Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Δ’ Εθνική: Σημαντικό «τρίποντο» για Ορφέα Puma

Δ’ Εθνική: Σημαντικό «τρίποντο» για Ορφέα Puma

0
orfeas_01-empros

Νίκησε και ελπίζει σε παραμονή στην κατηγορία

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Σημαντικό βήμα που αναπτέρωσε τις ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία έκανε ο Ορφέας Puma που νίκησε 2-1 τον Έβρο Σουφλίου στην αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Δ’ Εθνικής.
Το παιχνίδι ήταν δραματικό και η νίκη για την ξανθιώτικη ομάδα ήρθε με ανατροπή, καθώς οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με όμορφη κεφαλιά του Ζιούλη.
Λίγο πριν λήξει το Α’ ημίχρονο όμως οι ποδοσφαιριστές του Ορφέα ισοφάρισαν αρχικά σε 1-1, με σουτ του Σουκρήογλου.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και αποφασισμένοι για τη νίκη, ενώ στο 51ο λεπτό ήρθε το γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουμίν Τουγιάλ ο οποίος διαμόρφωσε το 2-1, σκορ το οποίος έμεινε έως το τέλος παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων. Με αυτό το «τρίποντο» ο Ορφέας Puma έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή καθώς έφθασε τους 23 βαθμούς και πλέον υπολείπεται 5 βαθμούς από την 7η θέση, που χαρίζει την παραμονή.
Να υπενθυμίσουμε ότι η 2η ξανθιώτικη ομάδα που συμμετείχε στο φετινό πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής, η ΑΕ Ποντίων Ευμοίρου, αποσύρθηκε την προηγούμενη εβδομάδα κι έτσι η αναμέτρηση της που ήταν προγραμματισμένη για την περασμένη Κυριακή με αντίπαλο την Προσοτσάνη, έληξε με νίκη της ομάδας από το Ν. Δράμας με σκορ 3-0 (α.α.).
Ορφέας Puma Ξάνθης – Έβρος Σουφλίου 2-1
Οι συνθέσεις:
Ορφέας Puma Ξάνθης: Μεμέτογλου Μεμέτ, Πεχλιβανίδης (27’ Μαυρίδης), Μαυρόπουλος, Παυλακάκης, Τηλαβερίδης, Σουκρίογλου Σουκρί, Κραγκιόζης, Μόσχος, Μπαμπαΐτης (78’ Δάρδας), Ξανθόπουλος (89’ Μαλαδένης), Μουμίν Τουγιάλ.
Έβρος Σουφλίου: Πέτκαρης, Παπαλεξίου (37’ Κοτζά Αλή), Μπάμνιος, Φατσής, Ζιούλης Παπαναστασίου, Εφραιμίδης (71’ Λειβαδίτης), Αντωνιάδης (64’ Ζάχος), Καλιαμπάκας, Σεμερτζίδης, Ρουσσίδης.