Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Δ’ Εθνική: Σημαντική νίκη για Ορφέα Puma

Δ’ Εθνική: Σημαντική νίκη για Ορφέα Puma

0
orfeas-empros

Νίκησε 1-0 την Καβάλα και «ανάσανε» βαθμολογικά

Τρίποντο «στα χαρτιά» και για την ΑΕΠ Ευμοίρου

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ορφέας Puma Ξάνθης, καθώς νίκησε 1-0 την Καβάλα, με γκολ λίγο πριν από την λήξη.
Με αυτό τον τρόπο η ξανθιώτικη ομάδα επέστρεψε στις νίκες, μετά από δύο συνεχόμενες ήττες που είχε γνωρίσει στις προηγούμενες δύο αγωνιστικές.
Η αναμέτρηση και η εμφάνιση από τις δύο ομάδες επιβεβαίωσε το χαρακτηρισμό του γειτονικού ντέρμπι, καθώς το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους ποδοσφαιριστές των δύο αντιπάλων να δημιουργούν και να χάνουν αρκετές ευκαιρίες μέχρι το 85ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Παυλακάκης με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 που έμεινε ως το τέλος και χάρισε το ¨τρίποντο¨ στον Ορφέα.
Ένταση στην κερκίδα ανάμεσα στους φιλάθλους
Αξίζει να σημειωθεί ότι την κυριακάτικη αναμέτρηση παρακολούθησαν περίπου 100 φίλαθλοι της Καβάλας, τόσο από τους οργανωμένους όσο και μεμονωμένα με επισκέπτες από τη γειτονική πόλη, ενώ αντίστοιχα οι Ξανθιώτες φίλαθλοι δεν ξεπερνούσαν τους 50.
Μάλιστα δεν έλειψαν οι στιγμές έντασης και οι διαπληκτισμοί ανάμεσα στις δύο πλευρές, με τους γηπεδούχους θέλοντας να ¨πικάρουν¨ τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν συνθήματα σχετικά με τον υποβιβασμό της Καβάλας στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κινήθηκαν απειλητικά, με αποτέλεσμα να υπάρξουν αψιμαχίες που τελικά έληξαν χωρίς να υπάρξει κάποια χειρότερη εξέλιξη.
Εξάλλου ο διαιτητής κ. Μολιχιτούδης διέκοψε δύο φορές το παιχνίδι, την 1η στο 39’ όταν ο ίδιος δέχθηκε αντικείμενο και τη 2η στο 50’, χρονικό σημείο όπου υπήρξε η συμπλοκή των οπαδών. Ο διαιτητής περίμενε λίγο ώστε να ηρεμήσουν τα πνεύματα ενώ απείλησε με διακοπή του αγώνα αν δεν σταματούσαν οι συμπλοκές, κάτι που τελικά έγινε μετά από 5 λεπτά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.
Οι συνθέσεις:
ΟΡΦΕΑΣ PUMA ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόπουλος, Μόσχος, Πεχλιβάνης (75’ Παπαστεφάνου), Παυλακάκης, Μουμίν Ημίτ, Σουκρή Σουκρή, Χουσεΐν Ερντίντς (67’ Ξανθόπουλος), Μπαμπαΐδης, Σπυρίδης (85’ Δάρδας), Μαλαδένης, Μουμίνογλου Τουγιάλ.
ΚΑΒΑΛΑ: Αποστολίδης, Ρεβυθόπουλος (87’ Παππάς), Προβατίδης (87’ Καζαντζίδης), Κάργας, Σεφερίδης, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος, Μαυροβασίλης, Παυλής (83’ Θεοδωρίδης), Βλάχος, Κάμπατζης.
Νίκη «στα χαρτιά» για την ΑΕΠ Ευμοίρου
Χωρίς να… ιδρώσει πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης η ΑΕ Ποντίων Ευμοίρου καθώς στο πρόγραμμα της είχε την αναμέτρηση με την ΑΕ Αμπελοκήπων η οποία έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα. Έτσι η ξανθιώτικη ομάδα αν και παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις, πλησίασε τη ζώνη που εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία.
Να υπενθυμίσουμε ότι οι επτά ομάδες που θα τερματίσουν επάνω από τη μέση της τελικής βαθμολογίας θα παραμείνουν σε αυτή και τη νέα χρονιά, ενώ οι ισάριθμες που θα βρεθούν κάτω από αυτή θα υποβιβαστούν.