Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Το γκολ του Βλαχοδήμ(ι)ου έκρινε την αναμέτρηση

Το γκολ του Βλαχοδήμ(ι)ου έκρινε την αναμέτρηση

0
vlaxodimos_goal2-empros

Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός 1-0

Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στη μεγαλύτερη διάρκεια – με μία φάση το «τρίποντο» για τους γηπεδούχους!

Στην πρώτη ουσιαστικά τελική προσπάθεια της Ξάνθης ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος σκόραρε στο 52′ και έριξε… στα Πηγάδια τον Ολυμπιακό (1-0) στη χθεσινή αναμέτρηση.
Με αυτή τη νίκη η ξανθιώτικη ομάδα παρέμεινε αήττητη για 10ο παιχνίδι στο πρωτάθλημα και παράλληλα μπήκε στην 4άδα των πλέι – οφ, όπου όπως όλα δείχνουν θα δώσει σκληρή μάχη μέχρι το τέλος με τον Ατρόμητο Αθηνών για το ποια θα είναι η ομάδα που θα διεκδικήσει την έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
Η εικόνα του αγώνα:
Μια τελική προσπάθεια ήταν αρκετή για την Ξάνθη να διευρύνει το αήττητο ρεκόρ της στα δέκα ματς αλλά και να υποχρεώσει τον Ολυμπιακό στην δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα μετά από εκείνη της Τρίπολης από τον Αστέρα.
Οι “ερυθρόλευκοι” αν και παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες είχαν τον έλεγχο, την υπεροχή και τις κλασικές ευκαιρίες  αλλά δεν είχαν τον εκτελεστή που θα μετουσίωνε σε γκολ τη σωρεία των ευκαιριών που έχασαν κυρίως μετά το τέρμα του Βλαχοδήμου.
Μετά από ένα μετριότατο πρώτο ημίχρονο και για τις δυο ομάδες, το παιχνίδι πήρε φωτιά στην επανάληψη.
Ο Ολυμπιακός μπήκε και πιο δυνατά και στο β ‘ ημίχρονο αλλά επτά λεπτά μετά την έναρξή του ο Βλαχοδήμος δεν άφησε την εκπληκτική μπαλιά του Βασιλακάκη να πάει χαμένη και πλάσαρε τον Μέγιερι ανοίγοντας το σκορ.
Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι μεταφέρθηκε μπροστά από την εστία του εξαιρετικού και χθες Βιβιανί με  τους παίκτες του Ολυμπιακού να “βομβαρδίζουν” την εστία της Ξάνθης.
Ωστόσο η αστοχία των «ερυθρόλευκων» στην τελική προσπάθεια και οι καίριες επεμβάσεις του Γάλλου τερματοφύλακα της Ξάνθης δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ανατρέψουν την κατάσταση.
Εκτός των άλλων, ¨ντεμπούτο¨ έκανε και ο Δήμος Μπαξεβανίδης σε αγώνα πρωταθλήματος, ενώ για πρώτη φορά χθες το γήπεδο των Πηγαδίων είχε ικανοποιητικό αριθμό φιλάθλων (περισσότεροι από 4000 – ανάμεσα τους 1000 του Ολυμπιακού).
Φάσεις – Γκολ
7′: Ο Αμπντούν μπήκε στην περιοχή κι έκανε το σουτ που έφυγε άουτ.
9′: Ο Εντιμάρ έκανε την βαθιά πάσα αλλά ο Μαρκόφσκι από κοντά δεν βρήκε την μπάλα όπως ήθελε στο τετ α τετ με τον Μέγιερι.
16′: Άστοχο ήταν το σουτ του Ορμπάιθ.
17′: Ο Βιβιανί μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Φετφατζίδη.
31′: Η παράλληλη συρτή σέντρα του Μανιάτη πέρασε από την μικρή περιοχή χωρίς να βρει κανένας τη μπάλα.
45′: Ο Φετφατζίδης έκανε την σέντρα και ο Αμπντούν με προβολή απείλησε στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ.
51’: Ο Μαρκάνο έκανε την κεφαλιά και απέκρουσε σε κόρνερ ο Βιβιανί.
52′: Ο Βλαχοδήμος βρέθηκε στην περιοχή μετά από πάσα του Βασιλακάκη και με πλασέ πέτυχε το 1-0.
57′: Το σουτ του Μοντέστο μπλόκαρε ο Βιβιανί.
58′: Ο Βιβιανί σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Φετφατζίδη.
67′: Σουτ του Μανιάτη άουτ.
68′: Ο Βάλλας σωτήρια προ του Ντιόγκο έδιωξε την μπάλα.
80′: Ο Βιβιανί σταμάτησε εντυπωσιακά το πλασέ του αφύλακτου Ντιόγκο.
81′: Ο Αμπντούν από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.
Διαιτητής: Κωνσταντινέας (ΕΠΣ Μεσσηνίας), βοηθοί: Ακρίβος (Αθηνών) – Καρσιώτης (Κορινθίας).
Κίτρινες: 65′ Βασιλακάκης, 90′ Τοροσίδης, 90′ Βιβιανί.
* Οι δηλώσεις των προπονητών και φωτογραφίες από το χθεσινό παιχνίδι στην επόμενη σελίδα.
Οι συνθέσεις:
SKODA ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Μπαξεβανίδης, Εντιμάρ, Βάλλας, Κομεσίδης, Ντάνι, Βασιλακάκης (89′ Καζάκης), Μαρσελίνιο (69′ Φλίσκας), Βλαχοδήμος, Πόι (85′ Σουάνης), Μαρκόφσκι.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Μανιάτης, Μαρκάνο, Μοντεστό (63′ Τοροσίδης), Μέλμπεργκ, Ιμπαγάσα, Πάντελιτς, Φετφατζίδης, Παπαδόπουλος Αβρ., Ορμπάιθ (67′ Ντιόγκο), Αμπντούν (81′ Φουστέρ).