Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Τένις: Ξανθιώτικη… υπόθεση το τουρνουά βετεράνων

Τένις: Ξανθιώτικη… υπόθεση το τουρνουά βετεράνων

0
tenis_09_2012-empros

Από την πόλη μας οι νικητές στις δύο κατηγορίες

Ανάμεσα σε αρκετούς αθλητές που συμμετείχαν προερχόμενοι από τις πόλεις της Περιφέρειας

Σε… ξανθιώτικη υπόθεση εξελίχθηκε το πρωτάθλημα τένις βετεράνων, που πραγματοποίησε ο Όμιλος Αντισφαίρισης Ξάνθης το τριήμερο 1-3 Σεπτεμβρίου, στα πλαίσια των Γιορτών Παλιάς Πόλης.
Οι Ξανθιώτες αθλητές, ως γηπεδούχοι, υπερτερούσαν αριθμητικά επί των υπόλοιπων που πήραν μέρος και προέρχονταν από τις άλλες πόλεις της Περιφέρειας, όμως και αγωνιστικά οι Ξανθιώτες τενίστες αναδείχθηκαν νικητές και στις δύο κατηγορίες.
Συγκεκριμένα στην κατηγορία αθλητών έως 30 ετών, συμμετείχαν 7 αθλητές από την Ξάνθη, ένας από τη Δράμα κι ένας από την Κομοτηνή.
Περισσότερες ήταν οι συμμετοχές στην κατηγορία βετεράνων (30+ ετών), όπου συμμετείχαν 4 Ξανθιώτες, 3 από την Αλεξανδρούπολη, 3 από την Ορεστιάδα, 2 από την Κομοτηνή, 2 από τη Δράμα και 2 από τις Σέρρες (σύνολο 16).
Οι αγώνες του τουρνουά πραγματοποιήθηκαν στα γήπεδα του Ομίλου Αντισφαίρισης Ξάνθης (Θ. Δούκα 1), ενώ οι συμμετέχοντες έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι από τη διοργάνωση και ανανέωσαν το ραντεβού τους για το επόμενο τουρνουά.
Παράλληλα, εκτός από το αγωνιστικό μέρος το πρόγραμμα περιλάμβανε και στιγμές χαλάρωσης και διασκέδασης με πλούσιο φαγοπότι και μπουφέ που διοργανώθηκε το βράδυ του Σαββάτου προς τιμή των αθλητών.