Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Δ’ Εθνική: «Μαύρη» Κυριακή για τις ξανθιώτικες ομάδες

Δ’ Εθνική: «Μαύρη» Κυριακή για τις ξανθιώτικες ομάδες

0
orfeas-empros

Έχασαν και απομακρύνθηκαν από το στόχο της παραμονής

Εντός έδρας ήττα για τον Ορφέα Puma. Συντριβή με 9-1 για την ΑΕΠ Ευμοίρου στην Ελευθερούπολη

Χωρίς να συγκεντρώσουν ούτε ένα βαθμό στη συγκομιδή τους, ολοκλήρωσαν οι ξανθιώτικες ομάδες που συμμετέχουν στη Δ’ Εθνική τις υποχρεώσεις τους για την 17η αγωνιστική.
Εντός έδρας ήττα για τον Ορφέα Puma
Ο Ορφέας Puma που ¨έτρεχε¨ ένα καλό σερί τις τελευταίες αγωνιστικές, «φρέναρε» με την εντός έδρας ήττα που γνώρισε από τον Αετό Αρριανών με σκορ 1-2.
Έτσι η ξανθιώτικη ομάδα έχασε έδαφος στο κυνήγι της 7ης θέσης που οδηγεί και στην παραμονή στην κατηγορία.
Στην κυριακάτικη αναμέτρηση, το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και έληξε χωρίς γκολ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 51’ με σουτ του Ντελή Χουσεΐν, ενώ ένα τέταρτο αργότερα (66’) ο Θεοδωρακάκης έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του με το γκολ που πέτυχε με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής.
Οι ποδοσφαιριστές του Ορφέα στη συνέχεια αντέδρασαν και μείωσαν σε 1-2 στο 83’ με εκτέλεση πέναλτι από τον Σουκρήογλου, όμως δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση αν και βρέθηκαν πολύ κοντά σε αυτήν, όταν στο 85’ ο Μόσχος έκανε το σουτ η μπάλα όμως κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι.
Οι συνθέσεις:
ΟΡΦΕΑΣ PUMA ΞΑΝΘΗΣ: Μεμέτογλου Μεμέτ, Πεχλιβάνης, Μαυρόπουλος, Παυλακάκης, Μαλαδένης, Σουκρήογλου Σουκρή, Καραγκιόζης (60’ Χιντ Ιμέρ, 75’ Τηλαβερίδης Δ.), Μόσχος, Παπαστεφάνου, Ξανθόπουλος (56’ Μπαμπαΐδης), Χουσεΐνογλου Ερντίνς.
ΑΕΤΟΣ ΑΡΡΙΑΝΩΝ: Τσαμλιτάν, Νεζήρ, Σερίφογλου, Κουράκ Ερκάν, Λατήφ, Ντελή Χουσεϊν, Μεμέτ (56’ Θεοδωρακάκης), Ιμπράμ (60’ Αγγελακάκης), Χασιώτης (71’ Ισά), Παναγιωτόπουλος, Μισιρλής.
Βαριά ήττα για την ΑΕΠ Ευμοίρου στην Ελευθερούπολη
Τα συντρίμμια της προσπαθεί να μαζέψει η ΑΕ Ποντίων Ευμοίρου που υπέστη βαριά ήττα με σκορ 9-1 στην Ελευθερούπολη από τον τοπικό Ορφέα. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική καθώς οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο, ενώ χαρακτηριστικό είναι το ότι ήδη από το πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν 5-0.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης η ΑΕΠ Ευμοίρου πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Γκαγκαΐδη, όμως ο Ορφέας Ελευθερούπολης ήταν καταιγιστικός και στη συνέχεια με αποτέλεσμα να σημειώσει άλλα τέσσερα τέρματα για το τελικό 9-1.
Για τους γηπεδούχους πέντε γκολ σημείωσε ο Βασίλης Χατζηβασιλειάδης (16’, 22’, 53’, 65’, 68’), ενώ σκόραραν και οι Τσίλογλου (20’), Τσιμπλίδης (31’, 81’), Γιαλαμής (34’).
Με αυτή την ήττα η ομάδα της ΑΕΠ Ευμοίρου αποχαιρέτησε και μαθηματικά την κατηγορία ενώ τα πολλά προβλήματα απουσιών που αντιμετωπίζει είναι πολύ πιθανό να την οδηγήσουν σε απόσυρση από το πρωτάθλημα πριν αυτό ολοκληρωθεί.
ΟΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ: Καραβελίδης, Νάκου, Σταματόπουλος (46’ Βερβερίδης), Ελευθεριάδης, Μαυρομάτης (46’ Αποστολάκης), Χριστοδουλίδης, Τσίλογλου, Μπαμπατζάνης, Χατζηβασιλειάδης, Τσιμπλίδης, Γιαλαμής (52’ Πολυχρονιάδης).
Α. Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ ΕΥΜΟΙΡΟΥ: Ναζλουχανίδης, Κάτσης, Μωϊσίδης, Αθανασούλιας, Ευθυμιάδης, Τζομιάδης, Γκαγκαΐδης, Ταχτσίδης, Βασιλειάδης, Μικελάντζε, Μπουλγκούρας.