Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Μετάλλια και διακρίσεις για τους αθλητές του ΕΟΣ Ξάνθης

Μετάλλια και διακρίσεις για τους αθλητές του ΕΟΣ Ξάνθης

0
anarixisi1

Στο 22ο Κύπελλο Ελλάδος Αγωνιστικής Αναρρίχησης που έγινε στο Βόλο

Τον ξανθιώτικο σύλλογο εκπροσώπησαν τα τρία αδέρφια Μάνος, Δανάη και Ιάσων Βαλσαμίδη!

Το Σάββατο, 25 Οκτωβρίου 2014, πραγματοποιήθηκε στον Βόλο το 22ο Κύπελλο Ελλάδος Αγωνιστικής Αναρρίχησης Δυσκολίας “Αθ. Λευκαδίτης”. Τον Ε.Ο.Σ. Ξάνθης εκπροσώπησαν τα τρία αδέρφια, Μάνθος, Δανάη και Ιάσων Βαλσαμίδη που ασχολούνται με την αγωνιστική αναρρίχηση και ορειβασία.

Για άλλη μια φορά οι Ξανθιώτες αθλητές γύρισαν με μετάλλια και επιτυχίες.

Ο Μάνθος (15 χρόνων) κατέλαβε την 1η θέση στην κατηγορία Παμπαίδων. Η Δανάη (11 χρόνων) κατέλαβε την 10η θέση στην κατηγορία Προαγωνιστική Κοριτσιών Β, ενώ ο Ιάσονας (7 χρόνων) που συμμετείχε για πρώτη φορά σε αγώνες, κατέλαβε την 3η θέση στην κατηγορία Προαγωνιστική Αγοριών Α.

Η αθλητική ομάδα του Ε.Ο.Σ. Ξάνθης μεγαλώνει από αγώνα σε αγώνα και μάλιστα στους επόμενους αγώνες, στα μέσα Νοεμβρίου, θα αγωνιστούν άλλοι 2-3 μικροί αθλητές.

Το φυτώριο του Ε.Ο.Σ. Ξάνθης, υπό την καθοδήγηση γυμναστή και προπονητή αναρρίχησης, συνεχώς μεγαλώνει και οι ιθύνοντες του συλλόγου ελπίζουν κάποια στιγμή η Ξάνθη να αποκτήσει αγωνιστικό αναρριχητικό πεδίο διεθνών προδιαγραφών, για την ανάληψη μεγάλων αγώνων ώστε και οι φίλαθλοι της Ξάνθης να γνωρίσουν την Αγωνιστική Αναρρίχηση αλλά και να χειροκροτήσουν τους Ξανθιώτες αθλητές.