Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Σαρωτικός ο Λεύκιππος στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς νίκησε τη ΧΑΝΘ με 76-48

Σαρωτικός ο Λεύκιππος στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς νίκησε τη ΧΑΝΘ με 76-48

0

Εύκολη νίκη σημείωσε ο Λεύκιππος επί της ΧΑΝΘ στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Ανδρών δείχνοντας πως στο διάστημα της διακοπής το συγκρότημα του Στέφανου Πέρκου έδειξε την απαραίτητη προσήλωση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι έδειξαν από τα πρώτα λεπτά την ανωτερότητα τους, πήραν το προβάδισμα στο σκορ και με το κλείσιμο του ημιχρόνου κατάφερε να πάρει διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (42-19).

Στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο ο Λεύκιππος συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στην ΧΑΝΘ.

Το τελικό 76-48 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων και ο Λεύκιππος πλέον συγκεντρώνεται στο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ερμή Λαγκαδά.

Διαιτητές: Ντούρας, Ζαχαριάδης, Νέδογλου

Δεκάλεπτα: 23-10, 42-19, 63-34, 76-48

Λεύκιππος Ξάνθης (Πέρκος): Μαραβέγιας 6(2), Παλλάκης 9, Μακαρατζής 5, Περρής 2, Τσιλόγλου, Μαυρογιάννης 7, Παϊτάρης, Χρήστου 15(3), Μηντζαρίδης 7, Μανάκας 19, Παπαδήμας, Βοϊβατόπουλος 6.

ΧΑΝΘ (Κεραμεύς): Χιτικούδης 4, Μαργαριτόπουλος 2, Απαζίδης 10, Αλτίνης 2, Κυλαντωνίδης 7(2), Ιωάννου 5, Συμεωνίδης 9, Δημητρίου, Ρουκουνάκης 1, Ιωαννίδης 5, Τσιριλάκης 1, Σαρρής 2

Περισσότερα άρθρα από ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ασημένιες οι Κορασίδες της Ασπίδας Ξάνθης!

Πήρε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Καβάλας Ο Αστέρας Καβάλας είναι ο πρωταθλητής στην κατηγορία …