Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Τοπικά Πρωταθλήματα: «Φινάλε» με αγωνία σε δύο μέτωπα

Τοπικά Πρωταθλήματα: «Φινάλε» με αγωνία σε δύο μέτωπα

0
sima_eps

Σε Θαλασσιά και Ν. Ζυγό κρίνεται το πρωτάθλημα της Super Extra

Προβάδισμα για τον τίτλο ο Αστέρας Μαγικού έναντι του Άρη Πετεινού        

   
Πέφτει η «αυλαία» σήμερα σε δύο ακόμη τοπικές κατηγορίες και συγκεκριμένα στις Super Extra (Α’1) και Β’ ΕΠΣ.
Η αγωνία κορυφώνεται στο κορυφαίο τοπικό πρωτάθλημα, αυτό της Super Extra κατηγορίας, καθώς στην τελευταία αγωνιστική θα κριθεί το ποια ομάδα θα κατακτήσει το πρωτάθλημα και μαζί την ευκαιρία να διεκδικήσει την άνοδο στη Δ’ Εθνική.
Γι’ αυτό το στόχο μονομαχούν δύο ομάδες, ο Αστέρας Μαγικού και ο Άρης Πετεινού με την ομάδα του Μαγικού να έχει το σχετικό πλεονέκτημα, καθώς βρίσκεται ένα βαθμό μπροστά ενώ υπερέχει και στο ενδεχόμενο ισοβαθμίας. Στις σημερινές – τελευταίες – τους αναμετρήσεις, οι δύο διεκδικητές του τίτλου θα αγωνιστούν μακριά από τις έδρες τους, με το Μαγικό να δοκιμάζεται στην έδρα της Αναγέννησης Θαλασσιάς και τον Άρη Πετεινού στο Ν. Ζυγό.
Αγωνία παράλληλα υπάρχει και για το ποιες θα είναι οι δύο ομάδες που θα υποβιβαστούν από την κατηγορία και θα ακολουθήσουν το δρόμο των Ατρόμητου Χρύσας και Κένταυρου, με τις Δόξα Σταυρούπολης και Ερμή Μάνδρας να είναι αυτές που κινδυνεύουν άμεσα, μιας και ο Άτλας Σελίνου αν πάρει έστω ένα βαθμό θα σωθεί και μαθηματικά (υποβιβάζονται τέσσερις ομάδες).
Δράση υπάρχει και στο πρωτάθλημα της Α’ (Α2’) τοπικής κατηγορίας με τη διεξαγωγή της προτελευταίας αγωνιστικής, αλλά και στη Β’ Ε.Π.Σ. όπου θα διεξαχθεί η τελευταία αγωνιστική με τις θέσεις να έχουν κριθεί.    

Δημήτρης Καλτέκης
dkaltekis@empros.gr          

 

Super Extra – 30η (τελευταία) αγωνιστική
Σάββατο 28/04/2012 – Ώρα 17:00
Άρης Αβάτου – Κεραυνός Λευκόπετρας
Κένταυρος Ξάνθης – Εχίνος Σπορ
Ερμής Μάνδρας – Δόξα Σταυρούπολης
Αναγέννηση Θαλασσιάς – Αστέρας Μαγικού
Άτλας Σελίνου – Π. Μελάς Κουτσού
Θράκη Συδινής – Ασπίδα Ξάνθης
Ατρόμητος Χρύσας – Φίλιππος Δροσερού
Ηρακλής Ν. Ζυγού – Άρης Πετεινού

 

Super Extra Βαθμολογία
1. Αστέρας Μαγικού 74
2. Άρης Πετεινού 73
3. Π. Μελάς Κουτσού 62
4. Αναγέννηση Θαλασσιάς 44
5. Θράκη Συδινής 43
6. Κεραυνός Λευκόπετρας 40
7. Φίλιππος Δροσερού 39
8. Ηρακλής Ν. Ζυγού 38
9. Εχίνος Σπορ 38
10. Ασπίδα Ξάνθης 38
11. Άρης Αβάτου 37
12. Άτλας Σελίνου 36
13. Δόξα Σταυρούπολης 33
14. Ερμής Μάνδρας 33
15. Ατρόμητος Χρύσας 4
16. Κένταυρος Ξάνθης (αποχώρησε)

     

Α’ Ε.Π.Σ. – 25η (προτελευταία) αγωνιστική
Κυριακή 29/04/2012 – Ώρα 17:00
Ήλιος Ηλιόπετρας – Εθνικός Κιμμερίων
Νέστος Κύρνου – Ορφέας Ν. Αμισού
Αετός Τοξοτών – ΑΟ Βιστονίδας
ΑΠΟΞ Skoda – Κεσσάνη Ερασμίου
Κεντητή Ξάνθης – ΑΕΚ Κυψέλης
Ερ. Αστέρας Σελέρου – Ολυμπιακός Λεύκης
Ρεπό: Ορφέας 2005 Ξάνθης

 

Α’ Ε.Π.Σ. Βαθμολογία
1. Εθνικός Κιμμερίων 45
2. Αετός Τοξοτών 42
3. Νέστος Κύρνου 40
4. Κεσσάνη Ερασμίου 39
5. Ερ. Αστέρας Σελέρου 37
6. ΑΠΟΞ Skoda 36
7. ΑΟ Βιστονίδας 35
8. Ορφέας Ν. Αμισού 28
9. Ήλιος Ηλιόπετρας 25
10. ΑΕΚ Κυψέλης 20
11. Ορφέας 2005 Ξάνθης 20
12. Ολυμπιακός Λεύκης 17
13. Κεντητή Ξάνθης 14

   

Β’ Ε.Π.Σ. – 22η (τελευταία) αγωνιστική
Κυριακή 29/04/2012 – Ώρα 11:00
ΠΑΣ Φιλίων – Σμίνθη Ξάνθης
Ελπίς Σουνίου – Κεραυνός Π. Κατραμίου
ΑΠΟΚ Θερμών – Δόξα Μυρωδάτου
Κόσυνθος 2005 Ξάνθης – Θύελλα Μαγγάνων
Κάστρο Γλαύκης – Σαμακώβ
Ρεπό: Σήμαντρα Σπορ

 

Β’ Ε.Π.Σ. Βαθμολογία
1. Θύελλα Μαγγάνων 49
2. ΑΠΟΚ Θερμών 42
3. ΠΑΣ Φιλίων 36
4. Ελπίδα Σουνίου 32
5. Δόξα Μυρωδάτου 32
6. Κόσυνθος 2005 29
7. Σμίνθη Ξάνθης 22
8. Κεραυνός Π. Κατραμίου 21
9. Σαμακώβ Ξάνθης 17
10. Σήμαντρα Σπορ 11
11. Κάστρο Γλαύκης (αποχώρησε)

 

Περισσότερα Σχετικά Άρθρα
Περισσότερα άρθρα από ΕΜΠΡΟΣ
Περισσότερα άρθρα από Αθλητικά Νέα
Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει

Με τιμώμενο πρόσωπο τον Ότο Ρεχάγκελ θα διεξαχθεί το Διεθνές Συνέδριο των ΤΕΦΑΑ

Ξεκινά αύριο – το πρόγραμμα του πρώτου διημέρου Ο Ότο Ρεχάγκελ θα είναι το τιμώμενο πρόσωπ…