Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αστέρας και Ξάνθη έμειναν στο 1-1

Αστέρας και Ξάνθη έμειναν στο 1-1

0

Παραμένουν και οι δύο ομάδες στην 5η θέση της βαθμολογίας

Για την 20η αγωνιστική της Super League Σουρωτή, ο Αστέρας υποδέχθηκε την Ξάνθη στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”, στο ντέρμπι της 5ης θέσης, με τις δύο ομάδες (συν τον Πανιώνιο) να έχουν από 28 βαθμούς.

Ο Σάββας Παντελίδης είχε ξανά στη διάθεση του Τριαντάφυλλο Πασαλίδη, που εξέτισε την τιμωρία του, όχι όμως και τον Κώστα Τριανταφυλλόπουλο που δηλώθηκε να εκτίσει σε αυτό το ματς την ποινή του. Εκτός έμεινε και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα των Αρκάδων, Ναμπίλ Ζααντί. Σε σχέση με την 19άδα της προηγούμενης αγωνιστικής, ο Ζήσης πήρε τη θέση του αποχωρήσαντα Γκοντό.

Στη διάθεση του Μίλαν Ράσταβατς ήταν ξανά ο Χόρχε Κασάδο που εξέτισε την ποινή του, όχι όμως και ο Λουσέρο που βρίσκεται στη λίστα των τραυματιών.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι του “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” στο ξεκίνημα του. Ο Αστέρα ήθελε να πιέσει ψηλά και η Ξάνθη να κρατήσει χαμηλά το τέμπο της αναμέτρησης κρατώντας την μπάλα. Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κυλούσαν δίχως να σημειώνονται φάσεις στις δύο περιοχές, με τα λάθη και την τακτική να κυριαρχούν.

Τίποτα στο ματς δεν προδίκαζε τι θα συμβεί στο δίλεπτο 29′-30′. Από εκτέλεση κόρνερ του Τόνσο, ο Ιγκλέσιας με καρφωτή κεφαλιά απείλησε την εστία του Ζίβκοβιτς, που έσωσε σε πρώτο χρόνο αλλά ήρθε ο Τσιλιανίδης να σκοράρει στην επαναφορά για το 1-0 στην Τρίπολη.

Με τη σέντρα, ο Σιλά βρήκε την κίνηση του Κάστρο στην περιοχή και ο Αργεντινός με καλό άλμα και κεφαλιά – δυναμίτη, νίκησε τον Αθανασιάδη για το 1-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”.

Στην ανάπαυλα οι Τσιλιανίδης και Κυριακόπουλος έμειναν στα αποδυτήρια, με τους Καλτσά και Ισνάλντο να μπαίνουν στο ματς για τους γηπεδούχους. Οι ίδιοι έντεκα ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους. Με πολλές στημένες φάσεις, κακό ρυθμό στο ματς και τον Ράσταβατς σταδιακά να παίζει τα χαρτιά του από τον πάγκο, κύλησε το πρώτο εικοσάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 64′ ο Μανιάς και στο 69′ ο Μπρίτο είχαν από μια καλή στιγμή να σκοράρουν και οι Αρκάδες από το 75′ ανέβασαν την πίεση τους στην άμυνα της Ξάνθης, ψάχνοντας το δεύτερο τέρμα τους στην αναμέτρηση.

Σε εκείνο το λεπτό ο Μανιάς δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Ζίβκοβιτς, ακολούθησαν τρεις ακόμη τελικές του Έλληνα φορ και μια του Τόνσο μέσα σε πέντε μόλις λεπτά, με τους Ακρίτες να απαντούν στο 83′, όταν ο Αθανασιάδης “κατέβασε” το σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ζίβκοβιτς αντέδρασε εντυπωσιακά στην κεφαλιά του Ισνάλντο, στερώντας τη νίκη στον Αστέρα.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σελίν (90′ Ματιντά), Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (46′ Ισνάλντο), Κυριακόπουλος (46′ Καλτσάς), Τόνσο, Μανιάς.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Σβάρνας, Σιλά (57′ Κασάδο), Μεχία, Καμαρά, Κίκε (73′ Γέντρισεκ), Φασίδης (61′ Μπρίτο), Ντουρίτσκοβιτς, Κάστρο.

Γκολ: 29′ Τσιλιανίδης / 30′ Κάστρο

Κάρτες: 41′ Σελίν, 90+1′ Ιγκλέσιας / 42′ Λισγάρας, 45′ Μουνάφο, 46′ Σιλά, 70′ Κίκε, 71′ Μπρίτο