0
panigiria

Skoda Ξάνθη – Παναθηναϊκός 4-2

Συνέχισε την ανοδική πορεία και… άραξε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας η ξανθιώτικη ομάδα

Νέα σπουδαία εμφάνιση και νέα επιβλητική νίκη για την Skoda Ξάνθη που έφτασε στο ευρύ 4-2 επί του Παναθηναϊκού. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν ανώτεροι από τον αντίπαλό τους, πήραν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και σκοράροντας με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες πρόσθεσαν άλλη μία νίκη – την τέταρτη διαδοχική – στο ενεργητικό τους και βρίσκονται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς μαζί με την Βέροια. Ο Δημήτρης Γούτας στο 3’ , ο Θοδωρής Βασιλακάκης στο 16’, ο Καρίμ Σολτάνι στο 52’ και ο Παντελής Καπετάνος στο 63’ σκόραραν για τους γηπεδούχους ενώ ο Καρέλης από τον Παναθηναϊκό μείωσε σε 2-1 και 4-2 αντίστοιχα. Δοκάρια είχαν οι Σολτάνι (2) και Καπετάνος.

Αυτή ήταν η 6η νίκη σε επτά αγώνες για την Skoda στην έδρα της όπου διατηρεί το αήττητο (έχει μία ισοπαλία 0-0 με Κέρκυρα).

Με γκολ από τα… αποδυτήρια

Με γκολ από τα… αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση καθώς μόλις στο 3ο λεπτό η Ξάνθη κέρδισε το πρώτο κόρνερ του αγώνα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λουσέρο που τροφοδότησε τον Γούτα ο οποίος με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στιλ για το 1-0. Η 2η καλή ευκαιρία ήταν ξανά γα την Ξάνθη που έπειτα από φάση διαρκείας διπλασίασε τα τέρματα με γκολ του Βασιλακάκη που σκόραρε με δυνατό σουτ στο 16’. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 με γκολ του Καρέλη. Ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος με τους γηπεδούχους να διατηρούν την υπεροχή και τον Παναθηναϊκό από την πλευρά του να προσπαθεί για την ισοφάριση, όμως οι προσπάθειες από τις δύο πλευρές (Σολτάνι – Ζέκα) δεν βρήκαν στόχο.

Ίδια εικόνα και στο β’ ημίχρονο

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το β’ ημίχρονο καθώς η Skoda Ξάνθη βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 52’ και μάλιστα ξανά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Ο εκτελεστής ήταν ο Λουσέρο όμως αυτή τη φορά ο Σολτάνι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με γυριστό έκανε το 3-1, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Καπετάνος έδωσε προβάδισμα νίκης κάνοντας με πλασέ το 4-1, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν γρήγορα και μείωσαν σε 4-2.

Η Ξάνθη δεν κλείστηκε και συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες έχοντας ένα δοκάρι με τον κορυφαίο του αγώνα Καπετάνο στο 80’ κι ένα ακόμη με τον Σολτάνι στο 87’, χωρίς όμως να βρουν στόχο κι έτσι το 4-2 έμεινε ως το τέλος, με τους Ξανθιώτες να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

3’: Ο Λουσέρο εκτέλεσε το κόρνερ ο Γούτας πήρε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στιλ για το 1-0.

16’: Φάση διαρκείας για τη Skoda Ξάνθη. Πρώτο σουτ με τον Σολτάνι με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι, ο Βασιλακάκης στην επαναφορά σούταρε με τον Στιλ να αποκρούει και τη μπάλα να φτάνει στον Μπέρτο που με τη σειρά του σούταρε για να κοπεί από αμυντικούς. Η μπάλα κατέληξε για 2η φορά στον Βασιλακάκη που με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Παναθηναϊκού για το 2-0.

17’: Με τη σέντρα ο Παναθηναϊκός έκανε τη γρήγορη επίθεση με τον Καρέλη να βγαίνει μπροστά και με κοντινό πλασέ μείωσε σε 2-1.

39’: Ο Παπαστεριανός έκανε το μακρινό σουτ που έφυγε άουτ.

41’: Ο Κλέιτον με ωραία μπαλιά βρήκε τον Σολτάνι στη μικρή περιοχή όμως το πλασέ του Αλγερινού έφυγε λίγο άουτ.

45’: Ο Ζέκα βρέθηκε στην περιοχή της Ξάνθης και έκανε το δυνατό σουτ με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

48’: Σουτ του Καρέλη έφυγε άουτ.

52’: Εκτέλεση κόρνερ από τον Λουσέρο ο Σολτάνι με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στιλ για το 3-1.

59’: Καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Πέτριτς να πλασάρει μέσα από τη μικρή περιοχή και τον Κυριακίδη να αποκρούει, ενώ στη συνέχεια ο τερματοφύλακας της Ξάνθης κέρδισε το φάουλ από τον Κροάτη επιθετικό.

62’: Επίθεση για την Ξάνθη, ο Καπετάνος μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού και με δυνατό συρτό σουτ έκανε το 4-1!

65’: Γρήγορη απάντηση για τους φιλοξενούμενους με τον Καρέλη να δέχεται τη μπαλιά του Ντίνα και με κοντινό πλασέ μείωσε σε 4-2.

68’: Ο Πέτριτς έκανε την προσπάθεια αλλά ο Κυριακίδης τον σταμάτησε εντυπωσιακά.

72’: Ο Κυριακίδης μπλόκαρε την μπάλα από την προσπάθεια του Ντίνα.

80’ Εντυπωσιακή ενέργεια και σουτ από τον Καπετάνο με την μπάλα να αποκρούεται από το δοκάρι του Στιλ!

85’ Άστοχο σουτ του Κλωναρίδη.

87′ Νέο δοκάρι για την Skoda Ξάνθη με τον Σολτάνι.

Οι συνθέσεις:

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (73’ Ομπόντο), Φλίσκας (38’ Παπαστεριανός), Κλέιτον, Γούτας, Καπετάνος (81’ Ρούντι), Καρυπίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος, Κλωναρίδης, Σίλντεφελντ, Μέντες, Νάνο (64’ Χουχούμης), Λαγός (60’ Ντίνας), Ζέκα (60’ Δώνης), Πράνιτς, Καρέλης, Πέτριτς.

Κίτρινες: 44’ Καπετάνος, 75’ Παπαστεριανός, 90’ Μπέρτος – 43’ Ζέκα, 44’ Σίλντεφελντ, 46’ Λαγός.

Διαιτητής: Μάνταλος (ΕΠΣ Καβάλας)

Βοηθοί: Δημητριάδης (1ος – ΕΠΣ Μακεδονίας), Καραβασίλης (2ος – ΕΠΣ Καβάλας).

4ος διαιτητής: Καλογερόπουλος (ΕΠΣ Αθηνών)