0
iraklis-zigou

Νίκησε στα πέναλτι (5-4) τον Ορφέα Puma στον χθεσινό τελικό

Πρώτο τρόπαιο στην παρθενική εμφάνιση σε τελικό για την ομάδα του Ζυγού

Στη «χρυσή βίβλο» των κυπελλούχων της ΕΠΣ Ξάνθης προστέθηκε χθες ο Ηρακλής Ν. Ζυγού, καθώς επικράτησε στον τελικό επί του Ορφέα Puma, με σκορ 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι κι ενώ η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν χωρίς σκορ (0-0).

Ο τελικός ξεκίνησε με το τελετουργικό μέρος, με τον Πρόεδρο της ΕΠΣ Ξάνθης κ. Γιώργο Πανίδη να απευθύνει σύντομο χαιρετισμό.

Ακολούθησαν βραβεύσεις για παλαίμαχους παίκτες των δύο ομάδων. Αρχικά η ομάδα του Ηρακλή Ζυγού βράβευσε τους Σίμο Καλπάκη, Κώστα Τερζανίδη και Παύλο Σιδηρόπουλο, ενώ από την πλευρά του Ορφέα βραβεύθηκαν οι Γεώργιος Χατζημωυσιάδης (παράγοντας), Σταύρος Ναθαναηλίδης (παράγοντας), Παύλος Φουρλακίδης, Θανάσης Καριώτης, Στράτος Δημητρόγλου και Χαράλαμπος Ζυγρίδης. Επίσης βραβεύτηκε ο ιδιοκτήτης του Ορφέα Μπάμπης Χατζημεστής από παλαίμαχους της ομάδας.

Ωραίο παιχνίδι όμως έλειψε το γκολ

Στο αγωνιστικό μέρος, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με το πρώτο ημίχρονο να είναι ισορροπημένο και με πολλές προσωπικές μονομαχίες, όχι όμως και ανάλογες φάσεις καθώς αμφότερες απείλησαν από μία φορά.

Στην επανάληψη ο Ορφέας πίεσε περισσότερο και πήρε τον έλεγχο του ματς, χωρίς όμως να μπορέσει να βρει διαδρόμους απέναντι στην σκληροτράχηλη άμυνα του Ορφέα με τις ευκαιρίες που δημιούργησε να πέφτουν επάνω στον τερματοφύλακα του Ζυγού ή να καταλήγουν άουτ. Στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να απειλούν με κλασικές ευκαιρίες οι οποίες όμως και πάλι δεν βρήκαν στόχο με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης η κόπωση που ήταν εμφανής στους παίκτες των δύο ομαδων δεν τους επέτρεψε να δημιουργήσουν ευκαιρίες κι έτσι έμεινε το 0-0, για να φτάσουμε στο 2ο ημίχρονο του επιπλέον χρόνου όπου και πάλι δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα με το 0-0 να μένει ως τη λήξη για να ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί οι παίκτες του Ζυγού αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι και ευστόχησαν και στα πέντε πέναλτι, αντίθετα με τον Ορφέα που έχασε ένα κι έτσι το κύπελλο κατέληξε στην ομάδα του Ηρακλή Ν. Ζυγού.

ΦΑΣΕΙΣ

14′: Πρώτο καλό σουτ για τον Ορφέα Ξάνθης από τον Ξανθόπουλο με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Ηρακλή με τον Ζλατίνη να μπλοκάρει με διπλή ροσπάθεια.

20’: Ο Τζεμ έβγαλε την ψηλή μπαλιά για τον Χασιώτη που έκανε την κίνηση μέσα στην περιοχή του Ορφέα και έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Κισά Ομέρ απέκρουσε εντυπωσιακά.

50’: Δυνατό σουτ του Κριεζή μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο Κισά Ομέρ.

53′: Κεφαλιά του Τζαμπάζ Χαλήλ ύστερα από φάουλ του Ξανθόπουλου περνά μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζλατίνη.

60’: Δυνατό σουτ του Παπαδιώτη έφυγε λίγο άουτ.

82’: Μακρινό σουτ του Κωφίδη πέρασε ψηλά άουτ.

87’: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Χασιώτη να βγάζει με όμορφη μπαλιά μόνο τον Κριεζή απέναντι στον Κισά Ομέρ, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ.

90’: Η απάντηση του Ορφέα ήρθε με διπλή ευκαιρία όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γ. Καραγκιόζη ο Μαλαδένης έκανε την κοντινή προβολή με τον Ζλατίνη να αποκρούει και στη συνέχεια να μπλοκάρει το σουτ του Ξανθόπουλου που είχε πάρει το ¨ριμπάουντ¨.

114’: Το γκολ που πέτυχε ο Ξανθόπουλος έπειτα απο φάση διαρκείας στην περιοχή του Ζυγού δεν μέτρησε καθως ο μέσος του Ορφέα είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

116’: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ζυγό με τον Κριεζή να μην καταφέρνει να νικήσει με πλασέ τον Κισά Ομέρ.

Η διαδικασία των πέναλτι

Εύστοχο το πέναλτι του Ξανθόπουλου για τον Ορφέα. 0-1

Εύστοχο και το πέναλτι του Κριεζή για τον Ηρακλή. 1-1

Ο Ζλατίνης μπλοκάρει τη μπάλα στο πέναλτι του Τουγιάλ. Παραμένει το 1-1.

Ο Κωφίδης στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία. 2-1

Ο Μυγγίδης ισοφαρίζει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. 2-2

Ο Ιωσηφίδης ευστοχεί με τη σειρά του κι αυτός. 3-2

Ο Βασίλης Καραγκιόζης ευστόχησε. 3-3

Ο Κώστας Ευθυμιάδης ευστοχεί 4-3

Ο Γιάννης Καραγκιόζης ισοφαρίζει εκ νέου. 4-4

Ο Χασιώτης ευστοχεί και κάνει το 5-4 για να χαρίσει το κύπελλο ΕΠΣ Ξάνθης στον Ηρακλή Ν. Ζυγού.

Οι συνθέσεις:

Ηρακλής Ν. Ζυγού (Γ. Δημητριάδης): Ζλατίνης, Τσαντίδης, Γότσης, Τσαβδαρίδης, Ιωσηφίδης, Ευθυμιάδης, Κριεζής, Τσακιράκης (70’ Δέλτσος), Τσακίρογλου Τζέμ (75’ Αρσενίου, 120’ Κοκκαλίδης), Χασιώτης, Κωφίδης.

Στον πάγκο: Καλτσίδης, Τερζανίδης, Ναθαναηλίδης, Κελέσης, Βαρσάμης, Βούλκος.

Ορφέας Puma (Μπογιατζίδης Μ. – Καντουχάρ Ε.): Κισά Ομέρ, Μαυρόπουλος Λ., Χακή Τσαμπάζ (69’ Μυγγίδης), Μαλαδένης, Παπαδιώτης (90+ Μουτούς Τζοσκούν), Κετσιεμενίδης (59’ Χιντ Ιμέρ), Καραγκιόζης Β., Μόσχος, Ξανθόπουλος, Καραγκιόζης Γ., Μουμίνογλου Τουγιάλ.

Στον πάγκο: Μαυρόπουλος Γ., Ζώης, Δημητρίου, Καρά Αλή Ονούρ, Παπαβασιλείου.

Διαιτητής: Κιοτζένης. Βοηθοί: Κούλα Χασάν – Βασίλας. 4ος διαιτητής: Μπουραζάνης.

Κίτρινες: 82’ Ευθυμιάδης, 117΄Δέλτσος, 120’ Κριεζής – 90’ Μόσχος

Όλοι οι τελικοί Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Ξάνθης:

1978/79: Ασπίδα Ξάνθης – Θράκη Συδινής 6-0

1979/80: Ασπίδα Ξάνθης – Απόλλων Πολυσίτου 3-0

1980/81: Ασπίδα Ξάνθης – Αετός Τοξοτών 3-1

1981/82: Ασπίδα Ξάνθης – Ερμής Μάνδρας 2-1

1982/83: Ερμής Μάνδρας – Ασπίδα Ξάνθης 3-1 παρ. (1-1 κ.δ.)

1983/84: Ατρόμητος Χρύσας – Κεραυνός Λευκόπετρας 1-0

1984/85: Κεραυνός Λευκόπετρας – Ελπίδα Γενισέας 2-1

1985/86: Ατρόμητος Χρύσας – Ασπίδα Ξάνθης 4-2 πεν. (3-3 κ.δ./παρ.)

1998/99: Ορφέας Puma Ξάνθης – Α.Π.Ο.Ξ. Ξάνθη 5-0

1999/00: Δόξα Ξάνθης – Αναγέννηση Θαλασσιάς 2-1 παρ. (0-0 κ.δ.)

2000/01: Δόξα Ξάνθης – Ορφέας Puma Ξάνθης 1-0

2001/02: Ασπίδα Ξάνθης – Δόξα Ξάνθης 1-0

2002/03: Ορφέας Puma Ξάνθης – Κοτύλη 2-1

2003/04: Ορφέας Puma Ξάνθης – Ασπίδα Ξάνθης 4-2 πεν. (1-1 κ.δ./παρ.)

2004/05: Δόξα Ξάνθης – Απόλλων Διομήδειας 3-2

2005/06: Εχίνος Σπορ – Αναγέννηση Θαλασσιάς 2-0 παρ. (0-0 κ.δ.)

2006/07: Ορφέας Puma Ξάνθης – Εχίνος Σπορ 1-0 παρ. (0-0 κ.δ.)

2007/08: Α.Ο. Βιστονίδας – Ασπίδα Ξάνθης 3-1 πεν. (1-1 κ.δ./παρ.)

2008/09: Ορφέας Puma Ξάνθης – Α.Ο. Βιστονίδας 5-3 πεν. (1-1 κ.δ./παρ.)

2009/10: Ορφέας Puma Ξάνθης – Εχίνος Σπορ 2-1

2010/11: Ορφέας Puma Ξάνθης – Ατρόμητος Χρύσας 4-0

2011/12: Ορφέας Puma Ξάνθης – Άρης Πετεινού 3-1

2012/13: Π. Μελάς Κουτσού – Αναγέννηση Θαλασσιάς 1-0

2013/14: Π. Μελάς Κουτσού – Αστέρας Μαγικού 4-2 πεν. (1-1κ.δ.,2-2 παρ.)

2014/15: Ηρακλής Ν. Ζυγού – Ορφέας Puma Ξάνθης (;-;)

ΟΙ ΤΡΟΠΑΙΟΥΧΟΙ

9 κατακτήσεις:

Ορφέας Puma Ξάνθης: 1998, 1999, 2003, 2004, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012.

7 κατακτήσεις:

Ασπίδα Ξάνθης: 1979, 1980, 1981, 1982,1989, 1992, 2002.

1 κατάκτηση:

Ερμής Μάνδρας (1983), Κεραυνός Λευκόπετρας (1985), Κεσσάνη Ερασμίου (1988), Ερασιτέχνες Α.Ο.Ξ. (1990), Δημόκριτος Αβδήρων (1995), Α.ΠΟ. Ξάνθης (1997), Εχίνος Σπορ (2006), ΑΟ Βιστονίδας (2008).

Γ’ Εθνική: Πήρε βαθμό στη Χρυσούπολη το Άβατο – Ήττα για τον Πετεινό

Αποτελέσματα και βαθμολογία της 32ης αγωνιστικής Ο Άρης Αβάτου πήρε πολύτιμο βαθμό ισοπαλί…