Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο «Κολλημένη» με την… ισοπαλία

0
skoda pas15

Τέταρτο συνεχόμενο ισόπαλο παιχνίδι για τη Skoda Ξάνθη

Έμεινε στο 1-1 στο σαββατιάτικο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ακόμη μία ισοπαλία – την τέταρτη σερί – σημείωσε η Skoda Ξάνθη στη σαββατιάτικη αναμέτρηση με τον ΠΑΣ Γιάννινα που έληξε 1-1.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου με τον Κλέιτον άνοιξαν το σκορ στο 53’ αλλά ο Τσάβες με κεφαλιά ισοφάρισε στο 75’.

Το παιχνίδι αφορούσε την 20η αγωνιστική για τη Superleague και με τους βαθμούς που μοιράστηκαν οι δύο ομάδες παρέμειναν ισόβαθμες, με 28 πόντους στον πίνακα.

Γρήγορος ρυθμός παρά το βαρύ τερέν

Το 7ο παιχνίδι έδωσε η Skoda Ξάνθη σε διάστημα 21 ημερών και στις δυο διοργανώσεις στις οποίες συμμετέχει. Το Σάββατο το μεσημέρι στα πλαίσια της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου υποδέχθηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα θέλοντας να πετύχει την πρώτη νίκη στη Superleague για το 2015.

Μετά από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες (Βέροια και Κέρκυρα στο πρωτάθλημα και Παναθηναϊκό στο κύπελλο) οι γηπεδούχοι ζητούσαν τους βαθμούς για να αναρριχηθούν στον σχετικό πίνακα και να ξεφύγουν παράλληλα από τους αντιπάλους τους μαζί με τους οποίους είχαν 27 πόντους πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Σε ένα «βαρύ» τερέν, λόγω των συνεχόμενων παιχνιδιών αλλά και τον βροχοπτώσεων που επηρέασαν τον αγωνιστικό χώρο του «Skoda Ξάνθη Arena», οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό παρά το γεγονός ότι συνθήκες δεν ήταν ιδιαίτερα καλές για τους ποδοσφαιριστές των δύο αντιπάλων. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε στην αναμέτρηση αυτή τον Κυριακίδη στο θέση του τερματοφύλακα, τον Μπέρτο και τον Γκομσί στα άκρα της άμυνας με τον τελευταίο να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με την Ξάνθη, τους Λισγάρα – Γούτα αμυντικό δίδυμο, τον Φλίσκα αμυντικό μέσο και δίπλα του τον Βασιλακάκη. Στα πλάγια του άξονα ήταν οι Λουσέρο – Σολτάνι ενώ ο Κλέιτον είχε πιο δημιουργικό ρόλο και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Καπετάνος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν επιθετικά και στα πρώτα λεπτά απείλησαν πέντε φορές την αντίπαλη εστία με πρωταγωνιστές τους Καπετάνο, Γκομσί, Κλέιτον, Σολτάνι και Μπέρτο, χωρίς όμως να καταφέρει κάποιος να ανοίξει το σκορ.

Αντίθετα ο ΠΑΣ Γιάννινα περιορίστηκε σε ένα αμυντικό στυλ προσέγγισης του αγώνα στο ξεκίνημά του προσπαθώντας να περιορίσει την επιθετική πρωτοβουλία της ξανθιώτικης ομάδας.

Οι φιλοξενούμενοι από το μισάωρο κι έπειτα έψαξαν είτε τις κόντρα, είτε τις οργανωμένες επιθέσεις με την Skoda Ξάνθη πάντως να συνεχίζει να ελέγχει τον ρυθμό της αναμέτρησης, με ταο πρώτο ημίχρονο να κλείνει χωρίς τέρμα.

Στην επανάληψη η Ξάνθη προηγήθηκε νωρίς, όταν στο 53ο λεπτό ο Λουσέρο ξεκίνησε την αντεπίθεση πίσω από το κέντρο, πάσαρε στον Σολτάνι, αυτός έξω από την περιοχή πάσαρε και πάλι στο Λουσέρο και ο Αργεντινός με όμορφο τρόπο έβγαλε σε θέση βολής τον Κλέιτον. Ο Βραζιλιάνος από κοντά δεν αστόχησε, σημείωσε το 7ο φετινό του γκολ και ταυτόχρονα το 1-0 για την Skoda Ξάνθη.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να στέκεται τυχερός στο 75ο λεπτό. Σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες του κατάφερε να παραβιάσει το τέρμα του Κυριακίδη, όταν ο Ναδάλες που είχε μπει σαν αλλαγή έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Τσάβες με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Μέχρι το τέλος το 1-1 δεν άλλαξε παρά τις μεγάλες ευκαιρίες στον έξτρα χρόνο των Γουάλας, Ομπόντο και Γούτα, με το τελικό αποτέλεσμα να αφήνει μία «πικρή» γεύση στην ξανθιώτικη ομάδα.

* Επόμενος αγώνας για τη Skoda Ξάνθη την ερχόμενη Πέμπτη (29/01) στις 19:00 στο γήπεδο «Απ. Νικολαΐδης» απέναντι στον Παναθηναϊκό, στη ρεβάνς του 1-1 για το θεσμό του κυπέλλου.

** Οι δηλώσεις των δύο προπονητών στη σελ. 11.

Οι καλύτερες στιγμές

6’: Ο Καπετάνος μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση έκανε το άστοχο σουτ.

9’: Καλό μακρινό σουτ του Γκομσί, ο Βελλίδης με εντυπωσιακή απόκρουση το μετέτρεψε σε κόρνερ.

10’: Φάουλ του Κλέιτον σε κόρνερ ο Βελλίδης.

12’: Σουτ του Σολτάνι απομάκρυνε με γροθιές ο τερματοφύλακας.

18’: Ατομική ενέργεια του Μπέρτου και σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνά άουτ.

29’: Το δυνατό σουτ του Τσάβες απέκρουσε όμορφα ο τερματοφύλακας.

41’: Το σουτ του Λουσέρο μπλόκαρε ο Βελλίδης.

42’: Το σουτ του Μανιά μετά τη σέντρα του Ακόστα μπλόκαρε ο Κυριακίδης.

53’: Αντεπίθεση για τη Skoda Ξάνθη με τον Λουσέρο και τον Σολτάνι να συνεργάζονται και τον πρώτο να δίνει την ασίστ στον Κλέιτον που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει κάνοντας το 1-0.

75’: Σέντρα του Ναδάλες κεφαλιά του Τσάβες και 1-1.

85’: Σουτ του Γουάλας από πλάγια έδιωξε ο Βελλίδης.

90+’: Μεγάλη χαμένη διπλή ευκαιρία για τη Skoda Ξάνθη με την κεφαλιά του Γουάλας, που απέκρουσε ο Βελλίδης και το σουτ του Ομπόντο με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να βγαίνει νικητής. Στην τελευταία φάση η κεφαλιά του Γούτα από καλή θέση ήταν άστοχη.