0
skoda paokniki

Skoda Ξάνθη – ΠΑΟΚ 4-2

Εντυπωσιακή εμφάνιση που αφήνει υποσχέσεις για τη συνέχεια από την ξανθιώτικη ομάδα

Κατά κράτος κέρδισε η Skoda Ξάνθη τον ΠΑΟΚ στο χθεσινό παιχνίδι που έγινε στα Πηγάδια, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται ανώτεροι από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος και να φτάνουν στη νίκη με σκορ 4-2!

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου με ένα έξυπνο στήσμο στην ομάδα που αποδείχθηκε και αποτελεσματικό έκλεισε τους διαδρόμους στους φιλοξενούμενους, ενώ οι Ξανθιώτες με αρκετές αντεπιθέσεις έβγαιναν συνεχώς μπροστά στην αντίπαλη εστία, πετυχαίνοντας έτσι 4 γκολ!

Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του ματς να δείξει ότι δικαιούταν κάτι παραπάνω κι έτσι μοιραία περιορίστηκε στην ήττα, με την οποία πάντως δεν έχασε το προβάδισμα στη βαθμολογία καθώς παραμένει πρώτος με 28 βαθμούς.

Όσον αφορά την ξανθιώτικη ομάδα, με τη χθεσινή εμφάνιση της αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον και μία καλή πορεία στη συνέχεια.

Καλύτερη από το ξεκίνημα

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα με την Ξάνθη να μπαίνει πιο δυνατά και να ανοίγει το σκορ αρκετά νωρίς (6’), με τον Καπετάνο να βγαίνει στην αντεπίθεση τετ-α-τετ απέναντι στον Γλύκο και να πλασάρει για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε χωρίς να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός για μεγάλο διάστημα καθώς η καλά κλεισμένη άμυνα της ξανθιώτικης ομάδας δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους τη δημιουργία φάσεων.

Λίγο πριν τη λήξη του Α’ ημιχρόνου όμως ο Π.Α.Ο.Κ. κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 όταν ο Αθανασιάδης βρέθηκε μόνος στο ύψος της μεγάλης περιοχής του Κυριακίδη και με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ανέβασε ρυθμούς στο Β’ ημίχρονο!

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το Β’ ημίχρονο, με την Ξάνθη να παίρνει το προβάδισμα στο 47’ με γκολ του Λουσέρο.

Στο 77’ ο Κλέιτον έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων, με την απάντηση του ΠΑΟΚ να είναι άμεση καθώς μείωσε με τον Μακ πέντε λεπτά αργότερα. Το «κερασάκι στην τούρτα» για την εμφάνιση της Skoda Ξάνθη έβαλε ο Καπετάνος που με το 2ο προσωπικό του τέρμα στο 89’ διαμόρφωσε το 4-2 και έδωσε το.. σύνθημα για τους έξαλλους πανηγυρισμούς των περίπου 2000 Ξανθιωτών φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο και έδωσαν τη δική τους «μάχη» απέναντι στους 3000 φιλοξενούμενους που βρέθηκαν στο γήπεδο των Πηγαδίων.

Φάσεις – γκολ

6’: Αντεπίθεση για την ξανθιώτικη ομάδα, ο Καπετάνος βγήκε μόνος απέναντι στον Γλύκο και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

29’: Μετά από κόντρες ο Τζανδάρης βρέθηκε στην περιοχή της Ξάνθης και σούταρε άουτ.

39’: Οι Γκολάσα – Κίτσιου συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να βγάζει μόνο τον Αθανασιάδη ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κυριακίδη για το 1-1.

47’: Ο Λουσέρο με πλασέ μέσα από την περιοχή του ΠΑΟΚ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε ξανά το προβάδισμα με 2-1.

73’: Σέντρα του Καπετάνου, κεφαλιά του Λουσέρο δεν βρήκε στόχο.

74’: Επικίνδυνη σέντρα του Λουσέρο ο Βίτορ έκοψε πριν ο Καπετάνος γίνει απειλητικός.

77’: Ο Κλέιτον στην αντεπίθεση με ιδανικό πλασέ έγραψε το 3-1.

82’: Ο Μακ με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 3-2.

87’: Ο Σολτάνι πάσαρε στον Καπετάνο που με ωραία κίνηση απέφυγε τον αντίπαλο του όμως το πλασέ του επιθετικού της Ξάνθης έφυγε λίγο άουτ.

89’: Ξανά σε αντεπίθεση η Ξάνθη, ο Σολτάνι τροφοδότησε τον Καπετάνο με τον τελευταίο πετυχαίνει το 2ο προσωπικό του τέρμα για το τελικό 4-2.

Οι συνθέσεις:

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (46’ Παπαστεριανός), Φλίσκας, Κλέιτον (80’ Μπαξεβανίδης), Γούτας, Καπετάνος (90’ Ομπόντο), Καρυπίδης.

Π.Α.Ο.Κ. (Αναστασιάδης Αγγ.): Γλύκος, Ρατς, Τζιόλης, Φακούντο, Γκολάσα, Παπαδόπουλος Δ., Βίτορ, Κάτσε (56’ Μακ), Τζανδάρης (80’ Μάρτενς), Αθανασιάδης (56’ Σαλπιγγίδης), Κίτσιου.

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (ΕΠΣ Αθηνών)

Βοηθοί: Βλάσσης (ΕΠΣ Λασθίου), Τσολάκης (ΕΠΣ Αθηνών).

4ος διαιτητής: Παπαπέτρου (ΕΠΣ Αθηνών).

Κίτρινες: 53’ Κάτσε, 60’ Μπέρτος, 63’ Παπαδόπουλος Δ., 72’ Σολτάνι, 85’ Καρυπίδης.

18. Νίκη Βόλου 4*

* Δεν υπολογίζονται τα αποτελέσματα των χθεσινών αναμετρήσεων Νίκη Βόλου – ΑΕΛ Καλλονής, Ο.Φ.Η. – Λεβαδειακός, Παναιτωλικός – Πανιώνιος, Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός.

** Η αναμέτρηση Πανθρακικός – Εργοτέλης είναι προγραμματισμένη για σήμερα (19:30).

Περισσότερα άρθρα από Ποδόσφαιρο

Σοκ στο ελληνικό ποδόσφαιρο! Θετικό το πρώτο δείγμα Έλληνα διεθνή σε έλεγχο ντόπινγκ στο ματς με τη Γεωργία

Σε σοκ βρίσκεται το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς Έλληνας διεθνής που ήταν στην αποστολή της …