0
skoda_ergotelis_4_2_2012

Εντυπωσιακή νίκη της Ξάνθης με σκορ 4-2

Υποβιβασμός για την ομάδα του Ηρακλείου στη Β’ Εθνική μετά από έξι χρόνια παρουσίας στη Super League

Γκολ και θέαμα απόλαυσαν οι περίπου 1000 φίλαθλοι που βρέθηκαν χθες στο γήπεδο των Πηγαδίων για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση Skoda Ξάνθη – Εργοτέλης που έληξε με σκορ 4-2.
Σε ένα παιχνίδι που εκ των προτέρων είχε χαρακτηριστεί ¨περίεργο¨ λόγω του μονόπλευρου βαθμολογικού ενδιαφέροντος, οι Ξανθιώτες ποδοσφαιριστές πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση και πέτυχαν τη θριαμβευτική νίκη εις βάρος της ομάδας του Ηρακλείου που αποχαιρέτισε τη Super League μετά από έξι χρόνια συνεχούς παρουσίας σε αυτή.
Ο Εργοτέλης πραγματοποιώντας μία κακή εμφάνιση στην κρίσιμη χθεσινή αναμέτρηση δεν κατάφερε να πάρει το ¨τρίποντο¨ που χρειαζόταν για να πάει έστω σε μπαράζ με την Κέρκυρα, με τους «Φαίακες» να σφραγίζουν την παραμονή με την ισοπαλία (1-1) στο «Κλ. Βικελίδης» με τον Άρη.
Από την άλλη πλευρά η Skoda Ξάνθη που ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, με αρκετά νέα πρόσωπα στην 11άδα έφτασε στη νίκη με την οποία τερμάτισε στην 11η θέση της τελικής βαθμολογίας.
«Ντεμπούτο» για τους γηπεδούχους έκαναν οι Λοντίγκιν (τέρμα), Αλτιπαρμακόφσκι (επιθετικός), Τσουμάνης (αμυντικός) με τους δύο τελευταίους μάλιστα να πετυχαίνουν από ένα γκολ, ενώ τα άλλα δύο για την ξανθιώτικη ομάδα πέτυχαν οι Μάνταλος και Σουάνης.
Στο β’ ημίχρονο όλη η δράση
Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο όπου καμία ομάδα δε μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό της και δεν υπήρξαν σημαντικές ευκαιρίες και γκολ, ήρθε ένα καταιγιστικό 25λεπτο στην επανάληψη όπου σημειώθηκαν έξι τέρματα!,
Στο 67′ ο Πέτρος Μάνταλος με σουτ έκανε το 1-0 για την Ξάνθη, την ώρα που η Κέρκυρα είχε ισοφαριστεί στο «Κλ. Βικελίδης» και οι ελπίδες του Εργοτέλη για παραμονή ήταν ζωντανές.
Ο Εργοτέλης ανοίχθηκε μετά από αυτό το γκολ ώστε να μπορέσει να ανατρέψει την κατάσταση. Ωστόσο παρότι σκόραρε η άμυνά του έμεινε εκτεθειμένη και αυτό το πλήρωσε.
Στο 72′ ο Τζούνιορ Σίλβα ισοφάρισε σε 1-1 όμως ο Σουάνης τρία λεπτά αργότερα έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Ξάνθη με 2-1.
Η είσοδος του Λεάλ βοήθησε τους Κρητικούς, όμως το γκολ ήρθε και πάλι από την Ξάνθη με τον επίσης νεαρό Τσουμάνη στο 81′.
Ο Λεάλ στο 86′ μείωσε εκ νέου σε 3-2, ο Φραγκουλάκης έχασε την ευκαιρία και ο Αλτιπαρμακόφσκι που έκανε το ντεμπούτο του, βγήκε στην κόντρα και έγραψε το τελικό 4-2.
Φάσεις – Γκολ
35’: Το φάουλ του Εντιμάρ βρήκε σε ετοιμότητα τον Καβουσάκη.
39: Άστοχη ήταν η κεφαλιά του Σαρρή.
46’: Το σουτ του Μπαξεβανίδη μπλόκαρε ο Καβουσάκης.
65′: Το καλό μακρινό σουτ του Κυριακίδη πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Λοντίγκιν.
66′: Ο Φλίσκας ξεκίνησε την κόντρα επίθεση και πάσαρε στον Μαρσελίνιο με τον Μάνταλο να γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας και με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής πέτυχε το 1-0.
70’: Ο Σασιασβίλι από πολύ κοντά αστόχησε στην κεφαλιά κι έχασε την μεγάλη ευκαιρία.
72’: Ο Τζούνιορ από κοντά με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
74’: Η μπάλα κατέληξε στον Σουάνη που έκανε το σουτ πετυχαίνοντας το 2-1.
83′: Ο Μάνταλος συνδυάστηκε με τον Σουάνη και ο Νίκος Τσουμάνης
που βρέθηκε σε καλή θέση σκόραρε κάνοντας το 3-1.
83′: Λεάλ και Τζούνιορ νικήθηκαν από Λοντίγκιν και Τσουμάνη και ο Εργοτέλης έχασε την διπλή ευκαιρία.
86′: Ο Λεάλ πέτυχε το 3-2 με σουτ από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή της Ξάνθης.
90′: Ο Αλτιπαρμακόσφκι με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.
Διαιτητής: Τριτσώνης (ΕΠΣ Αθηνών)
Βοηθοί: Γκάγκας (ΕΠΣ Λάρισας), Ευθυμιάδης (ΕΠΣ Πιερίας)
Κίτρινες: 52′ Κυριακίδης
Συνθέσεις:
SKODA ΞΑΝΘΗ: Λοντίγκιν, Μπαξεβανίδης, Εντιμάρ (46′ Τσουμάνης), Βάλλας, Σταθάκης, Νταρμπιόν, Φλίσκας, Μάνταλος, Βλαχοδήμος (60′ Σουάνης), Μαρσελίνιο (69′ Πόι), Αλτιπαρμακόφσκι.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καβουσάκης, Σασιασβίλι, Κυριακίδης, Τζανακάκης (80′ Ολίσε), Τζούνιορ, Χίμπλιγκερ (5′ Μπέτο), Σαρρής, Κατσικοκέρης, Κουτσιανικούλης, Χαντί (64′ Λεάλ), Φραγκουλάκης.
Στη μνήμη του Αντεφέμι
Πριν από την έναρξη του χθεσινού αγώνα η ΠΑΕ Skoda Ξάνθη δια μέσου του Προέδρου Αρ. Πιαλόγλου της και οι ποδοσφαιριστές της με τον αρχηγό τους Σπύρο Βάλλα κατέθεσαν συμβολικά από μία ανθοδέσμη στη μνήμη του Ολουμπάγιο Αντεφέμι για την συμπλήρωση ενός έτους από τον αδόκιμο χαμό του. Επίσης ο Μάνταλος αφιέρωσε το γκολ που σκόραρε στη μνήμη του αδικοχαμένου Νιγηριανού σηκώνοντας τη φανέλα που φορούσε ο Αντεφέμι.
* Δηλώσεις προπονητών και στιγμιότυπα από τη χθεσινή αναμέτρηση στην επόμενη σελίδα.

16. Δόξα Δράμας 17 (υποβ.)
* Ο Παναθηναϊκός θα ξεκινήσει στα πλέι – οφ με 4 βαθμούς και οι Π.Α.Ο.Κ., Ατρόμητος Αθ. και Α.Ε.Κ. χωρίς βαθμό.

Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της σημερινής εμβόλιμης 33ης αγωνιστικής

Με την πρωταθλήτρια ΑΟ Καβάλας παίζει το Άβατο – Με Πανθρακικό εκτός ο Πετεινός Με τις ανα…