0
OLYMPIAKOS_SKODA_10_2012-empros

Άλλη μία βαριά ήττα, αυτή τη φορά 4-0 από τον Ολυμπιακό

Ελπίζει σε ανάκαμψη για να μη βρεθεί σε χειρότερη θέση

Συνεχίζει τις απογοητευτικές εμφανίσεις η Skoda Ξάνθη η οποία αυτή τη φορά έχασε με σκορ 4-0 από τον Ολυμπιακό και έφτασε στις τέσσερις σερί ήττες, μένοντας ¨κολλημένη¨ στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας με πέντε βαθμούς.
Στο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο στο «Γ. Καραϊσκάκης» η ξανθιώτικη ομάδα παρουσίασε θετικά στοιχεία μόνο στο πρώτο ημίχρονο όπου κράτησε το σκορ στο 1-0 (ο Μανωλάς άνοιξε το σκορ στο 37’) και θα μπορούσε να πάει και καλύτερα, ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με ευκολία έφτασαν στο ευρύ 4-0 χάρη σε ένα εξαιρετικό 12λεπτο (51’-63’), χρονικό σημείο όπου πέτυχαν τρία θεαματικά γκολ.
Γεγονός πάντως είναι ότι η Skoda Ξάνθη παρουσιάστηκε με δύο βασικές απουσίες στα άκρα της άμυνας (εκτός οι Μπέρτος – Μπαξεβανίδης λόγω τραυματισμού και καρτών αντίστοιχα), με τους Κομεσίδη και Καζούμπα που τους αντικατέστησαν να μην ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του αγώνα. Λόγω της ¨μετατόπισης¨ του Κομεσίδη εξάλλου από το κέντρο της άμυνας στα δεξιά, ο Κώστας Φλίσκας αγωνίστηκε ως κεντρικός αμυντικός και μάλιστα ήταν από τους πιο μαχητικούς και διακριθέντες παίκτες της.
Στα θετικά για την Ξάνθη οι ευκαιρίες που παίρνουν οι νεαροί παίκτες όπως οι Τριάδης (ντεμπούτο), Ράνος (2η συμμ.) οι οποίοι αν και δεν ξεχώρισαν ιδιαίτερα μέσα στη γενική μετριότητα στο σαββατιάτικο παιχνίδι, αποκτούν εμπειρίες οι οποίες θα φανούν χρήσιμες για τη συνέχεια για τους ίδιους αλλά και την ομάδα.
Το ενθαρρυντικό νέο για την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου είναι ότι πέρασε ένας κύκλος δύσκολων αγώνων απέναντι σε ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό (οι ομάδες από τις οποίες έχασε συν η ήττα από τον Πλατανιά), ενώ πριν αρχίσει το αρνητικό σερί είχε προηγηθεί η εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ.
Μεγάλη προσοχή χρειάζεται στη συνέχεια καθώς ακολουθεί άλλο ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι στη Βέροια, με την ομάδα της Ημαθίας να παρουσιάζεται πολύ δυνατή στο γήπεδο της.
Φάσεις – Γκολ
1’: Ο Μαρσελίνιο μπήκε μέσα στην περιοχή κι έκανε το σουτ από διαγώνια θέση αλλά η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Κάρολ.
24’: Ο Μασάντο έκανε το σουτ με τον Βιβιανί να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούει.
25’: Το σουτ στην κίνηση του Βασιλακάκη μπλόκαρε ο Κάρολ.
33′: Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Skoda Ξάνθη με τον Μάνταλο να βγαίνει στην κόντρα επίθεση και να δίνει στον Καζούμπα, όμως το πλασέ του τελευταίου ήταν άστοχο.
37′: Ο Μασάντο εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Μανωλάς με κεφαλιά πέτυχε το 1-0.
48′: Ο Αμπντούν έκανε την σέντρα και ο Τζιμπούρ το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.
49′: Το σουτ του Φουστέρ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
51’: Ο Χολέβας με αριστερό σουτ από πολύ πλάγια θέση πέτυχε το 2-0.
53′: Ο Τζιμπούρ με κοντινή προβολή πέτυχε το 3-0.
63’: Ο Τζιμπούρ με εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σκόραρε για το 4-0.
85′: Το σουτ του Μήτρογλου βρήκε την εξωτερική μεριά του δεξιού δοκαριού του Βιβιανί και κατέληξε άουτ.
Διαιτητής: Στυλιαράς (ΕΠΣ Αιτ/νίας)
Βοηθοί: Καρατζίκας (ΕΠΣ Αθηνών) – Ταρανάς (ΕΠΣ Αθηνών)
Κίτρινες: 29′ Μαρσελίνιο, 32′ Πλατέλλας, 37’ Ντάνι, 53′ Βάλλας, 65′ Φουστέρ
Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάρολ, Μανιάτης, Χολέμπας (69′ Τοροσίδης), Μανωλάς, Κοντρέρας, Μοδέστο, Γκρέκο, Μασάντο (69′ Μήτρογλου), Αμπντούν, Φουστέρ, Τζιμπούρ (79′ Βλαχοδήμος).
SKODA ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Φλίσκας, Κομεσίδης, Βάλλας, Καζούμπα, Ντάνι, Μαρσελίνιο, Βασιλακάκης, Πλατέλλας (46′ Μαρίν), Μάνταλος (69′ Τριάδης), Μαρκόφσκι (83′ Ράνος).

Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2012
20.30: Πλατανιάς – Ο.Φ.Η. (Novasports 2)