0
kalloni-skoda152

ΑΕΛ Καλλονής – Skoda Ξάνθη 2-2

«Βράζουν» με τη διαιτησία Αρετόπουλου – ανακοίνωση από Χρ. Πανόπουλο

Αήττητη παρέμεινε για ακόμη ένα παιχνίδι – το 6ο φετινό – μακριά από την έδρα της η Skoda Ξάνθη, η οποία το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου απέσπασε την ισοπαλία (2-2) από την ΑΕΛ Καλλονής.

Ο Σολτάνι άνοιξε το σκορ στο 6′ με τον Μανούσο να ισοφαρίζει στο 38′, τον Ερέα να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 85′ και τον Μανούσο να ισοφαρίζει τελικά με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ξανθιώτικη ομάδα παραμένει αήττητη μακριά από την έδρα της, έχοντας αποσπάσει πέντε ισοπαλίες και μόλις μία νίκη (στην 3η αγωνιστική στο Περιστέρι).

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο μέρος η Ξάνθη ευτύχισε να σκοράρει πολύ νωρίς με τον Σολτάνι με κοντινή προβολή και έκτοτε γύρισε πίσω περιμένοντας της επιθέσεις του αντιπάλου της. Όσο περνούσε ο χρόνος η Καλλονή βελτιωνόταν και τελικώς ισοφάρισε λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, με το πλασέ του Μανούσου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Λέσβου πήρε τα ηνία του αγώνα κι έχασε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Στο 85′ όμως ήρθε η ψυχρολουσία για τη γηπεδούχο, με τον Ερέα με ωραία ενέργεια και κοντινό πλασέ να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην Ξάνθη.

Η Καλλονή πίεσε για την ισοφάριση και δικαιώθηκε, καθώς ο Αρετόπουλος είδε πέναλτι σε χέρι του Μπέρτου μέσα στην περιοχή δείχνοντας το σημείο του πέναλτι στο 90+4′. Ο Μανούσος εκτέλεσε και ισοφάρισε για το 2-2 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ Καλλονής: Δαύκος, Τσαμπούρης, Ούκα, Αναστασιάδης, Γιορέντε (89’ Μπουρούς), Κλαντρούμπσκι (46’ Καλτσάς), Κεϊτά, Μπαργκάν, Γεωργίου, Σαμπά, Μανούσος.

Skoda Ξάνθη: Τσέναμο, Ζαραδούκας (59’ Γουάλας), Μπέρτος, Φάρκας, Φλίσκας, Λουσέρο, Παπαστεριανός, Ερέα, Ντιμιτρόφ (71’ Νιέτο), Σολτάνι (13’ λ.τρ. Μπαξεβανίδης), Καπετάνος.

«Βράζουν» με τη διαιτησία Αρετόπουλου

Αρνητική ήταν η εικόνα του διαιτητή Αρετόπουλου στον σαββατιάτικο αγώνα της Ξάνθης στην Καλλονή, με αποτέλεσμα ο μεγαλομέτοχος της Skoda Ξάνθη, Χρ. Πανόπουλος, να βγάλει ακόμη μία ανακοίνωση με το χαρακτηριστικό ειρωνικό ύφος κατά του εν λόγω ¨ρέφερι¨.

Ο διαιτητής από την Ένωση Τρικάλων έδωσε εντελώς αμφισβητούμενο πέναλτι στο φινάλε της αναμέτρησης και με το οποίο η Καλλονή ισοφάρισε σε 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Ωστόσο δεν ήταν τόσο «κραυγαλέα» η περίπτωση του πέναλτι, όσο η ευκολία με την οποία έδειχνε κάρτες στους παίκτες της Ξάνθης σε μαρκαρίσματα που σε καμία περίπτωση δεν «σήκωναν» κίτρινη.

Η ανακοίνωση της Skoda Ξάνθη:

«ΑΡΕΤΗ» μήτηρ πάσης κακίας. Πρόεδρε του Παναιτωλικού, φίλαθλοι, παράγοντες, ποδοσφαιριστές, χίλιες φορές να είχε «μετρήσει» το γκολ σας.

Anyway, σας ευχαριστούμε για την συνεισφορά σας στην πρόοδο του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Σημείωση: «ΚΥΡΙΕ ΑΡΤΟΥΛΟΠΟΥΛΕ ΔΙΕΘΝΑ»

Ήταν ο ορισμός του πέναλτι. Μία μικρή λεπτομέρεια που θα βοηθήσει την καριέρα σας είναι ότι θα έπρεπε να είχατε επιδείξει και την κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή μας. Είναι αμαρτία να αδικείται με αυτόν τον τρόπο, μη επιδεικνύοντας την κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή μας (που θα ήταν και η δεύτερη), αδικώντας κατάφωρα την συμπαθέστατη ομάδα της Καλλονής».

Έχασε βαθμούς και… παίκτες

Εν τω μεταξύ την Κυριακή επέστρεψε στην βάση της η αποστολή της Skoda Ξάνθη, με τους παίκτες που αγωνίστηκαν στο παιχνίδι με την Καλλονή να ακολουθούν πρόγραμμα αποκατάστασης και τους υπόλοιπους κανονική προπόνηση, ενώ για χθες Δευτέρα στο πρόγραμμα υπήρχε ρεπό.

Λόγω των πολλών κίτρινων καρτών (7 συνολικά) η ξανθιώτικη ομάδα θα χάσει τρεις παίκτες που συμπλήρωσαν από τέσσερις κίτρινες κάρτες και θα εκτίσουν ποινή τιμωρίας μίας αγωνιστικής σε ένα από τα επόμενα τέσσερα παιχνίδια.

Συγκεκριμένα ο Μανώλης Μπέρτος και ο Κώστας Φλίσκας θα απουσιάσουν από την αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Λεβαδειακό εκτός έδρας ενώ ο Δήμος Μπαξεβανίδης από το εντός έδρας παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής με την Βέροια.

Επίσης, ο Καρίμ Σολτάνι που σκόραρε το πρώτο γκολ του προχθεσινού αγώνα και αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού θα υποβληθεί σε μαγνητική για να φανεί το μέγεθος του προβλήματός του.

10η αγ.: ΑΕΛ Καλλονής – Skoda Ξάνθη 2-2

11η αγ.: Skoda Ξάνθη – Πανιώνιος (22/11)

12η αγ.: Λεβαδειακός – Skoda Ξάνθη (29/11)

13η αγ.: Skoda Ξάνθη – Πλατανιάς (05/12)

14η αγ.: Skoda Ξάνθη – Βέροια (13/12)

15η αγ.: ΠΑΣ Γιάννινα – Skoda Ξάνθη (20/12)

16. Πανθρακικός 4

* Δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα.