Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Skoda Ξάνθη – ΑΕΛ Καλλονής 2-1

0
skoda kalloniki

Καλή εμφάνιση και νίκη για την ξανθιώτικη ομάδα στο χθεσινό ματς

Συνέχεια την Κυριακή με το εντός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση η Skoda Ξάνθη επικράτησε επί της ΑΕΛ Καλλονής με σκορ 2-1 στη χθεσινή αναμέτρηση στα Πηγάδια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και αφού πρώτα απείλησαν την αντίπαλη εστία με δύο καλές ευκαιρίες, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9’ με σουτ του Σολτάνι. Το έργο της ξανθιώτικης ομάδας έγινε ευκολότερο στο 22’, όταν ο Πιπίνης έκανε το πέναλτι και αντίκρισε τη 2η κίτρινη κάρτα του διαιτητή Ζαχαριάδη, αφήνοντας την Καλλονή με 10 παίκτες. Ο Κλέιτον ευστόχησε στην εκτέλεση δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στη Skoda Ξάνθη. Η ονάδα του Λουτσέσκου μάλιστα συνέχισε να πιέζει για 3ο γκολ, με ευκαιρίες από τους Σολτάνι, Κλέιτον, Παπαστεριανό όμως η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 2-0.

Στο β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι άρχισαν δειλά – δειλά να βγαίνουν μπροστά και στην πρώτη τους επικίνδυνη επίσκεψη στην εστία του Κυριακίδη μείωσαν με κοντινή προβολή του Βάλιου σε 2-1.

Η Ξάνθη ξαναπήρε τον έλεγχο του αγώνα στη συνέχεια και έχασε κι άλλες ευκαιρίες ενώ στα τελευταία 15 λεπτά ο ρυθμός έπεσε, με το τελικό 2-1 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Φάσεις – Γκολ

1’: Καπετάνος και Κλέιτον συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να χάνει στο τετ-α-τετ από τον Χογκ που απέκρουσε με το πόδι. Στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι της εστίας της Καλλονής και ο επερχόμενος Σολτάνι προσπάθησε να σκοράρει από κοντά όμως το σουτ κόπηκε από αμυντικούς της φιλοξενούμενης ομάδας.

2’: Ο Λουσέρο πήρε την πάσα από τον Σολτάνι και βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Χογκ να αποκρούει δύο φορές τις προσπάθειες του Αργεντινού παίκτης της Skoda Ξάνθη.

13’: Ο Κλέιτον πάσαρε στον Σολτάνι που με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0.

19’: Παράλληλη σέντρα του Ομπόντο, ο Καπετάνος έκανε την προβολή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

22’: Ο Καπετάνος κέρδισε το πέναλτι από μαρκάρισμα του Πιπίνη μέσα στην περιοχή. Ο παίκτης της Καλλονής αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα και ο Κλέιτον που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα σα δίχτυα για το 2-0.

33’: Ο Κλέιτον με ωραία μακρινή μπαλιά τροφοδότησε τον Καπετάνο που με τη σειρά του έβγαλε τον Λουσέρο μόνο απέναντι στον Χογκ ο οποίος απέκρουσε το σουτ του παίκτη της Ξάνθης.

34’: Μακρινό σουτ του Παπαστεριανού, η μπάλα έφυγε επάνω από το δοκάρι της εστίας του Χογκ.

36’: Δυνατό σουτ του Σολτάνι έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε άουτ.

48’: Σουτ του Γουάλας άουτ.

51’: Με κοντινό σουτ του Βάλιου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1.

58’: Μακρινό δυνατό σουτ του Μανούσου ο Κυριακίδης έδιωξε σε κόρνερ.

68’: Το καλό σουτ του Λουσέρο απέκρουσε σε κόρνερ Χογκ.

70’: Μετά από φάση διαρκείας και σουτ του Λουσέρο η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

75’: Τριπλή ευκαιρία για τη Skoda Ξάνθη μς τους Κλέιτον (τον έκοψε ο Χογκ), Καπετάνο (το σουτ απέκρουσε αμυντικός) και Λουσέρο (το γυριστό απέκρουσε ο Χογκ).

Οι συνθέσεις:

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι (46’ Ρούντι), Λουσέρο, Ομπόντο (73’ Φλίσκας), Παπαστεριανός (61’ Βασιλακάκης), Κλέιτον, Γούτας, Καπετάνος, Καρυπίδης.

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Γ. Ματζουράκης): Χογκ, Αντέγιο, Λεοζίνιο, Κεϊτά, Αναστασιάδης, Βάλιος, Πιπίνης, Μανούσος (73’ Στεφάνοβιτς), Καλτσάς, Ναβάρο (59’ Γιορέντε), Χουάνμα (66’ Καμαρά).

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Βοηθοί: Καραϊσαρίδης (ΕΠΣ Πιερίας), Γεωργιάδης (ΕΠΣ Κοζάνης)

4ος διαιτητής: Παππάς (ΕΠΣ Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: 14’ Πιπίνης, 30’ Σολτάνι, 39’ Αντέγιο, 70’ Ρούντι, 86’ Κεϊτά.

ΠΕΜΠΤΗ 03 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014

17.15: Νίκη Βόλου – Αστέρας Τρίπολης (NS1)

17.15: Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός (NS2)

18. Νίκη Βόλου 4*

* Δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα Ολυμπιακός – Π.Α.Ο.Κ. ενώ τρεις αναμετρήσεις είναι προγραμματισμένες για σήμερα.