Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Ξεχνάει την ήττα από το «τριφύλλι» και βλέπει… πρόκριση για τελικό

Ξεχνάει την ήττα από το «τριφύλλι» και βλέπει… πρόκριση για τελικό

0
skoda panathinaikos14

Πρωτάθλημα Super League: Παναθηναϊκός – Skoda Ξάνθη 2-0

Στροφή στο κύπελλο και τον αγώνα της Τετάρτης (29/04 – 21:30) κόντρα στον Ηρακλή

Με γκολ του Καρέλη στο 67ο λεπτό και με πέναλτι του Πράνιτς στο 94’ κρίθηκε το σαββατιάτικο ματς της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Superleague. Η Skoda Ξάνθη στο «Απ. Νικολαΐδης» γνώρισε την 10 φετινή της ήττα, παρέμεινε στους 46 βαθμούς και πλέον το ενδιαφέρον της στρέφεται στον επαναληπτικό ημιτελικό κυπέλλου, την ερχόμενη Τετάρτη με αντίπαλο τον Ηρακλή.

Καλή στο ξεκίνημα αλλά δεν άντεξε ως το τέλος

Στο παιχνίδι του Σαββάτου, οι δύο αντίπαλοι είχαν να ξεπεράσουν και τα αγωνιστικά τους προβλήματα καθώς οι μεν γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να υπολογίζουν στις υπηρεσίες των Μπεργκ, Μαυρία, Μέντες και Ταυλαρίδη ενώ οι δε φιλοξενούμενοι είχαν τις απουσίες των τιμωρημένων λόγω καρτών Καπετάνου, Παπάζογλου και Μπέρτου.

Έτσι για τη Skoda ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε την αρχική 11άδα με τον Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια, τους Μπαξεβανίδη – Γκομσί στα άκρα της άμυνας, τους Γούτα – Λισγάρα κεντρικό αμυντικό «δίδυμο», τους Ομπόντο – Παπαστεριανό στο κέντρο της μεσαίας γραμμής, τους Σολτάνι, Λουσέρο και Κλέιτον σε πιο δημιουργικούς ρόλους και στην κορυφή της επίθεσης τον Αντώνη Ράνο.

Μέχρι το 11’ οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ όμως το 0-1 δεν έγινε, απέναντι σε έναν αντίπαλο που την απείλησε μόνο από μία στημένη φάση με την άστοχη κεφαλιά του Καρέλη στο 21’. Μέχρι την λήξη του α’ μέρους δεν υπήρξαν μεγάλες συγκινήσεις με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανολοκλήρωτες τις προσπάθειές τους και τους φιλοξενούμενους απλά να κερδίζουν τις εντυπώσεις.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι με τον Κλωναρίδη και τον Γούτα για τους φιλοξενούμενους. Σε μία φάση όπου αρχικά ο Σίλντεφελντ τράβηξε τον Λισγάρα με αποτέλεσμα ο κεντρικός αμυντικός να συγκρουστεί με τον Γούτα και το χτύπημα στο πρόσωπό του ήταν σοβαρό με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί στο 52’ από τον Καρυπίδη. Στο 57’ είχαμε την μεγάλη στιγμή για την Skoda με το σουτ του Κλέιτον έξω από την περιοχή. Η μπάλα άλλαξε πορεία στην τροχιά της αλλά ο Στιλ παρότι αιφνιδιάστηκε έδιωξε με γροθιές. Δύο λεπτά αργότερα ο Νάνο εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να περνά άουτ και λίγο μετά ο Πράνιτς απείλησε με σουτ αλλά ο Κυριακίδης έδειξε ετοιμότητα. Στο 67ο λεπτό όμως οι ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Καρέλης άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενος την πάσα του Πέτριτς και με πλασέ έκανε το 1-0. Στο φινάλε οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Καρέλη να ανατρέπεται από τον Γκομσί και τον Πράνιτς να σκοράρει για το 2-0.

Οι καλύτερες στιγμές

9’ Ο Στιλ μπλόκαρε την κόντρα του Ράνου στην προσπάθεια του Σίλντεφελντ.

10’ Ο Κλέιτον έκλεψε την μπάλα και είχε την ευκαιρία να σκοράρει αλλά καθυστέρησε και στη συνέχεια ο Ομπόντο επιχείρησε το σουτ που δεν βρήκε το στόχο.

11’ Ο Τριανταφυλλόπουλος πρόλαβε κι έδιωξε σε κόρνερ προ του Λουσέρο.

21’ Φάουλ του Νάνο, κεφαλιά του Καρέλη άουτ.

44’ Πάσα του Κλέιτον στον Λουσέρο που έκανε το άστοχο σουτ λίγο έξω από την περιοχή.

47’ Από πλάγια θέση ο Κλωναρίδης προσπάθησε να απειλήσει χωρίς αποτέλεσμα.

50’ Κόρνερ του Λουσέρο, κεφαλιά του Γούτα άουτ.

57’ Δυνατό σουτ του Κλέιτον απέκρουσε δύσκολα ο Στιλ.

59’ Το φάουλ του Νάνο δεν βρήκε τον στόχο.

60’ Ο Κυριακίδης μπλόκαρε το σουτ του Πράνιτς.

67’ Πάσα του Πέτριτς στην πλάτη της άμυνας, ο Καρέλης με πλασέ το 1-0

94’ Πέναλτι κέρδισε ο Καρέλης από τον Γκομσί και το εκτέλεσε ο Πράνιτς για να κάνει το 2-0.

Διαιτητές

Διαιτητής: Κoυκουλάκης Μιχάλης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Α’ Βοηθός: Μπαλτάς Χρήστος (ΕΠΣ Αχαΐας)

Β’ Βοηθός: Κωσταράς Πολυχρόνης (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

4ος Διαιτητής: Μήτσιος Δημήτρης (ΕΠΣ Ηπείρου)

Κίτρινες: 28’ Μπαξεβανίδης, 86’ Ζέκα, 92’ Ράνος.

Κόκκινη:

Συνθέσεις

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Μπούι (46’ Πράνιτς), Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντεφελντ, Νάνο, Λαγός, Ζέκα, Ατζαγκούν (68’ Νίνης), Καρέλης, Κλωναρίδης, Πέτριτς (76’ Δώνης).

SKODA ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γκομσί, Γούτας, Λισγάρας (53’ λ.τρ. Καρυπίδης), Παπαστεριανός, Ομπόντο (79’ Βασιλακάκης), Λουσέρο (73’ Τριάδης), Σολτάνι, Κλέιτον, Ράνος.

«Στροφή» στο κύπελλο και τον αγώνα της Τετάρτης

Η ξανθιώτικη ομάδα αφήνει στην άκρη γι’ αυτή την εβδομάδα το πρωτάθλημα και στρέφει την προσοχή της στο κύπελλο, όπου την Τετάρτη στς 21:30 θα υποδεχθεί τον Ηρακλή, στον επαναληπτικό ημιτελικό του 0-1 του «Καυτανζογλείου». Η Ξάνθη έχει το προβάδισμα πρόκρισης καθώς περνάει στον τελικό με νίκη ή ισοπαλία με οποιοδήποτε σκορ (π.χ. 0-0, 1-0, 1-1, 2-0, 2-1, 2-2 κλπ.). Σε περίπτωση που ο αγώνας με τον «Γηραιό» λήξει 0-1 θα οδηγηθεί στην παράταση και, αν παραμείνει έτσι το σκορ η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι, ενώ ο Ηρακλής παίρνει την πρόκριση με νίκη εφ’ όσον σκοράρει δύο ή περισσότερα γκολ (π.χ. 1-2, 0-2, 2-3 κλπ.). Το ευχάριστο για την ξανθιώτικη ομάδα είναι ότι δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών με μοναδικό αμφίβολο τον Λισγάρα, για ένα παιχνίδι όπου το γήπεδο αναμένεται να γεμίσει καθώς υπάρχει μεγάλη κινητοποίηση και ανταπόκριση στο κάλεσμα της Skoda από τους Ξανθιώτες φιλάθλους που όπως όλα δείχνουν θα εξαντλήσουν τα 5.300 εισιτήρια που διατέθηκαν. Οι φιλοξενούμενοι θα έχουν στο πλευρό τους 1150 φιλάθλους οι οποίοι θα καταλάβουν τη Θύρα Δ.