Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Skoda Ξάνθη – Πλατανιάς 0-0

0
skoda-platanias15

«Κολλημένη» με τις ισοπαλίες η ξανθιώτικη ομάδα

Προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα οι γηπεδούχοι

H Skoda Ξάνθη ήθελε να πάρει την νίκη απέναντι στον Πλατανιά και το προσπάθησε. Δεν σκόραρε και έμεινε στο 0-0, την πέμπτη ισοπαλία της στα τελευταία έξι εντός έδρας ματς.

Το παιχνίδι

Η Skoda Ξάνθη μπορεί να αναζητούσε ένα καλό και δυνατό ξεκίνημα στο παιχνίδι. Ωστόσο αυτή η επιθυμία δεν βγήκε και στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Πλατανιάς μπόρεσε με ευκολία στο πρώτο πεντάλεπτο να διατηρεί την μπάλα στα πόδια του και να επιτίθεται, εκμεταλλευόμενος την αγωνιστική… αδράνεια που φάνηκε να έχει η Ξάνθη.

Στο 6ο λεπτό –μάλιστα- ο Γουνδουλάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων όταν αυτή στρώθηκε μπροστά του μετά από σουτ του Μιλούνοβιτς. Ο διαιτητής όμως είδε ότι στην πρώτη πάσα προς τον Μιλούνοβιτς ο παίκτης της Ξάνθης ήταν εκτός θέσης.

Η φάση αυτή «ξύπνησε» τους παίκτες του Λουtσέσκου. Από εκείνη την στιγμή πήραν την μπάλα στην κατοχή τους και σιγά – σιγά άρχισαν να γίνονται επικίνδυνοι για την άμυνα του Πλατανιά.

Τις περισσότερες φορές οι γηπεδούχοι έβρισκαν διάδρομους από την δεξιά πλευρά. Ωστόσο όλες τις φορές η κατάληξη δεν ήταν αυτή που ήθελαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό ήταν ακριβώς το ίδιο. Οι προσπάθειες από την Skoda Ξάνθη για να σκοράρει συνεχίστηκαν.

Ωστόσο συγκριτικά με το πρώτο 45λεπτο οι παίκτες του Λουτσέσκου δεν έβρισκαν τόσο συχνά τρόπο να διασπάσουν την άμυνα του Πλατανιά… Και όταν τον έβρισκαν οι προϋποθέσεις για την τελική ενέργεια δεν ήταν οι καλύτερες.

Ακολούθησε ένα διάστημα με τους δύο προπονητές να προχωρούν με αλλαγές στις 11άδες των ομάδων τους. Μετά από ένα χρονικό διάστημα αποδιοργάνωσης η ομάδα της Ξάνθης κατάφερε να φανεί και πάλι απειλητική.

Ειδικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα η πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι έγινε εντονότερη. Αποτέλεσμα όμως και πάλι δεν υπήρξε με τον Πλατανιά να διατηρεί ανέπαφη την εστία του.

Οι καλύτερες στιγμές

10’: Δυνατό σουτ του Κλέιτον από το ύψος της περιοχής μπλόκαρε ο Ολίμπα.

11’: Φάση διαρκείας με τον Καπετάνο να κόβεται από τον Ιτούα και στη συνέχεια ο Βάλτερ να σουτάρει άουτ.

16’: Πλασαριστό σουτ του Γουνδουλάκη από το ύψος της περιοχής απέκρουσε σε κόρνερ ο Κυριακίδης.

19’: Ο Καπετάνος έστρωσε για τον Βασιλακάκη που σούταρε ψηλά άουτ.

28’: Σέντρα του Μπέλιτς από δεξιά ο Καπετάνος πήρε την κεφαλιά μπροστά στον Ολίμπα όμως στη συνέχεια της φάσης απομάκρυνε ο Ιτούα.

30’: Σουτ του Καπετάνου έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι άουτ.

33’: Σέντρα του Μπέλιτς ο Βασιλακάκης έπιασε την κεφαλιά όμως μπλόκαρε ο Ολίμπα.

40’: Σέντρα του Αποστολόπουλου από δεξιά, ο Κάσιο έπιασε το τεχνικό γυριστό σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

53’: Σουτ του Βάλτερ ο τερματοφύλακας του Πλατανιά έδιωξε σε κόρνερ.

55’: Σουτ του Φλίσκα μπλόκαρε ο Ολίμπα.

65’: Σέντρα του Κλέιτον ο Ολίμπα πρόλαβε τον Καπετάνο και απομάκρυνε το επικίνδυνο γέμισμα.

67’: Ο Βασιλακάκης γύρισε τη μπάλα στον Λουσέρο και αυτός με τη σειρά του στον Καπετάνο όμως το σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος κατέληξε άουτ.

73’: Δυνατό σουτ υου Μπέρτου έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Ολίμπα.

75’: Σουτ του Γουάλας επάνω από τα δοκάρια.

81’: Σουτ του Καπετάνου από πλάγια θέση ο Ολίμπα μπλόκαρε με δυσκολία.

89’: Σέντρα του Μπέρτου από δεξιά ο Λουσέρο έπιασε το μονοκόματο σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Οι συνθέσεις:

SKODA ΞΑΝΘΗ (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Γκομσί (66’ Γουάλας), Μπέρτος, Γούτας, Λισγάρας, Φλίσκας, Βασιλακάκης, Κλέιτον, Βάλτερ (75’ Ράνος), Μπέλιτς (57’ Λουσέρο), Καπετάνος.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Χριστόπουλος): Ολίμπα, Μαχαμάτ, Κάσιο (70’ Γκαβιλάν), Αποστολόπουλος (85’ Τσοντάκης), Μιλούνοβιτς, Αγκιλέρα, Γουνδουλάκης (61’ Δημήτρης), Ιτούα, Κουλιμπαλί, Ζαραδούκας, Τετέ.

Διαιτητής: Ιωαννίδης (ΕΠΣ Αργολίδας)

Βοηθοί: Ακρίβος (ΕΠΣ Αθηνών) – Καραγκιοζόπουλος (ΕΠΣ Ημαθίας)

Κίτρινες: 16’ Καπετάνος, 32’ Φλίσκας, 47’ Κλέιτον – 16’ Αγκιλέρα, 44’ Ζαραδούκας,

18. Νίκη Βόλου -6***

* Δεν έχει παρθεί οριστική απόφαση για το παιχνίδι Ατρόμητος Αθ. – ΟΦΗ που δεν είχε διεξαχθεί με υπαιτιότητα του ΟΦΗ.

** Η αναμέτρηση Εργοτέλης – Πανιώνιος που είχε αναβληθεί λόγω καιρικών συνθηκών θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (18/02) στις 17:15.

*** Η Νίκη Βόλου έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

ΕΠΟΜΕΝΗ (25η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2015

15.00: Πανθρακικός – Παναιτωλικός (NS2)

17.15: ΑΕΛ Καλλονής – ΠΑΣ Γιάννινα (NS2)

Περισσότερα άρθρα από Ποδόσφαιρο

Σοκ στο ελληνικό ποδόσφαιρο! Θετικό το πρώτο δείγμα Έλληνα διεθνή σε έλεγχο ντόπινγκ στο ματς με τη Γεωργία

Σε σοκ βρίσκεται το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς Έλληνας διεθνής που ήταν στην αποστολή της …