Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Δεν αστειεύτηκε η Ξάνθη…

Δεν αστειεύτηκε η Ξάνθη…

0
skoda_drama_0_1_2012

Σαν… πρωταπριλιάτικο ψέμα η νίκη που πέτυχε η Skoda Ξάνθη μετά από οκτώ συνεχόμενες ήττες

«Ανάσανε» βαθμολογικά και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της

Τι κι αν ήταν Πρωταπριλιά, η Skoda Ξάνθη δεν αστειεύτηκε και στο κρίσιμο παιχνίδι με τη Δόξα Δράμας πέτυχε τη νίκη που τόσο ήθελε ώστε να «ανασάνει» βαθμολογικά και να απομακρυνθεί αισθητά από την επικίνδυνη ζώνη. Το μοναδικό γκολ του αγώνα που πέτυχε ο Βασιλακάκης ήταν αρκετό ώστε να χαρίσει στην ξανθιώτικη ομάδα τους τρεις βαθμούς της νίκης και, σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής η Skoda Ξάνθη εξασφάλισε ουσιαστικά την παραμονή της στην Super League (σ.σ. υποβιβάζονται οι τρεις τελευταίες ομάδες της τελικής βαθμολογίας).
Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός ότι έχουν αποχαιρετήσει το όνειρο της παραμονής εδώ και αρκετές αγωνιστικές πάλεψαν για την ¨τιμή των όπλων¨, όμως δεν απείλησαν παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις την εστία της Ξάνθης, αντίθετα με τους γηπεδούχους οι οποίοι είχαν αρκετές ευκαιρίες (κυρίως στο α’ ημίχρονο), όμως δεν μπόρεσαν να πετύχουν και 2ο τέρμα ώστε να απαλλαγούν νωρίτερα από το άγχος.
Να υπενθυμίσουμε ότι η Skoda Ξάνθη είχε να γευτεί τη χαρά της επιτυχίας εδώ και οκτώ παιχνίδια στα οποία έφυγε ηττημένη από τον αγωνιστικό χώρο και τελικά κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες με την επικράτηση επί της ουραγού Δόξας Δράμας. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη (σ.σ. και 9η συνολικά) της Ξάνθης μετά το 1-0 επί του Ολυμπιακού στις 22 Ιανουαρίου(!), χάρη στην οποία η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ξεκόλλησε από τους 29 βαθμούς έχοντας πλέον 32.
Από την άλλη η Δόξα που έτσι κι αλλιώς έχει υποβιβαστεί έμεινε στους 15 βαθμούς, γνωρίζοντας την 20η ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα.
Φάσεις – Γκολ
8’: Το σουτ από πλάγια θέση του Μαρκόφσκι το μετέτρεψε σε κόρνερ ο Ρόκα.
9’: Η κεφαλιά του Βάλλα πέρασε άουτ.
12′: Ο Μαρσελίνιο έκανε την σέντρα και ο Βασιλακάκης που ήταν στο ύψος του πέναλτι έκανε αρχικά το κοντρόλ και το σουτ στην συνέχεια για να γίνει το 1-0.
24′: Ο Σουάνης πήρε την κεφαλιά κι έδωσε ασίστ στον Μαρκόφσκι που έφυγε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Ρόκα.
26′: Ο Στάσιακ προ του Ουέλινγκτον έδιωξε την μπάλα.
27′: Το σουτ του Φλίσκα ήταν άστοχο.
35’: Το αδύναμο σουτ του Πόι δεν ανησύχησε τον Ρόκα.
38′: Η προσπάθεια του Μπέρτου δεν είχε ευτυχή κατάληξη.
45′: Ο Πόι μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ που βρήκε την εξωτερική μεριά των δικτύων.
49′: Το σουτ του Λίμα ήταν άστοχο.
56′: Ο Μαρκόφσκι από κοντά απείλησε με κεφαλιά μετά την σέντρα του Μαρσελίνιο αλλά η μπάλα δεν βρήκε εστία.
60′: Το φάουλ του Κυβελίδη πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
Διαιτητής: Δημητρόπουλος (ΕΠΣ Φθιώτιδας), βοηθοί: Γουργιώτης (1ος – ΕΠΣ Φθιώτιδας, Δημητριάδης (2ος – ΕΠΣ Καστοριάς)
Κίτρινες: 34′ Λίμα, 54′ Αμπουμπακάρι, 65′ Μπαξεβανίδης, 67′ Φλίσκας, 69′ Μπέρτος, 77′ Βάλλας, 89′ Βέρτζος.
Οι συνθέσεις:
SKODA ΞΑΝΘΗ: Λυμπερόπουλος, Μπαξεβανίδης, Μπέρτος, Βάλλας, Στάσιακ, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Μαρσελίνιο (62′ Βλαχοδήμος), Πόι, Μαρκόφσκι (71′ Μάνταλος), Σουάνης (81′ Καζάκης).
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Ρόκα, Τριποτσέρης (76′ Ρούτσης), Γκαρακλίδης (34′ Αραβίδης), Βέρτζος, Λίμα, Σικαλιάς, Παπαδόπουλος (62′ Καπέλ), Ψυχογιός, Αμπουμπακάρι, Ουέλινγκτον, Κυβελίδης.
* Οι δηλώσεις προπονητών και φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα στην επόμενη σελίδα.

16. Δόξα Δράμας 15
* Δεν έχει ανακοινωθεί η οριστική απόφαση για την τύχη του αγώνα Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός που διεκόπη κι ενώ οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 0-1, με την αρχική απόφαση να αφορά μηδενισμό και αφαίρεση τριών βαθμών για τους «πράσινους» και την κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης για Ολυμπιακό.