Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΟΞ: Την Τετάρτη η 19η αγωνιστική

ΑΟΞ: Την Τετάρτη η 19η αγωνιστική

0

Ο Ιωνικός ξέφυγε στους +6 βαθμούς

Το αδικαιολόγητο στραβοπάτημα της ξανθιώτικης ομάδας απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα της Superleague2 την διατήρησε μεν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας αλλά την απομάκρυνε κατά δύο επιπλέον βαθμούς από τον πρωτοπόρο Ιωνικό και τον στόχο της.

Η ομάδα της Νίκαιας, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις γκέλες Λεβαδειακού και Ξάνθης που έμειναν στο 1-1 στις αναμετρήσεις τους με ΟΦ Ιεράπετρας και Α.Ε. Καραϊσκάκης αντίστοιχα, πήρε εκτός έδρας νίκη και αποσπάστηκε κατά  5 και 6 βαθμούς αντίστοιχα, στο τέλος της 18ης αγωνιστικής.

Η ξανθιώτικη ομάδα είχε μεν ένα δοκάρι, ένα χαμένο πέναλτι και μία αποβολή παίκτη της, αλλά δεν είχε καμία δικαιολογία για το άσχημο τελικό αποτέλεσμα και την χαμένη ευκαιρία για τη νίκη.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Κερδισμένος της αγωνιστικής ήταν όπως είπαμε ο Ιωνικός, που αύξησε τη διαφορά του από τους διώκτες του, ωστόσο στα υπόλοιπα παιχνίδια, σημαντικό τρίποντο μακριά από την έδρα τους πήραν τα Τρίκαλα, που κέρδισαν τον Εργοτέλη με 3-2 σε ένα παιχνίδι με ανατροπές στο σκορ, ενώ τα Χανιά συνέχισαν την ανοδική τους πορεία μετά τη νίκη στην έδρα τους επί του Διαγόρα με 1-0 και έπιασαν στην 4η θέση τον Εργοτέλη, στους 28 βαθμούς.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Παναχαϊκή κέρδισε εντός έδρας τη Δόξα Δράμας με 2-1, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να μειώνει το σκορ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η 19η αγωνιστική θα διεξαχθεί την Τετάρτη με την Ξανθιώτικη ομάδα να ταξιδεύει στα Τρίκαλα, ενώ ο Λεβαδειακός υποδέχεται την Παναχαϊκή και ο Ιωνικός θα παίξει στην Άρτα με τον Καραϊσκάκη.

SUPER LEAGUE 2 (18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

ΑΟ Ξάνθη – ΑΕ Καραϊσκάκης 1-1 (12′ Ντίνας – 58′ Ναζίμ)

Εργοτέλης – ΑΟ Τρίκαλα 2-3 (37′, 78′ πεν. Μανουσάκης – 41′, 53′ Ευθυμίου, 89′ πεν. Ριζογιάννης)

Χανιά – Διαγόρας Ρόδου 1-0 (61′ Καμαρά)

Απόλλων Λάρισας – Ιωνικός 0-1 (20′ Κοτσώνης)

ΟΦ Ιεράπετρας – Λεβαδειακός 1-1 (40′ πεν. Κούστα – 88′ Μαρίνος)

Παναχαϊκή – Δόξα Δράμας 2-1 (17′, 75′ Κουσκουνάς – 90+3′ Κόντος)