Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Παναιτωλικός – Skoda Ξάνθη 5-2

0
skoda panaitolikos14

Βαριά ήττα στο Αγρίνιο για την ξανθιώτικη ομάδα στην 9η αγωνιστική

Το «πάλεψε» στο 1ο ημίχρονο – κατέρρευσε στην επανάληψη

Με την βαριά ήττα με σκορ 5-2 από τον Παναιτωλικό επιστρέφει η ξανθιώτικη ομάδα στη βάση της. Στο χθεσινό ματς στο Αγρίνιο, αν και το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Ξάνθη, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου προηγήθηκε σχεδόν με τη… σέντρα, καθώς ο Λισγάρας άνοιξε το σκορ στο 4’ με κοντινό πλασέ. Οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με δύο γκολ του Βιγιαφάνες (21’, 45’) για να ισοφαρίσει η Ξάνθη με τον Λουσέρο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η εικόνα της ξανθιώτικης ομάδας άλλαξε προς το χειρότερο και η απόδοση των παικτών έπεσε κατακόρυφα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Παναιτωλικού που ήταν καταιγιστικοί στο β’ ημίχρονο και με τα με τα γκολ των Ετζεγκέλε (53’), Μαρτίνες (60’) και Κάπελ (69’) έφτασαν στην άνετη νίκη.

Ματς με ανατροπή και έντονες συγκινήσεις

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου για την βασική του ενδεκάδα προτίμησε τους Ζαρόπουλο κάτω από τα δοκάρια, Μπαξεβανίδη – Γουάλας στα άκρα της άμυνας, Λισγάρα και Καρυπίδη στα στόπερ, Παπαστεριανό, Βασιλακάκη, Σολτάνι, Λουσέρο και Κλέιτον στο κέντρο και στην κορυφή της επίθεσης τον Καπετάνο. Η γηπεδούχος ομάδα του Μάκη Χάβου προχώρησε σε 2 αλλαγές συγκριτικά με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος ξεκινώντας τον αγώνα με τους Μπρακάλι, Γκαρσία Μαρτίνες, Μπεχαράνο, Καπέλ, Μαλεζάς, Γοδόι, Μορένο, Βιγιαφάνες, Νικολά Μαρτίνες, Ετζενγκέλε, Φωτάκης.

Πολύ καλά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Skoda Ξάνθη και κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ. Στις πρώτες της επισκέψεις στην εστία του Μπρακάλι, ο Σολτάνι κέρδισε φάουλ από δεξιά το οποίο εκτέλεσε ο Λουσέρο και ο Χρήστος Λισγάρας με προβολή από κοντά σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ξανθιώτικης ομάδας κάνοντας το 0-1. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου στο πρώτο τέταρτο του αγώνα ήλεγχαν το παιχνίδι και δικαίως ήταν μπροστά στο σκορ όμως στο επόμενο τέταρτο της αναμέτρησης ο Παναιτωλικός αντέδρασε. Στο 21’ βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει με την προβολή του Βιγιαφάνες και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κάπελ και ο Μπεχαράνο απείλησαν στην συνέχεια αλλά την ανατροπή του 0-1 την σημείωσε με το 2ο γκολ του ο Βιγιαφάνες στο 45ο λεπτό μετά από έξυπνα πάσα του Μαρτίνες. Η Ξάνθη δεν το έβαλε κάτω, αντέδρασε άμεσα και στις καθυστερήσεις του α’ μέρους έκανε το 2-2 με τον Λουσέρο μετά από φάση διαρκείας.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Παναιτωλικός μέσα σε 7 λεπτά σημείωσε δύο γκολ παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα για τη νίκη. Ο Ετζενγκέλε και ο Μαρτίνεζ με κεφαλιά και φάουλ στο 53’ και 60’ αντίστοιχα έκαναν το 4-2 για τους γηπεδούχους που πήραν και το ψυχολογικό πλεονέκτημα. Στο 69’ ο Κάπελ με σουτ διεύρυνε τον δείκτη του σκορ κάνοντας το 5-2.

Οι καλύτερες στιγμές

2’ Η προσπάθεια του Κλέιτον από δεξιά πλάγια θέση κατέληξε σε κόρνερ.

4’ Ο Σολτάνι κέρδισε το φάουλ, ο Λουσέρο το εκτέλεσε από τα δεξιά και ο Λισγάρας με κοντινή προβολή έκανε το 0-1.

6’ Το σουτ του Μορένο μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος.

7’ Δυνατό σουτ του Μπεχαράνο απέκρουσε ο Ζαρόπουλος στην αριστερή του γωνία.

21’ Σέντρα του Μαρτίνες από αριστερά, κεφαλιά του Μορένο απόκρουση του Ζαρόπουλου αλλά ο Βιγιαφάνες με κοντινή προβολή έκανε το 1-1.

23’ Ο Ζαρόπουλος απέκρουσε το σουτ του Μορένο και στην επαναφορά το σουτ του Φωτάκη πέρασε άουτ!

26’ Το σουτ του Κάπελ μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος.

45’ Ο Βιγιαφάνες δέχθηκε την όμορφη πάσα του Μαρτίνες μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1.

45+3’ Ο Ομπόντο έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μαλεζά με τον Μπρακάλι να αντιδρά και να αποκρούει. Ο Καπετάνος από κοντά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα στην προσπάθειά του στη συνέχεια της φάσης με τον Λουσέρο να κάνει το σουτ και να διαμορφώνει το 2-2.

53’ Σέντρα του Βιγιαφάνες από δεξιά, ο Ετζενγκέλε με κεφαλιά έκανε το 3-2.

60’ Ο Μαρτίνεζ με φάουλ κάνει το 4-2.

69’ Ο Κάπελ με σουτ σημείωσε το 5-2.

Διαιτητές

Διαιτητής: Θάνος Δημήτριος (ΕΠΣ Γρεβενών)

Α’ Βοηθός: Τάτσης Δημήτριος (ΕΠΣ Ηπείρου)

Β’ Βοηθός: Γεωργιάδης Γεώργιος (ΕΠΣ Κοζάνης)

4ος Διαιτητής: Τριτσώνης Σταύρος (ΕΠΣ Αθηνών)

Κίτρινες: 42’ Κλέιτον, 58’ Γοδόι, 92’ Ολιβέιρα.

Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χάβος): Μπρακάλι, Γκαρσία Μαρτίνες, Μπεχαράνο, Καπέλ, Μαλεζάς, Γοδόι, Μορένο (37’ Άλβες), Βιγιαφάνες (88’ Μήλιος), Νικολά Μαρτίνες (81’ Κόρμπος), Ετζενγκέλε, Φωτάκης.

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Λισγάρας, Καρυπίδης, Παπαστεριανός (33’ Ομπόντο), Βασιλακάκης, Λουσέρο, Κλέιτον (68’ Ολιβέιρα), Καπετάνος (59’ Ράνος), Σολτάνι.

Παναθηναϊκός – Ατρόμητος Αθ. (χθες)

ΑΕΛ Καλλονής – Λεβαδειακός (03/11 – 19:30)