Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Κύπελλο Ελλάδας: ΟΦΗ – Skoda Ξάνθη 1-1

Κύπελλο Ελλάδας: ΟΦΗ – Skoda Ξάνθη 1-1

0
ofi skodakipello15

Προβάδισμα πρόκρισης για την ξανθιώτικη ομάδα ενόψει του επαναληπτικού

Στο γκολ του Κουτσιανικούλη απάντησε ο Σολτάνι με την Ξανθη να έχει και δύο δοκάρια

Skoda Ξάνθη και ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο «Θ. Βαρδινογιάννης» στο χθεσινοβραδινό παιχνίδι στα πλαίσια του α’ προημιτελικού αγώνα του κυπέλλου. Η ξανθιώτικη ομάδα με την ισοπαλία που διαμορφώθηκε στις αρχές του β’ μέρους, απέκτησε ένα μικρό πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού που θα γίνει στις αρχές του Μάρτη. Στο 48’ ο Κουτσιανικούλης έκανε το 1-0 και στο 52’ ο Σολτάνι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ενώ οι Βασιλακάκης και Βάλτερ στο φινάλε είχαν δοκάρια!

Η εικόνα του αγώνα

Ωραίο θέαμα προσέφεραν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι οι καιρικές συνθήκες (καταρρακτώδης βροχή, χαμηλή θερμοκρασία, δυνατός αέρας) δεν ήταν ευνοϊκές.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίωρο και απείλησε σε τρεις περιπτώσεις με ισάριθμα σουτ: στο 6ο λεπτό με τον Ανδρέα Λαμπρόπουλο, το 19ο με τον Βασίλη Κουτσιανικούλη και το 25ο με τον Γκιόργκι Μερεμπασβίλι.

Έκτοτε, η Ξάνθη ισορρόπησε το ματς, έβγαλε ωραίες επιθετικές συνεργασίες, πλαγιοκόπησε και στο 32ο λεπτό λίγο έλειψε να προηγηθεί, όταν μετά από γύρισμα του Αντριάν Λουσέρο και παρέμβαση του Γκιόργκι Λόρια, ο προωθημένος Δήμος Μπαξεβανίδης σούταρε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ και μάλιστα δύο: ο Κουτσιανικούλης εκμεταλλεύθηκε μία ωραία μπαλιά-τρύπα του Λαμπρόπουλου και αφού κέρδισε την κόντρα με τον Δημήτρη Κυριακίδη, άνοιξε το σκορ προ κενής εστίας στο 48′, ενώ στο 53′ ο Καρίμ Σολτάνι πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας μετά από φάουλ του Κλέιτον και ισοφάρισε.

Στο επόμενο διάστημα ο ΟΦΗ ψαλίδισε τη διαφορά στην κατοχή, ενώ η Ξάνθη άρχισε εκ νέου να πιέζει ψηλά (από τη σέντρα του δευτέρου μέρους και μέχρι το 70′-75′ είχε οπισθοχωρήσει).

Η αποχώρηση του Κλέιτον στο 77ο λεπτό (ένιωσε ένα τράβηγμα) δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατέγραψαν τρεις κλασικές ευκαιρίες στο φινάλε: στο 89′ με την κεφαλιά του Θοδωρή Βασιλακάκη (απέκρουσε ο Λόρια με τη βοήθεια του δοκαριού), στο 91′ με το κόρνερ του Βάλτερ (το πήγε απευθείας, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι) και το 93′ με το σουτ του Βάλτερ).

Οι καλύτερες στιγμές

6’ Μακρινό δυνατό σουτ του Λαμπρόπουλου πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.

11’ Σουτ του Παπαστεριανού κόντραρε και κατέληξε από την προβολή του Μπολάκη κόρνερ.

18’ Καλό σουτ του Κουτσιανικούλη απέκρουσε ο Κυριακίδης.

24’ Νέο καλό σουτ για τον ΟΦΗ με τον Μερεμπασβίλι, κατέληξε λίγο άουτ.

32’ Το μακρινό φάουλ του Κλέιτον δεν αιφνιδίασε τον Λόρια.

33’ Σέντρα του Λουσέρο, διώχνει ο Λόρια με τον Μπαξεβανίδη να κάνει το δυνατό μονοκόμματο σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

39’ Ο Ομπόντο από καλή θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει μετά την πάσα – τακουνάκι από τον Καπετάνο.

48’ Κάθετη πάσα του Λαμπρόπουλου στον Κουτσιανικούλη, ο Κυριακίδης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα με τον παίκτη του ΟΦΗ να σκοράρει κάνοντας το 1-0.

49’ Φαλτσαριστό σουτ του Μπερεμπασβίλι, εντυπωσιακή απόκρουση του Κυριακίδη σε κόρνερ.

52’ Ο Κλέιτον εκτέλεσε φάουλ με τον Σολτάνι να κάνει το πλασέ στην κίνηση και να ισοφαρίζει σε 1-1.

75’ Εντυπωσιακό σουτ του Κλέιτον, απέκρουσε όμορφα ο Λόρια.

81’ Σουτ του Ομπόντο σε κόρνερ ο Λόρια.

88’ Σέντρα του Μπαξεβανίδη την κεφαλιά του Βασιλακάκη απέκρουσε σε κόρνερ ο Λόρια με τη βοήθεια του δοκαριού!

91’ Κόρνερ του Βάλτερ στη συμβολή των δοκών του ΟΦΗ και στην επαναφορά το σουτ του Σολτάνι δεν βρήκε τον στόχο!

92’ Ο Βάλτερ έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι συνθέσεις

ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Λόρια, Μπολάκης, Μονιάκης (69′ Μαραθιανός), Φαζός, Δαμιανάκης, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Μακρής, Ροβίθης, Κουτσιανικούλης (81′ Περογαμβράκης), Μερεμπασβίλι (64′ Τζορτζ).

Skoda Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Παπάζογλου, Ομπόντο, Παπαστεριανός (52′ Βασιλακάκης), Κλέιτον (77′ Βάλτερ), Γούτας, Καπετάνος (69′ Φλίσκας).

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ – ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Α’ αγώνες

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-1

Ηρακλής – Πανιώνιος 2-0

Χανιά – Απόλλων Σμύρνης 1-1

ΟΦΗ – Skoda Ξάνθη 1-1

* Οι επαναληπτικοί θα διεξαχθούν στις 03-04-05 Μαρτίου. Τις επόμενες ημέρες η ΕΠΟ θα ανακοινώσει τις ακριβείς ημερομηνίες.

Σοκ στο ελληνικό ποδόσφαιρο! Θετικό το πρώτο δείγμα Έλληνα διεθνή σε έλεγχο ντόπινγκ στο ματς με τη Γεωργία

Σε σοκ βρίσκεται το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς Έλληνας διεθνής που ήταν στην αποστολή της …