Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Skoda Ξάνθη – Παναιτωλικός 3-1

0
xanthi panait

«Χόρευε στη βροχή» η ξανθιώτικη ομάδα

Ανέβηκε στην 7η θέση και σε απόσταση ¨βολής¨ από την 5άδα των playoff

Πετυχαίνοντας ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και δύο στην επανάληψη η Skoda Ξάνθη έκαμψε την αντίσταση του Παναιτωλικού στην έδρα της επικρατώντας με 3-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12’ με προβολή του Σολτάνι με τον Θεοδωρίδη να ισοφαρίζει άμεσα (14’) με σουτ αλλά τα τέρματα του Μάνταλου στο 55ο λεπτό και του Σολάρι στο 76’ ήταν διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 δίνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ξανθιώτικη ομάδα που επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από ένα μήνα …

«Βροχή» τα γκολ
Σε ένα βροχερό απόγευμα χθες στο γήπεδο των Πηγαδίων η Ξάνθη επικράτησε με σκορ 3-1 επί του Παναιτωλικού. Οι Ξανθιώτες ποδοσφαιριστές ήθελαν να επιστρέψουν στις νίκες μετά από το παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής και τη νίκη επί της Καλλονής ενώ οι παίκτες του Μάκη Χάβου ζητούσαν τη συνέχεια στο θετικό τους σερί μιας και δεν γνώρισαν την ήττα στις προηγούμενες οκτώ σερί αγωνιστικές.
Ο Ράινερ Μάουρερ επέλεξε στην βασική 11άδα τον Τσέμα κάτω από τα δοκάρια και τους Παΐτο, Γούτα, Φλίσκα και Μπαξεβανίδη στην αμυντική 4άδα, τους Κάλβο, Ντιέ, Ντε Γκούζμαν, Σολτάνι στο κέντρο και τους Μάνταλο – Σολάρι προωθημένους. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ίδια 11άδα με το τελευταίο τους νικηφόρο παιχνίδι κόντρα στον Λεβαδειακό.
Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ήταν απειλητικός στο ξεκίνημα. Στο 5’ και το 8’ με τον Μπακάκη και τον Θεοδωρίδη θα μπορούσε να σκοράρει στις πρώτες του καλές στιγμές. Η Skoda Ξάνθη προσπάθησε να βρει ρυθμό και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 12’ ο Ντιέ έκανε την σέντρα και ο Σολτάνι με προβολή άνοιξε το σκορ (1-0). Ωστόσο άμεση ήταν η αντίδραση των φιλοξενούμενων που ισοφάρισαν στην επόμενη φάση με ένα όμορφο μακρινό σουτ του Θεοδωρίδη. Μετά από μερικά λεπτά μονομαχιών στο χώρο του κέντρου η επόμενη καλή στιγμή ήταν από πλευράς γηπεδούχων. Ο Κάλβο με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Μάνταλο την κεφαλιά του οποίου μπλόκαρε πάνω στην γραμμή ο Μπρακάλι. Στην συνέχεια ο Παναιτωλικός είχε δύο καλές στιγμές για να πάρει το προβάδισμα με τους Θεοδωρίδη και Τζούνιορ ενώ ισάριθμες ο Σολτάνι με σουτ δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία των φιλοξενούμενων. Σε ένα πρώτο ημίχρονο με αρκετές καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το β’ μέρος χωρίς αλλαγή με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι με το σουτ του Σολτάνι στο 53’. Στην δεύτερη καλή στιγμή της ξανθιώτικης ομάδας και σε μία προσπάθειά της από αριστερά ήρθε το 2-1. Μάνταλος, Σολτάνι και Παΐτο συνεργάστηκαν με την μπάλα να φτάνει στον πρώτο που με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Μπρακάλι δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν και πάλι να αντιδράσουν άμεσα αλλά ο Καμαρά δύο λεπτά μετά έχασε την ευκαιρία. Η πρώτη κίνηση από τους πάγκους ήταν για τους γηπεδούχους με τον Ράινερ Μάουρερ να ρίχνει στο παιχνίδι τον Βασιλακάκη στη θέση του Ντιέ στο 63’ ενώ διπλή ήταν η… απάντηση του Μάκη Χάβου με τους Μπελόν και Γκόλια αντί των Μπακάκη και Μελισσά. Στο 76’ ο Σολάρι με κεφαλιά «τέλειωσε» την υπόθεση νίκη για την Ξάνθη κάνοντας το 3-1.

Φάσεις – Γκολ
5’ Ατομική ενέργεια και πλασέ του Μπακάκη απέκρουσε με τα πόδια ο Τσέμα.
12’ Σέντρα του Ντιέ από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Σολτάνι με προβολή πέτυχε το 1-0.
14’ Ο Θεοδωρίδης με μακρινό σουτ νίκησε τον Τσέμα στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 1-1.
26’ Φάουλ του Κάλβο κεφαλιά του Μάνταλου, ο Μπρακάλι έσωσε την εστία του!
53’ Διαγώνιο άστοχο σουτ του Σολτάνι.
55’ Σέντρα του Παΐτο από αριστερά στον Μάνταλου, πλασέ στην κίνηση από τον τελευταίο και 2-1 για την Skoda Ξάνθη..
57’ Ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή και πιεζόμενος αστόχησε στο πλασέ.
62’ Σέντρα του Σολτάνι, το εντυπωσιακό γυριστό του Σολάρι πέρασε άουτ.
67’ Κόρνερ του Κάλο κεφαλιά του Μπικέι κόντραρε σε αμυντικούς.
76’ Ο Σολάρι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κάλβο πέτυχε το 3-1.
84’ Σουτ του Τζούνιορ μπλόκαρε ο Τσέμα.
87’ Φάουλ του Κάλβο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.
88’ Ο Κάλβο πάσαρε στον Σολτάνι με τον Μπρακάλι να αποκρούει το σουτ του τελευταίου.
Διαιτητής: Κουκουλάκης Μιχαήλ (ΕΠΣ Ρεθύμνου)

Συνθέσεις
SKODA ΞΑΝΘΗ: Τσέμα, Παΐτο, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Φλίσκας, Ντε Γκούζμαν, Ντιέ (62’ Βασιλακάκης), Κάλβο (89′ Μαρίν), Σολτάνι, Σολάρι (86’ Ράνος), Μάνταλος.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μπρακάλι, Μπικέι, Μπόγιοβιτς, Καμαρά (80’ Ιωάννου), Κάλο, Γοδόι, Τζούνιορ, Θεοδωρίδης, Μελισσάς (69’ Γκόλιας), Κούσας, Μπακάκης (69’ Μπελόν).
* Στην αλλαγή του Ντιέ ο Ιβοριανός φάνηκε εκνευρισμένος με τον Μάουρερ, ενώ μετά το τέλος του ματς η ΠΑΕ έβγαλε ανακοίνωση που ¨καυτηρίαζε¨ τη συμπεριφορά του παίκτη. Περισσότερα στο αυριανό φύλλο.

18. ΒΕΡΟΙΑ 7
* Δεν υπολογίζετΙ το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα ΠΑΟΚ – Άρης, ενώ η αναμέτρηση Λεβαδειακός – Πανιώνιος θα διεξαχθεί σήμερα.

19.30: ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – Π.Α.Ο.Κ.

Σοκ στο ελληνικό ποδόσφαιρο! Θετικό το πρώτο δείγμα Έλληνα διεθνή σε έλεγχο ντόπινγκ στο ματς με τη Γεωργία

Σε σοκ βρίσκεται το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς Έλληνας διεθνής που ήταν στην αποστολή της …