0
pao_skoda_0-3_2012

Καλή εμφάνιση μέχρι το 70 για την Ξάνθη που «λύγισε» στο τελευταίο 20λεπτο

Από εκεί κι έπειτα πήρε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός πετυχαίνοντας τρία γκολ

Παρά την καλή αγωνιστική της εικόνα χθες στο Ο.Α.Κ.Α., η Skoda Ξάνθη γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 3-0. Η ξανθιώτικη ομάδα κρατούσε το 0-0 μέχρι το 78’, σημείο που δέχθηκε το πρώτο γκολ και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με δύο ακόμη τέρματα στα τελευταία λεπτά διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο δεν απείλησε την εστία του Βιβιανί ενώ η Skoda Ξάνθη προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία. Τελικά χωρίς να υπάρξει κάποια σπουδαία φάση ολοκληρώθηκε το 1ο μέρος με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ξανθιώτικη ομάδα ήταν πιο επιθετική και απείλησε με τον Εντιμάρ δύο φορές, με τον Μαρκόφσκι και τον Πόι μέχρι το 60ό λεπτό απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που ήταν στατικός και δεν έδειχνε ότι μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις την εστία της Ξάνθης.
Μία όμορφη προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου όμως, ο οποίος ¨τρύπισε¨ την άμυνα της Ξάνθης στο 78ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στον Τοτσέ ανοίξει το σκορ.
Η ξανθιώτικη ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει όμως οι παίκτες του Παναθηναϊκού με την ψυχολογία στα ύψη μετά το 1-0, ανέβασαν το ρυθμό τους και με τα γκολ των Καραγκούνη (με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 89’) και Πετρόπουλου (με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 92’) πήραν μία νίκη η οποία ήταν πιο δύσκολη απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-0.
Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη για τη Skoda Ξάνθη η οποία ωστόσο ξεπέρασε ένα δύσκολο πρόγραμμα και πλέον μπροστά της έχει δύο εντός έδρας παιχνίδια με Αστέρα Τρίπολης και Παναιτωλικό.
Φάσεις – Γκολ
12′: Συρτή πάσα του Βλαχοδήμου ο Μαρκόφσκι μέσα στην περιοχή υπό την πίεση του Μπίαρσμιρ δεν μπήκε στην πορεία της μπάλας.
17′: Η κεφαλιά του Κλέιτον πέρασε άουτ.
25′: Άστοχο το σουτ του Κλέιτον.
39′: Παράλληλη σέντρα του Σπυρόπουλου πέρασε απ’ όλους.
50′: Το σουτ του Βλαχοδήμου από το ύψος της περιοχής πέρασε λίγο άουτ.
51′: Ο Μαρκόφσκι πήγε να επωφεληθεί και να κλέψει την μπάλα πριν διώξει ο Καρνέζης όμως η μπάλα σταμάτησε στο πόδι του τερματοφύλακα.
53′: Καλή εκτέλεση φάουλ του Εντιμάρ απέκρουσε στην γωνία του ο Καρνέζης.
62′: Ο Εντιμάρ έκανε το αριστερό σουτ που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού.
65′: Ο Βιβιανί απέκρουσε το κοντινό σουτ του Πετρόπουλου σε κόρνερ.
67′: Μεγάλη ευκαιρία για τη Skoda Ξάνθη με τον Μαρσελίνιο να δίνει την ασίστ στον Μαρκόσφκι αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε μόλις άουτ!
69′: Την παράλληλη μπαλιά του Κλέιτον δεν άλλαξαν την πορεία της μπάλας οι Τοτσέ – Πετρόπουλος κι έτσι η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη για τους γηπεδούχους.
71′: Η εντυπωσιακή ενέργεια του Βασιλακάκη σταμάτησε στον Καρνέζη που με δυσκολία μπλόκαρε.
73′: Το σουτ του Μαρσελίνιο κόντραρε στους αμυντικούς του Παναθηναϊκού και μπλόκαρε ο Καρνέζης.
78′: Ο Χριστοδουλόπουλος έκανε την ατομική προσπάθεια και ο Τότσε από κοντά πέτυχε το 1-0.
86′: Άστοχο σουτ του Καραγκούνης.
89′: Ο Καραγκούνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 2-0.
92′: Ο Πετρόπουλος με σουτ πέτυχε το 3-0.
Διαιτητής: Αρετόπουλος (ΕΠΣ Τρικάλων), βοηθοί: Γκάγκας (ΕΠΣ Λάρισας), Γουργιώτης Σπυρίδων (ΕΠΣ Φθιώτιδας).
Κίτρινες: 26′ Μάνταλος, 55′ Κλέιτον, 69′ Μαρσελίνιο, 76′ Χριστοδουλόπουλος, 87′ Στάσιακ.
* Οι δηλώσεις των δύο προπονητών και φωτογραφίες από τον αγώνα στην επόμενη σελίδα.
Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καρνέζης, Σαριέγκι, Βιτόλο (62′ Πετρόπουλος), Τοτσέ, Ζεκά, Μπίαρσμιρ, Μαρίνος, Σιμάο, Σπυρόπουλος, Μαυρίας (46′ Χριστοδουλόπουλος), Κλέιτονν (73′ Καραγκούνης).
SKODA ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Μπέρτος, Εντιμάρ, Κομεσίδης, Στάσιακ, Πόι (80′ Σουάνης), Βασιλακάκης (80′ Νταρμπιόν), Φλίσκας, Μάνταλος (63′ Μαρσελίνιο), Βλαχοδήμος, Μαρκόφσκι.

19.30: Π.Α.Ο.Κ. – Άρης

Σοκ στο ελληνικό ποδόσφαιρο! Θετικό το πρώτο δείγμα Έλληνα διεθνή σε έλεγχο ντόπινγκ στο ματς με τη Γεωργία

Σε σοκ βρίσκεται το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς Έλληνας διεθνής που ήταν στην αποστολή της …