Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Πρωταθλητής Ελλάδας στην ελληνορωμαϊκή ο Άρμεν Μπαμπαχανιάν

Πρωταθλητής Ελλάδας στην ελληνορωμαϊκή ο Άρμεν Μπαμπαχανιάν

0
mpampaxanian armen

Για 2η χρονιά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία εφήβων (-55κ.) ο Ξανθιώτης παλαιστής

Μετάλλιο και για τον Αλ. Γεωργιάδη που κατέκτησε το ασημένιο στα -74 κιλά

Πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία εφήβων ελληνορωμαϊκής πάλης, αναδείχθηκε για 2η συνεχή χρονιά ο Ξανθιώτης παλαιστής Άρμεν Μπαμπαχανιάν.

Ο νεαρός αθλητής του συλλόγου «Ολυμπιακή Φλόγα Ξάνθης» συνεχίζοντας τις εξαιρετικές του εμφανίσεις στην κατηγορία 55κ. επικράτησε με σχετική άνεση των αντιπάλων του και ανέβηκε στην 1η θέση του βάθρου των μεταλλίων καταχειροκροτούμενος από τους 600 περίπου θεατές που παρακολουθούσαν τη διοργάνωση της τελικής φάσης του πανελλήνιου πρωταθλήματος που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο Πτολεμαΐδας το περασμένο Σαββατοκύριακο (23-24/04).

Παράλληλα εκτός του Μπαμπαχανιάν ακόμη ένας παλαιστής της «Ολυμπιακής Φλόγας», ο Αλέξανδρος Γεωργιάδης, ανέβηκε στο βάθρο, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των 74 κιλών.

Συνολικά η διοργάνωση προσέφερε συναρπαστικούς αγώνες, με ένταση και πάθος, με τους Έφηβους και τις Νεανίδες που συμμετείχαν να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό, κερδίζοντας το χειροκρότημα.

Αναλυτικά η κατάταξη για τους δύο αθλητές του ξανθιώτικου συλλόγου:

Ελληνορωμαϊκή εφήβων – 55κ.

1ος: Μπαμπαχανιάν Άρμεν (Ολυμπιακή Φλόγα Ξάνθης)

2ος: Καρακοζίδης Παύλος (Μιλτιάδης Μαραθώνα)

3ος: Αλεξάνδρου Δημήτριος (ΠΟΠ)

4ος: Τσούλφας Σάββας (Λεωντίδες)

Ελληνορωμαϊκή εφήβων – 74κ.

1ος: Κουτσουρίδης Χρήστος (ΠΑΟ)

2. Γεωργιάδης Αλέξανδρος (Ολυμπιακή Φλόγα Ξάνθης)

3ος: Βάχλας Κων/νος (ΠΟΠ)

4ος: Χειλαντζάρης Χρήστος (Λεωντίδες)

Περισσότερα άρθρα από Αθλητικά Νέα

Διακρίσεις για ΑΠΟΦΚΑ και Διομήδη στο Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων

Που έγινε στις Σέρρες την προηγούμενη εβδομάδα Στο κύπελλο χειμερινών ρίψεων αναπτυξιακών …