Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Πλήρωσε με ήττα τη μέτρια εμφάνιση της

0
skoda_asteras_01_18_02_2012

Skoda Ξάνθη – Αστέρας Τρίπολης 0-1

Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για την ξανθιώτικη ομάδα

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης στα Πηγάδια, επικρατώντας της Ξάνθης με 0-1!
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Αρκάδων στην έδρα της Ξάνθης και το εξαιρετικό γκολ του Περόνε (66′) που έκρινε την αναμέτρηση ήταν το πρώτο του Αστέρα στα Πηγάδια! Μέχρι και το Σάββατο, οπότε και διεξήχθη ο παραπάνω αγώνας οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν τρεις ήττες και μια ισοπαλία χωρίς να έχουν σημειώσει γκολ στα Πηγάδια.
Με τη νίκη αυτή λοιπόν, την δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας μετά το «διπλό» στη Λιβαδειά ο Αστέρας έφτασε τους 31 βαθμούς κι απέχει μόλις έναν από την προνομιούχο πεντάδα! Αντίθετα η Ξάνθη μένει χωρίς νίκη για άλλη μια αγωνιστική και πλέον βρίσκεται στην 9η θέση!
Το ματς που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου είχε πολύ καλό ρυθμό ως το 35′ με εκατέρωθεν φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες, ωστόσο, η Ξάνθη ήταν αυτή που έφτασε μια ανάσα από το γκολ στο 10′ όταν ο Μαρκόφσκι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Χακόμπο.
Οι Αρκάδες από την άλλη ήταν εξαιρετικοί στην κόντρα με τους Ράγιος, Μπρέσκα που άλλαζαν συνεχώς πλευρές, όμως τα χάλαγαν στην τελική προσπάθεια.
Πριν λήξει το α’ ημίχρονο η Ξάνθη είχε άλλες ευκαιρίες όμως δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ, κάτι που ¨πλήρωσε¨ στο 2ο μέρος του αγώνα.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι πιο δυνατά κι έκλεισαν τον Αστέρα στα καρέ του, αλλά δεν μπόρεσαν να πατήσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.
Από την άλλη στο 58′ ο Τσιώλης έριξε στο ματς τον Περόνε κι ο Αργεντινός έμελλε να γίνει η «χρυσή» αλλαγή των Αρκάδων.
Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Μπέρτο στο 62′ να σουτάρει λίγο άουτ και στο 66′ είδαν τον γκολκίπερ της Ξάνθης, Βιβιανί να κάνει την απόκρουση του αγώνα σε σουτ του Ουσέρο.
Στην επόμενη φάση όμως, πήραν το προβάδισμα σημειώνοντας το πρώτο τους γκολ στην έδρα της Ξάνθης! Ο Ράγιος έβγαλε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, εκεί που κινήθηκε ο Περόνε και με «λόμπα» κρέμασε τον Βιβιανί! Κόντρα λοιπόν στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος καθώς στο χρόνο που απόμενε τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα όταν ο Μαρκόφσκι αποβλήθηκε σωστά με απευθείας κόκκινη για σκληρό φάουλ στον Ουσέρο στο 70ο λεπτό.
Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το φινάλε παρά και τις δύο αποβολές για παίκτες του Αστέρα κι έτσι οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το σπουδαίο «διπλό» με το οποίο έφτασαν στους 31 βαθμούς κι απέχουν μόλις έναν από την 5η θέση!
Αντίθετα, η Ξάνθη που συνεχίζει να προβληματίζει, αγνοεί τη νίκη από το ματς με τον Ολυμπιακό και είδε τον Αστέρα να την ξεπερνά και να την ρίχνει στην 9η θέση.
Υπό του βλέμμα του Σάντος
Το σαββατιάτικο ματς Ξάνθη – Τρίπολης παρακολούθησε και ο προπονητής της Εθνικής Ελλάδος Φερνάντο Σάντος. Σύμφωνα με τις πληροφορίες ο Ομοσπονδιακός τεχνικός ήθελε να ¨τσεκάρει¨ τους Βλαχοδήμο, Βασιλακάκη, ωστόσο, δεν πρέπει να κράτησε καλές σημειώσεις στο μπλοκάκι του.
Αμφότεροι κινήθηκαν σε ρηχά νερά με τον Βλαχοδήμο ειδικά να κάνει ένα παιχνίδι κάτω του μετρίου. Απόδειξη τούτου και οι δυο αντικαταστάθηκαν στα μέσα της επανάληψης από τον Ουζουνίδη. Πάντως η ποιότητά τους δεν τίθεται εν αμφιβόλω και είναι δεδομένο ότι θα απασχολήσουν τον Σάντος και στο εγγύς μέλλον. Εκτός των παραπάνω απαρατήρητη δεν πέρασε και η παρουσία των Κομεσίδη – Μπέρτου οι οποίοι ξεχώρισαν για το πάθος τους στο συγκεκριμένο ματς.
* Οι δηλώσεις προπονητών και φωτογραφίες από το σαββατιάτικο αγώνα στην επόμενη σελίδα.
Φάσεις – Γκολ
4’: Το σουτ του Ουσέρο μπλόκαρε ο Βιβιανί.
6′: Σέντρα του Μπρέσκα κεφαλιά του Σολάκη πάνω από τα δοκάρια.
11′: Ατομική ενέργεια και σουτ του Μαρσελίνιο μετέτρεψε σε κόρνερ ο Χακόμπο.
12′: Κόρνερ του Μαρσελίνιο κεφαλιά του Μαρκόφσκι στο δοκάρι και στα χέρια του τερματοφύλακα!
26′: Σέντρα του Πόι από δεξιά ο Βασιλακάκης πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
37′: Φάουλ του Μαρσελίνιο κεφαλιά του Ντάνι στα χέρια του Χακόμπο.
43’: Το τεχνικό σουτ του Βλαχοδήμου απέκρουσε ο τερματοφύλακας.
49’: Το σουτ του Πόι μετέτρεψε σε κόρνερ ο Χακόμπο.
63′: Καλό σουτ του Μπέρτου η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο.
65′: Το σουτ του Ουσέρο άλλαξε πορεία αλλά ο Βιβιανί έπεσε και απέκρουσε σε κόρνερ.
66′: Ο Περόνε με ψηλοκρεμαστό πλασέ πέτυχε το 0-1
76′: Η κεφαλιά του Ουσέρο πέρασε λίγο άουτ.
89′: Κεφαλιά του Καζάκη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.
Διαιτητής: Καλογερόπουλος (ΕΠΣ Αθηνών). Βοηθοί: Ποντίκης (ΕΠΣ Πρέβεζας), Δημητριάδης (ΕΠΣ Καστοριάς)
Κίτρινες: 17′ Αλβάρεζ, 40′ Πόι, 50′ Σολάκης, 56′ Τσαμπούρης, 64′ Ράγιος.
Κόκκινες: 70′ Μαρκόφσκι, 72′ Τσαμπούρης, 90+’ Ράγιος
Συνθέσεις:
SKODA ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Μπέρτος, Εντιμάρ, Στάσιακ (79′ Πλατέλλας), Κομεσίδης, Ντάνι, Βασιλακάκης (74′ Καζάκης), Μαρσελίνιο, Πόι, Βλαχοδήμος (67′ Μάνταλος), Μαρκόφσκι.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Χακόμπο (77′ Στεφανάκος), Μπαρτολίνι, Χουάν, Πιπίνης, Πουλίδο, Τσαμπούρης, Αλβάρεζ (32′ Ναβάρο), Μπρέσκα, Σολάκης (57′ Περόνε), Ράγιος, Ουσέρο.

16. Δόξα Δράμας 12 (20 αγ.)
* Στη βαθμολογία δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα Π.Α.Ο.Κ. – Άρης, όπως και ο αγώνας Α.Ε.Κ. – Ο.Φ.Η. που αναβλήθηκε(δεν έχει οριστεί η ημερομηνία διεξαγωγής) λόγω αδυναμίας των γηπεδούχων να σφραγίσουν τα εισιτήρια του ματς κι έπειτα από απόφαση της Γ.Γ.Α.
Επόμενη (23η) αγωνιστική*
* Η Super League ανακοίνωσε ότι η αγωνιστική θα αναβληθεί προειδοποιητικά ως αντίδραση στο νέο νομοσχέδιο σχετικά με τον αθλητισμό. Τις επόμενες ημέρες θα ανακοινωθεί το πότε θα οριστούν οι αγώνες: