Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Επιτέλους νίκη μετά από δύο μήνες!

Επιτέλους νίκη μετά από δύο μήνες!

0
skoda_levadiakos_panigiria-empros

Skoda Ξάνθη – Λεβαδειακός 1-0

Μετά από προσπάθεια του Ονουάτσι και με τη βοήθεια της… τύχης σημειώθηκε το γκολ στο 73ο λεπτό

Αν και δεν ικανοποίησε για άλλη μία φορά με την εμφάνιση της, η Skoda Ξάνθη κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, επικρατώντας του Λεβαδειακού με σκορ 1-0.
Η νίκη αυτή ήρθε επτά αγωνιστικές μετά το ¨τρίποντο¨ με την Α.Ε.Κ. για τη 2η αγωνιστική, που είχε σημειωθεί πριν δύο μήνες, την 1η Σεπτεμβρίου κι ενώ ενδιάμεσα η Skoda Ξάνθη είχε δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες!
Νίκη «οξυγόνο»
H ομάδα του Νίκου Κωστένογλου κατάφερε σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι να πάρει τους τρεις βαθμούς και βαθιά βαθμολογική ανάσα επικρατώντας 1-0 των Βοιωτών για την ένατη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας με «χρυσό» σκόρερ τον Ονουάτσι στο 73’.
Η Ξάνθη μπήκε με σχετικά περισσότερη διάθεση να παίξει επιθετικά και να πιέσει για κάποιο γκολ. Ωστόσο, ο Παράσχος είχε παρατάξει πολύ «δεμένη» την ομάδα του πίσω. Πολύ φλύαρη η κατοχή των γηπεδούχων και όσο περνούσε η ώρα όλο και περισσότερα μέτρα κέρδιζαν οι Βοιωτοί. Ο κόουτς των φιλοξενούμενων προσπαθούσε να βρει λύσεις επιθετικά, αλλάζοντας συνεχώς στον Πόι πλευρές. Από την άλλη, οι Βασιλακάκης και Μαρσελίνιο «πάλευαν» για κάτι καλό χωρίς όμως να απειλήσουν.
Κι ενώ φάσεις δεν είχαμε, είχαμε αναγκαστικές αλλαγές, με τους Γούτα και Ακόστα να αποχωρούν τραυματίες και να αντικαθίστανται από τους Κομεσίδη και Ροτζέριο αντίστοιχα. Φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν… άγνωστη λέξη, με μοναδική απόπειρα απειλής τα δύο σουτ των Βοιωτών με τους Ζησόπουλο και Βασιλείου, όμως το πρώτο έφυγε άουτ, ενώ το δεύτερο κατέληξε στην «αγκαλιά» του Λοντίγκιν.
Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε εκ νέου στη… μετριότητα του πρώτου. Αυτή τη φορά δεν είχαμε ούτε καν κάποια σουτ εκτός περιοχής, με τον Λεβαδειακό απλώς να έχει κατοχή και να είναι πιο «ανεβασμένος» σε σχέση με το πρώτο μέρος. Και ενώ δεν υπήρχε… καπνός, μπήκε «φωτιά». Ο Μάνταλος έκανε την κάθετη στον Ονουάτσι, με τον τελευταίο να πιάνει σουτ στην κλειστή γωνία του Κυριακίδη και αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι, μετά πήγε στην πλάτη του τερματοφύλακα του Λεβαδειακού και κατέληξε στα δίχτυα… λύνοντας το γόρδιο δεσμό.
Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία, καθώς η… βολίδα του Μεντί σταμάτησε στο δοκάρι και το σκορ παρέμεινε υπέρ της Ξάνθης.
Στα τελευταία λεπτά αύξησαν την πίεσή τους οι Βοιωτοί, όμως δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι με το τελικό 1-0 υπέρ της Ξάνθης να παραμένει. Έτσι η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου ανέβηκε στους 9 βαθμούς και άφησε… αρκετούς από κάτω της, την ώρα που το σύνολο του Γιώργου Παράσχου δείχνει ανήμπορο να αντιδράσει.
Φάσεις – Γκολ
24’: Σέντρα του Ακόστα, ο Ντάνι έδιωξε προ του Βασιλείου σε κόρνερ.
25’: Το σουτ στην κίνηση του Φλίσκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
37′: Το σουτ του Ζησόπουλου πέρασε άουτ.
45′: Το φάουλ του Πόι από πλάγια θέση δεν απείλησε τον Λοντίγκιν.
71′: Μακρινό άστοχο σουτ του Μαρσελίνιο.
72′: Το σουτ του Μάρτινς μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.
73′: Ο Μάνταλος έκανε την πάσα και ο Ονουάτσι το σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή. Η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι και την πλάτη του Κυριακίδη για να γίνει το 1-0.
76′: Το σουτ του Μεντί βρήκε την εξωτερική μεριά του δοκαριού κι έφυγε άουτ.
89′: Σέντρα του Μουλόπουλου, σουτ Βασιλείου πάνω από τα δοκάρια.
90′: Παράλληλη σέντρα του Πόι ο Λοντίγκιν έδιωξε με τα πόδια.
90+: Στις καθυστερήσεις ο Ντάνι έβαλε σωτήρια την κόντρα στο σουτ του Πόι.
Διαιτητής: Γιάχος (ΕΠΣ Χίου)
Βοηθοί: Δημητριάδης (ΕΠΣ Καστοριάς) – Σταυρουλάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου)
Κίτρινες: 34′ Μαχαίρας, 56′ Ντάνι, 67′ Καζούμπα, 70′ Μαρσελίνιο, 70′ Μεντί, 73′ Ονουάτσι, 79′ Χοσέμι.
Οι συνθέσεις:
SKODA ΞΑΝΘΗ: Λοντίγκιν, Μπαξεβανίδης, Καζούμπα, Βάλλας, Γούτας (19′ λ.τ. Κομεσίδης), Φλίσκας (46′ Ονουάτσι), Βασιλακάκης, Ντάνι, Μαρσελίνιο, Μαρίν (61′ Μάνταλος), Μαρκόφσκι.
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Κυριακίδης, Μεντί, Ακόστα (40′ λ.τ. Ροτζέριο), Μουλόπουλος, Χοσέμι, Μαχαίρας (65′ Μίλιεβιτς), Κόρμπος (78′ Ντε Μπρίτο), Πόι, Βασιλείου, Ζησόπουλος, Γεωργίου.

16. Α.Ε.Κ. 5*
* Δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα Παναθηναϊκός – Α.Ε.Κ., ενώ η αναμέτρηση Άρης – Βέροια είναι προγραμματισμένη για σήμερα.
19.30: Κέρκυρα – Παναθηναϊκός

Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της σημερινής εμβόλιμης 33ης αγωνιστικής

Με την πρωταθλήτρια ΑΟ Καβάλας παίζει το Άβατο – Με Πανθρακικό εκτός ο Πετεινός Με τις ανα…