Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Στίβος: Δύο μετάλλια για Ξανθιώτες μαθητές στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα λυκείων

0

«Χρυσός» ο Πέτρος Καραβέτης στα 110μ. εμπόδια – «ασημένια» η Ευαγγελία Παπαϊωάννου στη σφαιροβολία

Στο Παμπελοποννησιακό στάδιο της Πάτρας πραγματοποιείται η φετινή διοργάνωση

Ακόμη μία σημαντική επιτυχία σημειώθηκε για τον ξανθιώτικο αθλητισμό και συγκεκριμένα τα σπορ του στίβου καθώς οι δύο Ξανθιώτες αθλητές Πέτρος Καραβέτης και Ευαγγελία Παπαϊωάννου που συμμετείχαν στο 58ο πανελλήνιο πρωτάθλημα σχολικού αθλητισμού Λυκείων που διεξάγεται αυτές τις ημέρες στο Παμπελοποννησιακό στάδιο, κατέκτησαν χθες ισάριθμα μετάλλια στα αγωνίσματα τους.

Χρυσός ο Καραβέτης στα 110μ. εμπόδια

Το χρυσό μετάλλιο στα 110μ. εμπόδια κατέκτησε ο μαθητής του ΓΕΛ Αβδήρων Πέτρος Καραβέτης (γεν. 1997), ο οποίος με μία εξαιρετική κούρσα στον χθεσινό τελικό τερμάτισε στην 1η θέση με χρόνο 14.16.

Νωρίτερα στον προκριματικό είχε τερματίσει στην 1η θέση με τον ίδιο χρόνο, αποδεικνύοντας την πολύ καλή κατάσταση που βρίσκεται, ενώ αξίζει να σημειώσουμε ότι ο αθλητής του ΟΦΚΑ Ξάνθης είχε προκριθεί στην τελική φάση με τη 2η καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα.

Τα αποτελέσματα του τελικού 110μ. εμπόδια αγοριών:

1: Καραβέτης Πέτρος (ΓΕΛ Αβδήρων): 14’’.16.

Ασημένιο για την Παπαϊωάννου στη σφαιροβολία

Η 2η επιτυχία ήρθε από την Ξανθιώτισσα πρωταθλήτρια της Σφαιροβολίας Ευαγγελία Παπαϊωάννου (γεν. 1998) η οποία στους πανελλήνιους σχολικούς αγώνες της Πάτρας κατέκτησε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο ρίχνοντας την σφαίρα στα 13,63. Η αθλήτρια του «Διομήδη Βιστονίδας» που αγωνίζεται στους αγώνες εκπροσωπώντας το 2ο ΓΕΛ Ξάνθης μετείχε στους αγώνες με την δεύτερη καλύτερη επίδοση, καταφέρνοντας να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά και να πάρει την δεύτερη θέση πίσω από την κατά ένα χρόνο μεγαλύτερη μαθήτρια του ΓΕΛ Νέας Καλλικράτειας Εριζαμπέλα Τζένγκο που έριξε στα 16,31.