Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Παρέμεινε στο «κόλπο» των πλέι οφ η Ξάνθη με τη νίκη (3-0) επί του Παναιτωλικού

Παρέμεινε στο «κόλπο» των πλέι οφ η Ξάνθη με τη νίκη (3-0) επί του Παναιτωλικού

0
xanthi panaitolikos 2017

Δύο γκολ ο Γιουνές κι ένα ο Βασιλακάκης στη χθεσινή αναμέτρηση στα Πηγάδια

Συνέχεια την Κυριακή (09/04) στις 19:00 με τον αγώνα στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα

Σε απόσταση «βολής» παρέμεινε η Ξάνθη μετά τη χθεσινή νίκη (3-0) επί του Παναιτωλικού κι ενώ περιμένει τα σημερινά αποτελέσματα στις δύο αναμετρήσεις  με τις ομάδες που βρίσκονται πάνω από αυτήν στη βαθμολογία(Παναθηναϊκός – Πανιώνιος, Πλατανιάς – ΑΕΚ).

Ο χθεσινός αγώνας στα Πηγάδια εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με τους γηπεδούχους να είναι καταιγιστικοί από το ξεκίνημα και να παίρνουν προβάδισμα πολύ νωρίς, μόλις στο 2ο λεπτό με τον Γιουνές, ενώ ο πριν ολοκληρωθεί το Α’ ημίχρονο ο Τυνήσιος σκόραρε για 2η φορά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Στο Β’ μέρος οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε δυνατούς ρυθμούς απέναντι σε έναν Παναιτωλικό που είχε εν μέρει καλή κυκλοφορία της μπάλας, χωρίς όμως να είναι καλή στην τελική προσπάθεια, με τον Βασιλακάκη στο 59’ να πετυχαίνει το 3-0 που έμεινε ως το τέλος.

Αυτή ήταν η 12η φετινή επιτυχία και ταυτόχρονα η 7η στο γήπεδο των Πηγαδίων. Με τα δύο γκολ που πέτυχε ο Χαμζά Γιουνές έφτασε τα 17 στο πρωτάθλημα, μία επίδοση που είναι η 2η καλύτερη στην ιστορία της ομάδας της Ξάνθης μετά το ρεκόρ με τα 24 γκολ που είχε σημειώσει ο Βεριντιάνο Μαρτσέλο τη σαιζόν 1992-93. Τη χθεσινή αναμέτρηση παρακολούθησαν περίπου 500 φίλαθλοι ανάμεσα τους και μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ κ. Χρήστος Πανόπουλος.

Το «φιλμ» του αγώνα:

2’ Ο Πιτσέλι έκλεψε την μπάλα, ο Βασιλακάκης έδωσε την ασίστ και ο Γιουνές με πλασέ έκανε το 1-0 με το 16ο φετινό του γκολ.

8’ Ο Γουάλας έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Κυριακίδη να αποκρούει.

15’ Το σουτ του Λόπες πέρασε άουτ.

20’ Νέα όμορφη συνεργασία Πιτσέλι – Γιουνές με τον τελευταίο να κάνει το τακουνάκι, το οποίο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κυριακίδης.

25’ Άστοχο σουτ του Μαρκόφσκι.

28’ Ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε το σουτ του Πάουλο Μάρκος και στο 29’ το σουτ του Ρόσα έφυγε άουτ.

32’ Το καλό φάουλ του Γιουνές πέρασε λίγο άουτ.

34’ Μετά από φάση διαρκείας και σουτ του Λόπες ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

37’ Ο Γιουνές ανατράπηκε από τον Παπάζογλου και στο πέναλτι που καταλογίστηκε ο ίδιος έκανε το 2-0.

41’ Άστοχο σουτ του Ρόσα.

45’ Όμορφη αντεπίθεση που κατέληξε στο σουτ του Γιουνές με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι του Κυριακίδη.

45+’ ο Παναιτωλικός απείλησε με το σουτ του Λόπες, με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει με γροθιές.

56’ Το σουτ του Πιτσέλι και στο 57’ η νέα προσπάθειά του δεν μεταφράστηκαν σε γκολ καθώς το πρώτο σουτ μπλόκαρε ο τερματοφύλακας και το δεύτερο πέρασε άουτ.

57’ Ο Λόπες σέντραρε από τα δεξιά, ο Παπαγεωργίου βρήκε την μπάλα, αλλοιώνοντας την πορεία της και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι

59’ Μετά από φάση διαρκείας, ο Γιουνές έκανε από αριστερά το σουτ που απέκρουσε ο Κυριακίδης και στη συνέχεια ο Βασιλακάκης με κοντινό σουτ πέτυχε το 3-0 με το 6ο φετινό του γκολ.

67’ Η κεφαλιά του Πιτσέλι πέρασε άουτ.

73’ Η κεφαλιά του Μαρκόφσκι κατέληξε στα χέρια του Ζίβκοβιτς.

91’ Το σουτ του Μεχία δεν βρήκε τον στόχο.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Αρετόπουλος (ΕΠΣ Τρικάλων) με βοηθούς τους κ.κ. Κοντίζας Ιωάννης (ΕΠΣ Πειραιά) – Χούσκογλου Αϊχάν (ΕΠΣ Θράκης) ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Σέζος Αθανάσιος της ΕΠΣ Κιλκίς.

Κίτρινες κάρτες: 30’ Ροντρίγκες,35 Μάκος, 37’ Παπάζογλου, 39’ Λόπες, 85’ Καμαρά, 89’ Γουάλας, 93’ Μεχία

Κόκκινες κάρτες: –

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Παπαγεωργίου, Γουάλας, Φλίσκας, Καρασαλίδης, Ντε Λούκας (62’ Καμαρά), Λουσέρο, Λάζιτς, Πιτσέλι (71’ Τριάδης), Γιουνές, Βασιλακάκης (84’ Μεχία).

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Ροντρίγκεζ, Κούσας, Ρόσα (46’ Κλέσιο), Παπάζογλου, Μάκος (64’ Μπράβο), Μαρκόφσκι, Ρέι, Πάουλο, Τσοκάνης (64’ Ρότσα), Λόπες.

16. Βέροια 19

* Δεν υπολογίζονται τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων Παναθηναϊκός – Πανιώνιος και Πλατανιάς – Α.Ε.Κ. που είναι προγραμματισμένες για σήμερα.

** Στον Ηρακλή έχουν αφαιρεθεί 3 βαθμοί που θα επιστραφούν εάν εξοφλήσει οικονομικές υποχρεώσεις προς παίκτες.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ηρακλής

Σοκ στο ελληνικό ποδόσφαιρο! Θετικό το πρώτο δείγμα Έλληνα διεθνή σε έλεγχο ντόπινγκ στο ματς με τη Γεωργία

Σε σοκ βρίσκεται το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς Έλληνας διεθνής που ήταν στην αποστολή της …