Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Xanthi Runners:  1ος ο Χαράλαμπος Μακρής στον Μαραθώνιο Ολύμπου στην κατηγορία 70+

0

Το Σάββατο 26 Ιουνίου

Το Σάββατο 26 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε κάτω από συνθήκες καύσωνα, ο Olympus Marathon  στον Όλυμπο, στο μυθικό «βουνό των θεών».

Η διαδρομή του αγώνα ακολούθησε όπως κάθε χρόνο την ιερή πορεία των πιστών της αρχαιότητας, οι οποίοι ανέβαιναν από τη λατρευτική πόλη του Δίου στις κορυφές του Ολύμπου στην αρχή του καλοκαιριού για να θυσιάσουν στον υπέρτατο θεό, το Δία και να αποθέσουν τα αφιερώματά τους.

Τον ξανθιώτικο σύλλογο εκπροσώπησε με τον καλύτερο τρόπο ο Χαράλαμπος Μακρής, ο οποίος τερμάτισε 1ος στην κατηγορία ανδρών ηλικίας 70+, με χρόνο 8:55. Στη γενική κατηγορία ο Μακρής τερμάτισε 173ος.

ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ασημένιες οι Κορασίδες της Ασπίδας Ξάνθης!

Πήρε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Καβάλας Ο Αστέρας Καβάλας είναι ο πρωταθλητής στην κατηγορία …