Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Skoda Ξάνθη – Βέροια 3-0

Skoda Ξάνθη – Βέροια 3-0

0
skoda veria2

«Ζέστανε» τους φιλάθλους της με την εμφάνιση και τα όμορφα γκολ η ξανθιώτικη ομάδα

Ανέβηκε κι άλλο στη βαθμολογία και παραμένει σε απόσταση ¨βολής¨ από την πρώτη 5άδα

Την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της πέτυχε η Skoda Ξάνθη το απόγευμα της Κυριακής επικρατώντας εύκολα με 3-0 επί της Βέροιας. Σε μία βραδιά με χαρακτηριστικό τη χαμηλή θερμοκρασία (λίγο επάνω από τους 0c βαθμούς), στο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής η ομάδα του Ράινερ Μάουρερ με το γρήγορο γκολ του Τριάδη στο 23ο δευτερόλεπτο πήρε το προβάδισμα στο σκορ και στο β’ μέρος αφού είχε πρώτα δοκάρι με τον Σολάρι στην συνέχεια με τον ίδιο παίκτη σκόραρε (67’) από τα 11 βήματα ενώ το τελικό 3-0 έκανε ο Μάνταλος με όμορφο πλασέ στο 84’.

Γκολ με το… «καλημέρα»
Στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Superleague η Skoda Ξάνθη υποδέχθηκε την Βέροια. Η ξανθιώτικη ομάδα προερχόταν από ένα αήττητο σερί τριών αγώνων και ήθελε να δώσει συνέχεια στην βαθμολογική της συγκομιδή ενώ η ομάδα της Ημαθίας έψαχνε την τρίτη φετινή της νίκη. Ο Ράινερ Μάουρερ συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι στη Ν. Σμύρνη προχώρησε σε τρεις αλλαγές στην βασική 11άδα δίνοντας φανέλα βασικού στους Μαρίν, Τριάδη και Βασιλακάκη ενώ και ο Ράτκο Ντόστανιτς τροποποίησε κι αυτός τις προηγούμενες βασικές του επιλογές. Η Ξάνθη ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα με τους Μαρίν – Τριάδη να συνεργάζονται και τον τελευταίο να σημειώνει το 1-0 με ένα από τα πιο γρήγορα γκολ στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ρίχνοντας περισσότερο βάρος στις «πτέρυγες» μπήκαν πιο δυνατά αλλά μετά τα πρώτα λεπτά και την ένταση από το άνοιγμα του σκορ οι ομάδες δεν μπορούσαν να δώσουν ρυθμό στο παιχνίδι. Κάποιες σπασμωδικά καλές στιγμές δημιούργησαν τρεις ευκαιρίες – η μία απ’ αυτές από την Βέροια – χωρίς να αλλάζει κάτι στο πρώτο μισάωρο με την ξανθιώτικη ομάδα να είναι πιο ενεργητική. Ο Τριάδης απείλησε με άλλα δύο σουτ ενώ η Βέροια με την φάση στο 44’ και το ημίχρονο έκλεισε με την Ξάνθη μπροστά στο σκορ με 1-0.
Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν το β’ μέρος οι δύο αντίπαλοι στα πρώτα λεπτά του οποίου δεν δημιουργήθηκαν κάποιες ευκαιρίες. Λίγο πριν το 60’ Τραπ και Τριάδης αλλά και Σολαρι προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί αλλά οι προσπάθειές τους δεν είχαν αποτέλεσμα. Ο επιθετικός της ξανθιώτικης ομάδας στο 63’ στάθηκε άτυχος σημαδεύοντας με κεφαλιά το δοκάρι της Βέροιας. Σε ένα διάστημα που οι δύο προπονητές προχώρησαν στις πρώτες τους κινήσεις από τον πάγκο με τον Σεγκούντο και τον Μάνταλο να παίρνουν τις θέσεις των Μρντάκοβιτς και Βασιλακάκη αντίστοιχα ενώ ακολούθησε και η αλλαγή του Μαρίν με τον Ντιέ. Τριάδης και Καλτσάς πήγαν να «ζεστάνουν» λίγο τον κόσμο με τις ευκαιρίες λίγο μετά το 70’ με το 1-0 να μην αλλάζει. Στο 76’ ο Σολάρι κέρδισε το πέναλτι και ευστόχησε φτάνοντας στο 9ο φετινό γκολ του κάνοντας παράλληλα το 2-0 για την ξανθιώτικη ομάδα που στο 84’ έκλεισε ιδανικά το σκορ με το όμορφο πλασέ του Μάνταλου.

Φάσεις – Γκολ
1’: Ο Μαρίν έσπασε την μπάλα και ο Τριάδης με πλασέ πέτυχε ένα από τα πιο γρήγορα γκολ του πρωταθλήματος σημειώνοντας το 1-0.
17’: Σέντρα από δεξιά, η κεφαλιά του Σολάρι πέρασε άουτ.
19’: Σουτ του Ζεζίνιο πέρασε άουτ.
27’: Σε φάση καρμπόν με το άνοιγμα του σκορ, Μαρίν – Τριάδης συνεργάστηκαν αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε σε κόρνερ.
32’: Σουτ του Τριάδη άουτ.
57’: Σουτ του Τραπ πέρασε άουτ.
60’: Σέντρα του Μαρίν από δεξιά ο Σολάρι προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά αλλά δεν τα κατάφερε από τον Αναστασόπουλο.
63’: Νέα σέντρα του Μαρίν, ο Σολάρι με κεφαλιά στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι.
66’: Σουτ του Καλτσά μπλόκαρε ο Τσέμα.
71’: Σέντρα του Σολτάνι στο δεύτερο δοκάρι, ο Τριάδης στο τετ α τετ έχασε την μεγάλη ευκαιρία.
76’: Μάνταλος και Σολάρι εκμεταλλεύτηκαν το λάθος της άμυνας της Βέροιας με τον τελευταίο να κερδίζει πέναλτι, να το εκτελεί ο ίδιος και να κάνει το 2-0
84’: Ο Μάνταλος πήρε την πάσα του Σολτάνι και με εξαιρετικό πλασέ πέτυχε το 3-0.
Διαιτητής: Κομίνης Γιώργος (ΕΠΣ Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Μπαλτάς (ΕΠΣ Αχαΐας), Κωσταράς (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)
Κίτρινες: 35’ Ορέστες, 41’ Γεωργιάδης, 43’ Φλίσκας, 61’ Μπαξεβανίδης
Συνθέσεις
SKODA ΞΑΝΘΗ: Τσέμα, Μπαξεβανίδης, Παΐτο, Χοσέμι, Γούτας, Βασιλακάκης (64’ Μάνταλος), Φλίσκας, Μαρίν (67’ Ντιέ), Τριάδης, Σολτάνι (89’ Μπέρτος), Σολάρι.
ΒΕΡΟΙΑ: Αναστασόπουλος, Σισοκό (80’ Μπάρμπας), Γεωργιάδης, Μρντάκοβιτς (61’ Σεγκούντο), Μπεν (89’ Μάνος), Αμαραντίδης, Ορέστες, Τραπ, Μπαργκάν, Ζεζίνιο, Καλτσάς.

ΑΕΛ Καλλονής – Παναθηναϊκός (χθες)
Παναιτωλικός – Πανιώνιος (09/12 – 19.30)