Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Skoda Ξάνθη – Ο.Φ.Η. 2-1

0
skoda ofi3

«Χρυσή» αλλαγή ο Κάλβο που πέτυχε τα δύο γκολ της Ξάνθης

Παρέμεινε στην πρώτη 6άδα η ξανθιώτικη ομάδα με το χθεσινό ¨τρίποντο¨

Με πρωταγωνιστή τον Κάλβο που μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι και αποδείχθηκε «χρυή», πετυχαίνοντας δύο γκολ, η Skoda Ξάνθη νίκησε με σκορ 2-1 τον Ο.Φ.Η. στη χθεσινή αναμέτρηση.
Το χθεσινό ματς τα Πηγάδια ήταν για την εμβόλιμη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague με τους αγώνες να διεξάγονται Τετάρτη και Πέμπτη 18-19 Δεκεμβρίου.
Με όρεξη ξεκίνησαν την αναμέτρηση Skoda Ξάνθη και ΟΦΗ προσπαθώντας να μπουν δυνατά και να σκοράρουν. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Παπάζογλου και τον Όγιος στο πρώτο και το 20ό λεπτό με τους γηπεδούχους να δημιουργούν τρεις καλές στιγμές και κορυφαία αυτή με το δοκάρι του Τριάδη στο 6ο λεπτό. Η αναμέτρηση είχε ρυθμό και οι μονομαχίες αρκετό πάθος, με τον Σουάρεζ και τον Κάλαϊτζις να προσθέτουν δύο ακόμη καλές στιγμές στο παιχνίδι με τα σουτ τους που τα μετέτρεψαν σε κόρνερ οι τερματοφύλακες. Το πρώτο μέρος είχε αρκετή ένταση, ευκαιρίες εκατέρωθεν, ένα δοκάρι για την ξανθιώτικη ομάδα αλλά το «λευκό» αποτέλεσμα δεν άλλαξε στα πρώτα 45 λεπτά.
Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν το Β’ ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αναλάβουν μία πρωτοβουλία κινήσεων όμως ο ΟΦΗ ήταν καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης μόνο ο Παπάζογλου προσπάθησε να φανεί απειλητικός. Όλα αυτά μέχρι το σημείο όπου μπήκε στο γήπεδο ο Κάρλος Κάλβο για την Skoda Ξάνθη. Ο Σουάρεζ στην τελευταία του προσπάθεια στον αγώνα κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο και στην συνέχεια αντικαταστάθηκε από τον Κάλβο. Ο τελευταίος στο 54’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε άλλο ένα όμορφο γκολ κάνοντας το 1-0 και 7 λεπτά αργότερα με σουτ έξω από την περιοχή – και με βοήθεια από την κόντρα στον Σολάρι – έγραψε το 2-0, βάζοντας την «σφραγίδα» του στον συγκεκριμένο αγώνα. Ο Κάρλος Κάλβο μ’ αυτά τα γκολ έφτασε τα 4 στο φετινό πρωτάθλημα. Στην εξέλιξη του αγώνα όπως ήταν φυσιολογικό ο Σα Πίντο προχώρησε σε δύο αλλαγές στο 65’ σε μία προσπάθεια να κάνει πιο απειλητική την ομάδα του ενώ ο Μάουρερ μετά τον Κάλβο πέρασε στο παιχνίδι και τον Βασιλακάκη στη θέση του Τριάδη. Ο ΟΦΗ αντέδρασε, μείωσε με τον Κουτσιανικούλη στο 76’, αποβλήθηκε ο προπονητής του Σα Πίντο για συνεχείς διαμαρτυρίες στο 79’ και το ίδιο συνέβη στον σκόρερ των φιλοξενούμενων στο 81’ με την Skoda Ξάνθη να φτάνει τελικά στην 7η φετινή νίκη, την 6η στο γήπεδό της και με 24 βαθμούς να κοιτάζει με περισσότερη αισιοδοξία την συνέχεια.

Φάσεις – Γκολ
6’: Ο Τριάδης έκλεψε την μπάλα και σούταρε απ’ το ύψος της περιοχής, αλλά ο Φερνάντες έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε όσο χρειαζόταν την μπάλα για να χτυπήσει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και ν’ απομακρυνθεί!
13’: Σολάρι – Σολτάνι συνεργάζονται στν περιοχή του ΟΦΗ με το σουτ ου τελευταίου να φεύγει ψηλά άουτ.
15’: Ο Τριάδης έκανε το διαγώνιο σουτ και αμυνόμενος απομάκρυνε προ των Σολάρι – Σολτάνι.
28’: Ο Κάλαϊτζιτς επιχείρησε το καλό δυνατό σουτ με τον Τσέμα να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
39’: Σουτ μονοκόμματο του Σολτάνι πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
45’: Το σουτ του Ντιέ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο τερματοφύλακας.
51’: Άστοχο σουτ του Παπάζογλου.
55’: Φάουλ του Κάλβο και 1-0!
62’: Σουτ του Κάλβο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Σολάρι, άλλαξε πορεία κι έγινε το 2-0.
76’: Ο Κουτσιανικούλης με προβολή μείωσε σε 2-1.
85’: Περογαμβράκης και Μακρής έχασαν τις τελευταίες ευκαιρίες του ΟΦΗ για να κάνουν το 2-2.
95′: Το γκολ του Παπάζογλου ακυρώθηκε σαν επιθετικό φάουλ.
Διαιτητές
Διαιτητής: Λαμπρόπουλος Μάριος (ΕΠΣ Ηλείας)
Βοηθοί: Γρεβενης (ΕΠΣ Χαλκιδικής) – Απτόσογλου (ΕΠΣ Αθηνών)
Κίτρινες: 35’ Μπαξεβανίδης, 38’ Τριποτσέρης, 61’ Κάλαϊτζιτς, 85’ Σολάρι, 89’ Ντε Γκούζμαν
Κόκκινες: 80’ Κουτσιανικούλης
Συνθέσεις
SKODA ΞΑΝΘΗ: Τσέμα, Παΐτο, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Φλίσκας, Ντε Γκούζμαν, Ντιέ (85’ Μάνταλος), Σολτάνι, Σολάρι, Σουάρεζ (52’ Κάλβο), Τριάδης (68’ Βασιλακάκης).
ΟΦΗ: Φερνάντεζ, Τριποτσέρης, Ζόρο, Μπούρμπος, Μιλιάζες, Κάλαϊτζιτς (65’ Λαμπρόπουλος), Ζε (85’ Μακουκούλα), Μακρής, Όγιος (65’ Περογαμβράκης), Κουτσιανικούλης, Παπάζογλου.

18. Άρης 10
*= Δεν υπολογίζονται τα αποτελέσματα των χθεσινοβραδινών αναμετρήσεων Λεβαδειακός – Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ οι αναμετρήσεις Πανιώνιος – Βέροια και Άρης Αστέρας Τρίπολης είναι προγραμματισμένες για σήμερα.
ΕΠΟΜΕΝΗ (17η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Σάββατο 21 Δεκεμβρίου 2013
15.00: Ο.Φ.Η. – Παναιτωλικός (NS2)
17.15: Ατρόμητος Αθ. – Πανθρακικός (NS1)
19.30: ΠΑΣ Γιάννινα – Άρης (NS1)

Σοκ στο ελληνικό ποδόσφαιρο! Θετικό το πρώτο δείγμα Έλληνα διεθνή σε έλεγχο ντόπινγκ στο ματς με τη Γεωργία

Σε σοκ βρίσκεται το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς Έλληνας διεθνής που ήταν στην αποστολή της …