Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Εργοτέλης – Skoda Ξάνθη 0-2

Εργοτέλης – Skoda Ξάνθη 0-2

0
ermogenis skoda14

Πρώτη εκτός έδρας νίκη και… 5η θέση στη βαθμολογία για την ξανθιώτικη ομάδα

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η Skoda Ξάνθη στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής. Είχε ουσία στο παιχνίδι της στο Παγκρήτιο στάδιο και με τον Χρήστο Λισγάρα στις καθυστερήσεις του α’ μέρους και τον Κριστιάν Ομπόντο στο 71’ έφτασε στο 0-2 επί του Εργοτέλη κι έπιασε τους 21 πόντους στον βαθμολογικό πίνακα. Στο 22′ ο Δημήτρης Κυριακίδης απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Χαντί.

Με δύο διαδοχικές εντός έδρας επιτυχίες και καλή ψυχολογία ταξίδεψε στο Ηράκλειο η ξανθιώτικη ομάδα για να αντιμετωπίσει τον Εργοτέλη που βρισκόταν στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τους Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια, Γουάλας και Μπαξεβανίδη στα άκρα της άμυνας, Γούτα και Λισγάρα κεντρικό αμυντικό «δίδυμο», Παπαστεριανό – Βασιλακάκη και Ομπόντο στον άξονα και τους Σολτάνι, Λουσέρο και Καπετάνο στα πλάγια και στην κορυφή της επίθεσης αντίστοιχα, προχωρώντας σε 4 αλλαγές στο βασικό του σχήμα σε σχέση με το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους. Η Skoda Ξάνθη σχετικά γρήγορα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε περισσότερο κατοχή μπάλας στο 20λεπτο. Ωστόσο στο 21ο λεπτό ο διαιτητής Κουτσιαύτης καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γουάλας πάνω στον Γιουσούφ και την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Χαντί. Ο Δημήτρης Κυριακίδης όμως έπεσε στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε την εκτέλεση του αρχηγού των γηπεδούχων. Στη συνέχεια η ξανθιώτικη ομάδα απείλησε άμεσα με Παπαστεριανό, Λισγάρα και Σολτάνι χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει κάτι που δεν έγινε ούτε στη φάση του 38’ με την προσπάθεια του Καπετάνου. Το φινάλε στο πρώτο μέρος ήταν ιδανικό για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου καθώς βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί στο σκορ. Από μία στημένη φάση, ο Λουσέρο εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά με τον Καπετάνο να πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Εργοτέλη και τον Λισγάρα με το 3ο φετινό του γκολ να κάνει το 0-1 με κοντινή προβολή.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με λιγοστές φάσεις. Σε μία από αυτές όμως στο 71’) ο Σολτάνι συνεργάστηκε με τον Καπετάνο κι έκανε την σέντρα στο σημείο του πέναλτι όπου ο Ομπόντο με σουτ έκανε το 0-2 «κλειδώνοντας» την πρώτη εκτός έδρας νίκη της Ξάνθης στο φετινό πρωτάθλημα.

Συνθέσεις

Εργοτέλης (Δερμιτζάκης): Καβουσάκης, Ζαγναφέρης, Λυκογιάννης, Κοζορώνης (70’ Μπαμ Μπαμ), Γιοβάνοβιτς, Γκέντσογλου, Χαντί (57’ Άλαν), Γιουσούφ, Μπογκντάνοφ, Χαλκιαδάκης, Παμλίδης (57’ Νοσκοβιτς).

Skoda Ξάνθη (Ρ. Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γουάλας (46’ Μπέρτος), Γούτας, Λισγάρας, Ομπόντο, Βασιλακάκης (89’ Ρούντι), Παπαστεριανός, Λουσέρο, Σολτάνι, Καπετάνος (83’ Φλίσκας).

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (ΕΠΣ Άρτας)

Βπηθοί: Μαγιάννης (ΕΠΣ Άρτας) – Πασχάλης (ΕΠΣ Ηπείρου)

Κίτρινες: 21’ Γουάλας, 34’ Λισγάρας, 62’ Νόσκοβιτς, 70’ Παπαστεριανός, 75’ Άλαν, 88’ Γιοβάνοβιτς.

18. Νίκη Βόλου 7

* Δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα Παναθηναϊκός – Πανθρακικός.

ΕΠΟΜΕΝΗ (15η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 17 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014

15.00: Κέρκυρα – Εργοτέλης (NS3)

15.00: Πανθρακικός – Αστέρας Τρίπολης (NS2)

17.15: Ατρόμητος Αθ. – Λεβαδειακός (NS2)

19.30: Skoda Ξάνθη – Παναθηναϊκός (NS1)

Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της σημερινής εμβόλιμης 33ης αγωνιστικής

Με την πρωταθλήτρια ΑΟ Καβάλας παίζει το Άβατο – Με Πανθρακικό εκτός ο Πετεινός Με τις ανα…