Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Δύο μετάλλια για το σύλλογο «Ολυμπιακή Φλόγα» Ξάνθης

Δύο μετάλλια για το σύλλογο «Ολυμπιακή Φλόγα» Ξάνθης

0

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ελληνορωμαϊκής πάλης ανδρών

Χρυσό μετάλλιο για τον Τριανταφυλλίδη – χάλκινο για τον Παροτσίδη

Ένα χρυσό κι ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν η συγκομιδή του ξανθιώτικου συλλόγου «Ολυμπιακή Φλόγα» στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ελληνορωμαϊκής Ανδρών που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στο Ίλιον της Αθήνας.
Στην μεγάλη γιορτή της πάλης παρευρέθηκε πλήθος κόσμου, ο οποίος απόλαυσε θερμές αναμετρήσεις με αρκετές από αυτές ανατρεπτικές σε ότι είχε να κάνει με το αποτέλεσμα τους.
Πενήντα αθλητές της ελληνορωμαϊκής τελικά συμμετείχαν στην φετινή κορυφαία αθλητική διοργάνωση της Ελληνικής πάλης, έξι (6) λιγότεροι από τους αρχικά δηλωθέντες.
«Χρυσός» ο Τριανταφυλλίδης
Ο Ξανθιώτης παλαιστής Ιωάννης Τριανταφυλλίδης επιβεβαίωσε τον τίτλο του ¨φαβορί¨ που του είχαν δώσει οι προπονητές των περισσότερων συλλόγων πριν την έναρξη της διοργάνωσης καθώς με σχετική… άνεση κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στη κατηγορία των 74 κιλών.
Δεν ήταν μόνο το χρυσό μετάλλιο όμως ο απολογισμός των Ξανθιωτών αθλητών, καθώς ακόμη ένας, ο Ιωάννης Παροτσίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία του (66 κιλά).
Εκτός των δύο παραπάνω παλαιστών, από την «Ολυμπιακή Φλόγα» αγωνίστηκαν και οι Γρηγόρης Αναστασιάδης (αγωνίστηκε τραυματίας) και ο Αλέξανδρος Μαζλουμίδης οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο των μεταλλίων.
Τους αθλητές συνόδευσε ο προπονητής τους Θόδωρος Ηλιάδης ενώ αρχιδιαιτητής – επόπτης αγώνων ήταν ο Φάνης Μπατζακίδης, πρόεδρος της «Ολυμπιακής Φλόγας» και μέλος του Δ.Σ. της Ε.Ο.Φ.Π.