Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Πανιώνιος – Skoda Ξάνθη 0-0

0
skoda panionios2

Μοιράστηκαν βαθμούς και… δοκάρια!

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε η Ξάνθη λόγω αποβολής του Κάλβο

Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδεςΜε τον βαθμό της ισοπαλίας επιστρέφει από τη Ν. Σμύρνη η Skoda Ξάνθη μετά το 0-0 με τον Πανιώνιο στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Superleague. Η ξανθιώτικη ομάδα έπαιζε με 10 παίκτες από το 59ο λεπτό λόγω αποβολής του Κάλβο ενώ οι δύο αντίπαλοι είχαν από ένα δοκάρι (64’ Χοσέμι – 78’ Καμπάνταης). Στο φινάλε ακυρώθηκε γκολ του Σολτάνι καθώς υποδείχθηκε σε θέση off side.

Χαμένο πέναλτι, δοκάρι και… δοκάρι
Όπως εξελίχθηκε η χθεσινή αναμέτρηση, η Skoda Ξάνθη πρέπει να αισθάνεται ικανοποιημένη από το βαθμό της ισοπαλίας, καθώς οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι στην εκτέλεση του Αραβίδη και την απόκρουση του Τσέμα στο 20’.
Ο Ράινερ Μάουρερ επέλεξε τον Τσέμα κάτω από τα δοκάρια ενώ στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά τους Παΐτο, Χοσέμι, Γούτα και Μπαξεβανίδη. Απόντος Ντιέ (έμεινε εκτός αποστολής ως συνέχεια της τιμωρίας του), στον άξονα του κέντρου ήταν οι Φλίσκας, Ντε Γκούζμαν με τους Μάνταλο, Κάλβο, Σολτάνι σε πιο δημιουργικό ρόλο και στην κορυφή ο Σολάρι. Σε ένα απόγευμα με αρκετό αέρα και βροχή στη Ν. Σμύρνη, η ξανθιώτικη ομάδα θα μπορούσε να σκοράρει με το «καλημέρα» αλλά ο Κάλβο αιφνιδιάστηκε στο λάθος του Γιαννακόπουλου. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους στο παιχνίδι και να υπερισχύσουν στο χώρο του κέντρου. Στο 20ό λεπτό οι γηπεδούχοι στάθηκαν τυχεροί καθώς μετά από μία εκτέλεση φάουλ κέρδισαν πέναλτι από το χέρι του Ντε Γκούζμαν. Ο Τσέμα όμως κάτω από τα δοκάρια της Skoda Ξάνθη απέκρουσε στην αριστερή του γωνία την εκτέλεση του Αραβίδη και κράτησε το μηδέν. Το πρώτο ημίχρονο ήταν γενικά μοιρασμένο με την κατοχή να είναι ισορροπημένη, τον Πανιώνιο να φτάνει πιο κοντά στο γκολ και την ξανθιώτικη ομάδα να μην είναι απειλητική.
Στο ξεκίνημα του β’ μέρους δεν υπήρχαν ευκαιρίες για τις δύο ομάδες με τον Ράινερ Μάουρερ να κάνει την πρώτη κίνηση από τον πάγκο αντικαθιστώντας τον Ντε Γκούζμαν με τον Βασιλακάκη. Στη συνέχεια και μέσα σε 5 λεπτά οι ισορροπίες άλλαξαν με τον Κάλβο να αντικρίζει 2 κίτρινες κάρτες και να αποβάλλεται στο 59’. Στο 64’ η Ξάνθη στάθηκε άτυχη σε δύο φάσεις. Αρχικά στο 64’ σε μία δυνατή εκτέλεση φάουλ του Χοσέμι, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ ενώ στο 69’ στην κόντρα επίθεση ο Σολτάνι αστόχησε στην προσπάθειά του.
Ακολούθησαν αλλαγές για τους δύο αντιπάλους με τον Μαρίν στη θέση του Μάνταλου και τον Καμπάνταη στη θέση του Αραβίδη. Δοκάρι είχε και Πανιώνιος με τον Καμπάνταη στο 79’ ενώ απείλησε με τον Γιάννου λίγο αργότερα. Το 0-0 όμως σφράγισε την αναμέτρηση αφού μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε τίποτα.

Φάσεις
2′: Σε λάθος διώξιμο από τον Γιαννακόπουλο, η μπάλα έφτασε στον Κάλβο αλλά αυτός δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ.
16’: Γύρισμα του Μάνταλου το σουτ του Ντε Γκούζμαν κόντραρε στον Σολτάνι.
20’: Σε γέμισμα των γηπεδούχων η μπάλα βρήκε το χέρι του Ντε Γκούζμαν και ο Θάνος υπέδειξε το πέναλτι. Ο Αραβίδης το εκτέλεσε αλλά ο Τσέμα απέκρουσε όμορφα στην αριστερή του γωνία.
64’: Δυνατό φάουλ του Χοσέμι η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννακόπουλου.
67′: Σουτ του Αραβίδη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τσέμα.
69’: Ο Βασιλακάκης γυρίζει στον επερχόμενο Σολτάνι, πλασάρει ψηλά εκείνος.
78’: Ο Καμπάνταης πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.
79′: Σέντρα του Κούρντι από δεξιά, κεφαλιά ο Γιάννου, μπλοκάρει ο Τσέμα.
85’: Φάουλ του Κολοβού μπλόκαρε ο Τσέμα.
Διαιτητής: Θάνος Δημήτρης (ΕΠΣ Γρεβενών)
Α’ Βοηθός: Τάτσης Δημήτρης (ΕΠΣ Ηπείρου)
Β’ Βοηθός: Γκάγκας Δημήτρης (ΕΠΣ Λάρισας)
Κίτρινες: 19’ Γούτας, 20’ Ντε Γκούζμαν, 25’ Φλίσκας, 40’ Αυλωνίτης, 54’ Κάλβο, 63’ Κουλουχέρης, 80’ Βασιλακάκης
Κόκκινες: 59’ Κάλβο
Συνθέσεις
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παντελής): Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης, Κουλουχέρης, Κούρος, Κολοβός, Μενδρινός (87’ Λάζνικ), Μητρόπουλος, Γιάννου, Αραβίδης (77’ Καμπάνταης), Καλτσάς (65’ Ντούνης).
SKODA ΞΑΝΘΗ (Μάουρερ): Τσέμα, Παΐτο, Χοσέμι, Γούτας, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Ντε Γκούζμαν (57’ Βασιλακάκης), Κάλβο, Μάνταλος (76’ Μαρίν), Σολτάνι, Σολάρι (88’ Ράνος).

18. ΑΡΗΣ 9
* Δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα Ολυμπιακός – Εργοτέλης ενώ ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ παίζουν σήμερα.

Ήττες για τις δύο ομάδες της Ξάνθης στη Γ’ Εθνική

Συντριβή γνώρισε ο Άρης Πετεινού στην Κομοτηνή με 6-0 – Εξασφάλισε την παραμονή ο Ορέστης …