Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Έχασε με 1 – 0 ο Άρης Αβάτου από την Παναχαϊκή

Έχασε με 1 – 0 ο Άρης Αβάτου από την Παναχαϊκή

0

Στον τελικό αγώνα κυπέλλου

Με γκολ του Μωραΐτη μετά από σουτ στο 51’λεπτό του αγώνα

Δεν τα κατάφερε ο Άρης Αβάτου στοn τελικό αγώνα κυπέλλου που διεξήχθηκε στο γήπεδο του ΑΟΞ χθες το απόγευμα, ενώπιον 2000 θεατών.  Έχασε με 1 – 0 από την Παναχαϊκή  με γκολ του Μωραΐτη μετά από σουτ στο 51’λεπτό του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης Αβάτου: Αμουτζάκης, Κούτρας, Μπουντακίδης, Μιλερ, Κουτσούμπας, Ταχτσίδης, Σαρηγιαννίδης, Δόντσος, Κοτόπουλος, Γκέκας, Μελισσόπουλος.

Παναχαϊκή: Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Σωτηράκος, Λουμπαρδέας, Πλέγας, Σταυρόπουλος, Κυνηγόπουλος, Καρατσανάκοφ, Κολ, Μωραΐτης.

Αξιοσημείωτες φάσεις του αγώνα

Στο 12 λεπτό, ο Άρης Αβάτου κέρδισε και ένα κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο

Στο 36πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, από εκτέλεση φάουλ, ο Λουμπαρδέας πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων

Στο 37’Κίτρινη κάρτα στον Σταμόπουλο , στο 39΄Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή, ο Μωραϊτης σεντράρει και ο Κολ με κοντινό πλασέ-σουτ δεν κατάφερε να σκοράρει

Στο 40΄Κίτρινη κάρτα στον Σταμόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα στον Ταχτσίδη.

Στο 43΄Κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Καπούταγλη, καθώς βγαίνοντας να αποκρούσει έπεσε άσχημα πάνω στον αντίπαλό του και φάουλ σε καλή θέση για το Άβατο.

45΄Εκτέλεση φάουλ από τον Δόντσο, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, αλλά οι φίλαθλοι χειροκρότησαν αυτήν την προσπάθεια, που ήταν και η καλύτερη, από πλευράς Άβατου, στο πρώτο ημίχρονο

45΄Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+2΄Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα

46΄Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς κάποια αλλαγή στις δύο ενδεκάδες

51΄Γκολ για την Παναχαϊκή, ο Μωραΐτης με σουτ, σκοράρει και ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους

53΄Κίτρινη κάρτα στον Δόντσο για φάουλ πάνω στον Μωραϊτη

55΄Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή, ο Πλέγας μέσα από τη μικρή περιοχή, στέλνει την μπάλα άουτ

56΄Δύο αλλαγές μαζεμένες για το Άβατο, ο Ζοσημίδης στη θέση του Κοτόπουλου και ο Σιχλιμοίρης στη θέση του Σαριγιαννίδη

59΄Αρκετά δυνατά και σκληρά μαρκαρίσματα, αρκετοί και οι μικροτραυματισμοί και οι διακοπές στον αγώνα

66΄Αλλαγή για την Παναχαϊκή, ο Μαυριάς στη θέση του Καρατσανάκοφ

73΄Τελευταία αλλαγή για το Άβατο, ο Ψεματάς στη θέση του Μπουντακίδη

76΄24%-76% υπέρ της Παναχαϊκής, η κατοχή μπάλας

77΄Αλλαγή για την Παναχαϊκή, ο Αντωνακόπουλος στη θέση του Μωραϊτη

84΄Τελευταία αλλαγή για την Παναχαϊκή, ο Παπατόλιος στη θέση του Κολ

85΄Κίτρινη κάρτα στον Παπατόλιο, για σκληρό μαρκάρισμα

89΄Μεγάλη κλασσική ευκαιρία για το Άβατο, ο Σιχλιμοίρης με κοντινό πλασέ δεν μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα

90΄Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

94΄Λήξη του αγώνα, τελικό αποτέλεσμα 0-1 για την ομάδα της Παναχαϊκής

Διακρίσεις για ΑΠΟΦΚΑ και Διομήδη στο Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων

Που έγινε στις Σέρρες την προηγούμενη εβδομάδα Στο κύπελλο χειμερινών ρίψεων αναπτυξιακών …