Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο «Αστεράτη» η Ξάνθη νίκησε 3-1 τον Αστέρα Τρίπολης

«Αστεράτη» η Ξάνθη νίκησε 3-1 τον Αστέρα Τρίπολης

0
xanthi panigiria1

Από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» το παιχνίδι πετυχαίνοντας τρία γκολ – στο β’ ημίχρονο μείωσαν οι φιλοξενούμενοι

Βλέπει πεντάδα και play-off η ξανθιώτικη ομάδα!

Τους 16 βαθμούς στη φετινή Super League έφτασε η μετά τη νίκη της με 3-1 επί του Αστέρα Τρίπολης στο παιχνίδι που έγινε το απόγευμα της Κυριακής. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 8 παιχνίδια (9 με το κύπελλο) σκοράροντας με τους Βασιλακάκη (2’), Γιουνές (14’), Λάζιτς (31΄) οι οποίοι πέτυχαν τα πρώτα γκολ στο «Xanthi FC Arena» για το φετινό πρωτάθλημα. Για τον Αστέρα μείωσε ο Ιωαννίδης στο 53’.

Στο 4ο εντός έδρας παιχνίδια της η ξανθιώτικη ομάδα πήρε την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη για το πρωτάθλημα που ακολούθησε το 3-1 επί της Καλλονής για το κύπελλο ενώ το ερχόμενο Σάββατο αντιμετωπίζει την ΑΕΛ για την 14η αγωνιστική στην έδρα της.

Σε ένα… αποτελεσματικό 1ο ημίχρονο, όπου η Ξάνθη είχε απόλυτη ευστοχία στις τρεις φάσεις που δημιούργησε, μόλις στο 2’ ο Βασιλακάκης με κεφαλιά μετά από κόντρα έκανε το 1-0 ενώ στο 7′ το σουτ του Μάσα απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς. Στο 13′ ωραίο γυριστό σουτ του Τσουκαλά, σταθερά ο Ζίβκοβιτς. Στο 14’ ο Γιουνές έκανε το σουτ μπάλα βρήκε και στον Χαμντανί και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0. Στο 20’ το σουτ του Καλτσά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς και στο 31’ ο Λάζιτς έκανε το 3-0 με σουτ στην αριστερή γωνία του Ντοναρούμα. Στο 53’ ο Ιωαννίδης με σουτ έκανε το 3-1. Στο 70’ ο Λισγάρας με προβολή απείλησε αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε σε κόρνερ. Ο Βασιλακάκης στο 82’ με πλασέ απείλησε αλλά η ευκαιρία χάθηκε.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ιωάννης Παπαδόπουλος της ΕΠΣ Μακεδονίας με βοηθούς τους κ.κ. Ιωάννη Σίπκα (ΕΠΣ Πέλλας) – Κυριάκο Μερκενίδη (ΕΠΣ Μακεδονίας) ενώ 4ος διαιτητής ο Στέφανος Κουμπαράκης (ΕΠΣ Θράκης). Κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι: Λουσέρο, Φερνάντες, Λισγάρας, Μπέρτος, Γιουνές.

Οι συνθέσεις:

ΑΟ Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Φλίσκας (64’ Χατζητερζόγλου), Λισγάρας, Ντε Λούκας, Βασιλακάκης (86’ Ορφανίδης Π., Λουσέρο, Τριάδης (75’ Νιέτο), Γιουνές, Λάζιτς.

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Μάσα (64’ Ροντρίγκεζ), Ιωαννίδης, Φερνάντες (46’ Τσιλιανίδης), Τσουκαλάς, Γιαννούλης, Δημούτσος, Καλτσάς, Μπέρτος, Χαμντανί, Ίγκορ (69’ Κώτσιρας).

16. Ηρακλής 3*

* Δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα της αναμέτρησης Ηρακλής – ΠΑΣ Γιάννινα που είναι προγραμματισμένη για σήμερα.

** Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -3 βαθμούς.

17.15: Πανιώνιος – Κέρκυρα (NS4)

19.30: Ατρόμητος Αθ. – Παναθηναϊκός (NS1)

ΔΕΥΤΕΡΑ 12 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016

19.30: ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός (NS1)

Δημήτρης Καλτέκης

dkaltekis@empros.gr

Περισσότερα άρθρα από Ποδόσφαιρο

Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της σημερινής εμβόλιμης 33ης αγωνιστικής

Με την πρωταθλήτρια ΑΟ Καβάλας παίζει το Άβατο – Με Πανθρακικό εκτός ο Πετεινός Με τις ανα…