0
skoda_pasgiannena_1_2_2012_copy

Επτά αγώνες… χασούρα για τη Skoda Ξάνθη

Έβδομη συνεχόμενη ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας (1-2) από τον ΠΑΣ Γιάννινα

Στην έβδομη συνεχόμενη ήττα υποχρέωσε ο ΠΑΣ την Ξάνθη, επικρατώντας με σκορ 1-2 στα Πηγάδια, για την 25η αγωνιστική της Super League.
Αυτό ήταν το τρίτο «τρίποντο», στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια των Γιαννιωτών, οι οποίοι διατηρούν στο ακέραιο τις ελπίδες που έχουν για την παραμονή, ενώ αντίθετα η ξανθιώτικη ομάδα αντιμετωπίζει κατάματα τον κίνδυνο του υποβιβασμού!
Δυνατό ξεκίνημα χωρίς αντίκρισμα
Το εκπληκτικό ξεκίνημα της Ξάνθης στο πρώτο ημίχρονο ικανοποίησε τους φιλάθλους και οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της υπόσχονταν ότι θα μπορέσει επιτέλους να… βρεθεί κοντά στην επιτυχία. Ο ιδιαίτερα δραστήριος Σουάνης είχε αρκετές ευκαιρίες όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει με θετικό τρόπο κάποια από αυτές, ενώ ο Βιβιανί δεν απειλήθηκε για τουλάχιστον μισή ώρα παιχνιδιού.
Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη χωρίς να έχουν ανάπτυξη και κυκλοφορία στο παιχνίδι τους προσπάθησαν να ¨χτυπήσουν¨ με αντεπιθέσεις, ωστόσο στη μοναδική τους ευκαιρία (στο 35’) έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως ο Γεωργίου που βρέθηκε σε θέση βολής δεν κατάφερε να νικήσει τον Γάλλο τερματοφύλακα της Ξάνθης.
Οι γηπεδούχοι εκ νέου έκλεισαν τους Γιαννιώτες στο μισό γήπεδο χωρίς όμως να καταφέρουν πετύχουν κάποιο γκολ κι έτσι η λήξη του πρώτου 45λεπτου βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χωρίς σκορ (0-0) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
«Λύγισε» στην επανάληψη
Με καλύτερο ρυθμό και τον ΠΑΣ Γιάννινα να γίνεται ολοένα και πιο επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη, ο Σουάνης εξακολουθούσε να είναι κινητικός, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά τον Κηπουρό. Έτσι στο 58ο λεπτό, η ξανθιώτικη ομάδα πλήρωσε την αστοχία της καθώς ο Μπεσέρα –με ευθύνη του Βιβιανί- έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.
Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με ανεβασμένη ψυχολογία έγιναν πιο κινητικοί με την Ξάνθη να συνεχίζει να μη βρίσκει τρόπο να σημειώσει κάποιο γκολ. Επιπλέον τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους γηπεδούχους στο 82’, όταν ο σε άλλη μία ξαφνική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Βίλα έκανε το 0-2 φέρνοντας την ομάδα του πιο κοντά στη νίκη, ενώ το μόνο που κατάφερε η Ξάνθη ήταν να μειώσει με τον Βλαχοδήμο λίγο πριν το τέλος (87’).
Επτά αγώνες… χασούρα

Επτά αγώνες χωρίς νίκη συμπλήρωσε η Skoda Ξάνθη με τη χθεσινή που γνώρισε από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Να υπενθυμίσουμε ότι από τον περασμένο Ιανουάριο (22/01) όταν η ξανθιώτικη ομάδα νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό κι έπειτα ακολούθησαν οι επτά ήττες που ήταν από Ο.Φ.Η. (1-0 εκτός), Άρη (0-2 εντός), Παναθηναϊκό (3-0 εκτός), Αστέρα Τρίπολης (0-1 εντός), Παναιτωλικό (0-1 εντός), Κέρκυρα (2-0 εκτός) και ΠΑΣ Γιάννινα (1-2 εντός).
Skoda Ξάνθη – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2
4’: Ο Σουάνης με εντυπωσιακό γυριστό απείλησε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
7′: Το μακρινό φάουλ του Μπεσέρα κατέληξε στα χέρια του Βιβιανί.
8′: Ο Πόι έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Σουάνης από καλή θέση αστόχησε στην κεφαλιά.
11′: Μακρινό ευθύβολο σουτ του Πόι λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
16′: Ο Μαρκόφσκι έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Σουάνης μέσα στην περιοχή δοκίμασε νέο σουτ αλλά ήταν άστοχο.
22′: Νέο δυνατό σουτ του Πόι δεν βρήκε το στόχο.
43’: Σουτ του Σουάνη και στο 44’ η κεφαλιά του ίδιου δεν βρήκαν τον στόχο.
48′: Ήταν το σουτ του Μαρκόφσκι από το ύψος της περιοχής που πέρασε άουτ.
53’: Ο Μπεσέρα μέσα από την περιοχή αμαρκάριστος έχασε την ευκαιρία.
55’: Ο Μαρσελίνιο έκανε την σέντρα ο Μαρκόφσκι πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας με τον Κηπουρό και ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα απέκρουσε!
58′: Ο Μπεσέρα με σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Βιβιανί κι έκανε το 0-1.
63′: Ο Μαρκόφσκι βρέθηκε στην περιοχή αλλά τον έκοψαν οι αμυνόμενοι.
67′: Το σουτ του Βλαχοδήμου μπλόκαρε ο Κηπουρός.
82′: Ο Βίλα μέσα από την περιοχή με σουτ πέτυχε το 0-2.
88′: Ο Βλαχοδήμος με σουτ πέτυχε το 1-2.
Διαιτητής: Κουκουλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου), βοηθοί: Σαραϊδάρης (ΕΠΣ Μακεδονίας) – Ευθυμιάδης (ΕΠΣ Πιερίας).
Κίτρινες: 28′ Τζημόπουλος, 40’ Ζαμπρέλα, 40’ Φλίσκας, 73′ Μπεσέρα, 79′ Πάντος, 79′ Βλαχοδήμος.
Οι συνθέσεις:

SKODA ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Μπέρτος, Εντιμάρ, Βάλλας, Κομεσίδης, Φλίσκας, Βασιλακάκης (64′ Μάνταλος), Μαρσελίνιο, Πόι, Σουάνης (64′ Βλαχοδήμος), Μαρκόφσκι.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Κηπουρός, Ντάσιος, Κώτσιος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ (49′ Ανδράλας), Πάντος, Κυριάκος (70′ Τζάνης), Μπεσέρα, Γεωργίου, Ζαμπρέλα, Βίλα (93′ Γιάκος).

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 19:30

Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της σημερινής εμβόλιμης 33ης αγωνιστικής

Με την πρωταθλήτρια ΑΟ Καβάλας παίζει το Άβατο – Με Πανθρακικό εκτός ο Πετεινός Με τις ανα…