(1), Πετράκης 15(4), Νώτης 19(1), Καραγιώργος 3(1), Κουτσοκώστας 5, Βαζούκης, Βαϊντερλής 4, Κόνσουλας 2, Μπάδης 14(4), Μισαηλίδης.